Jólesik a masszázs, de jót is tesz az egészségünknek?

Egy jó masszázs megnyugtatja az idegeket, csillapítja a fájdalmat és csökkenti a szorongást. És mindezek a hatások tudományosan is igazolhatók.

A masszírozás pozitív hatásairól köteteket lehetne írni. Egy kiadós masszázs nem csupán ellazít, de javítja a közérzetet, oldja a szorongást, enyhíti a depresszió tüneteit, pozitívan hat az idegrendszerre, és enyhíti a fájdalmat. Az Elemental írása utánajárt, hogy a tudósok szerint hogyan fejti ki erejét a masszázs.

Ezért használ a masszázs

Az egyik népszerű elmélet hívei szerint a masszázs hatása abban rejlik, hogy a bőr örömreceptorai gyorsabban továbbítják az ingereket az agy felé, mint a fájdalomreceptorok – magyarázza a Miami Egyetem orvosi karának Érintéskutató Intézetét vezető dr. Tiffany Field. Ha egyszerre mindkét receptortípus aktív, akkor az örömingerek képesek részben elnyomni a fájdalomingereket. A masszázs segítségével pedig beindíthatjuk az örömreceptorok működését, vagyis sikeresen visszaszoríthatjuk a fájdalomérzetet.

Ez az egyik lehetséges magyarázat. Egy másik elmélet szerint a masszázs képes a bolygóideg stimulálására is. A bolygóideg az emberi test egyik leghosszabb idege, amely többek közt azért felel, hogy a szervezet veszély esetén készültségi fokozatra kapcsoljon, kellemes ingerek hatására viszont ellazuljon. A masszázs megnövekedett aktivitást eredményez a bolygóidegben, és ez vezet az örömteli állapothoz.

A masszázs ereje
A masszázs erejeBraunS / Getty Images Hungary

Emellett – egy 2010-es amerikai kutatás szerint – a masszázs képes lehet a stresszhormonnak nevezett kortizol, illetve a vérerek összehúzódását és a magas vérnyomás kialakulását okozó hormon (az arginin vazopresszin) testen belüli cirkulációját is akadályozni. Ugyanez a kutatás arra is bizonyítékot talált, hogy a masszázs segíti a fehérvérsejtek képződését, amelyek védik a szervezetet a fertőzésektől és kórokozóktól.

Egyéb kutatások azt derítették ki, hogy a masszázs segíti a boldogsághormonok, a szerotonin és a dopamin termelődését, ezzel javítja a közérzetet és csökkenti a depressziót. Dr. Field egy korábbi kutatása során például kiderült, hogy terhes nőknél a masszázsterápia nem csupán a láb- és hátfájdalmakat enyhítheti, de a szorongáson és a levertségen is segít.

Az otthoni masszázs is beválik

Felvetődik természetesen a placebohatás kérdése. Egyesek szerint lehetetlen eldönteni, hogy a masszázs hatása mennyiben dől el fejben, mások pedig úgy gondolják, nem szabad alábecsülni a placebohatás erejét. Ők azt mondják, hogy még ha csupán placebóról van is szó, a masszázs akkor is biztonságosabb gyógymódnak bizonyulhat, mint egyes fájdalomcsillapítók, hiszen nincsenek mellékhatásai.

Ha egy hivatásos masszőr szolgáltatásai túl költségesek lennének számodra, nyugodtan próbáld ki a saját magad masszírozását, ami ugyanolyan hatásosnak bizonyulhat – ajánlja Field. Az egyik legegyszerűbb és leghatásosabb módszer, ha teniszlabdát görgetsz végig a fájó részeken. A hengerezés szintén igencsak bevált otthoni masszázseljárásnak számít. A masszázsterápiát sokan kárhoztatják, pozitív hatásai azonban – a szakértők szerint – megkérdőjelezhetetlenek.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek