hirdetés

8 dolog, amivel profin felkészíthetsz egy kutyát a városi életre

Hangai Lilla

2025. március 27 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

gazdi pórázon sétáltatja a városban a kutyát

A városi környezet nem mindig könnyű a kutyák számára. Lakótereink túlzsúfoltak, tele ingerekkel. Akár egy nagyvárosban élsz, akár csak látogatást tervezel, vannak olyan kiképzési technikák, amelyeket érdemes előre begyakorolni a kutyáddal.

hirdetés

Lássuk máris, hogy egy városi kutya képzése során mire kell hangsúlyt fektetnünk!

corgik a DOGZ Fesztiválon Corgik a DOGZ Fesztiválon

Egy városi kutya képzése során ezek a legfontosabb elemek

1.) Pórázkezelés

Amikor a városban sétáltok, mindig tartsd a kutyádat rövid, maximum 2 méter hosszúságú pórázon. A flexi vagy automata pórázt nem javasoljuk. Mindenki biztonsága és kényelme érdekében ne engedd meg kedvencednek, hogy hívatlanul emberekhez vagy más kutyákhoz közeledjen. Nem minden ember vagy fajtárs érzi magát komfortosan, ha egy idegen négylábú közelít felé. Mindig legyen nálad bőséges mennyiségű, kis méretű jutalomfalat (amit kedvenced szeret is), hogy megjutalmazhasd vele a jó viselkedésért, miközben úton vagytok.

2.) Fókuszálás zavaró környezetben

Egy forgalmas városi környezetben a kutyádnak képesnek kell lennie arra, hogy nyugodtan kezelje és figyelmen kívül hagyja a különféle zavaró tényezőket. Ahhoz, hogy segíts neki ebben, először egy csendes helyen, például otthon, a lakásban vagy a kertben kezdjetek el gyakorolni. Ezután fokozatosan próbáljatok ki egyre ingergazdagabb helyeket. Ha lassan növeled a zavaró tényezők szintjét, a kutyád megtanul rád koncentrálni, függetlenül attól, hogy mi történik körülöttetek.

Ha nyugodtabb környezetben élsz, és szeretnéd felkészíteni a kutyádat egy városi látogatásra, próbáljatok először parkokban, kisállat-kereskedésekben vagy kutyabarát helyeken edzeni.

A helyes pórázkezelés elengedhetetlen a városban

3.) Az „ereszd” parancs fontossága

Egy városi környezetben a kutyáknak figyelmen kívül kell hagyniuk a forgalmat, az embereket és más ebeket is. Ezenkívül valószínűleg szemét, eldobott ételcsomagolások és ételdarabok is lesznek az úton, amelyeket el kell kerülnie. Ahhoz, hogy ebben segítsünk a kutyának, érdemes megtanítani neki a „ereszd” vezényszót. Ez az egyik legfontosabb parancs, és adott esetben akár életet is menthet, így minden kutyának ismernie kellene. Ide kattintva részletesen olvashatsz arról, hogyan tanulhatjátok meg a parancsot.

4.) A behívás és a „marad” parancs sem elhanyagolhatóak

Ugyan azt tudjuk, hogy még a legjólneveltebb, legképzettebb kutya sem feltétlenül behívható minden szituációban, nagyon fontos, hogy ezt a parancsot olyan sokat gyakoroljátok, amennyire csak lehet. Balesetek mindig történhetnek, megriadhat a kedvenced, elszakadhat a póráz és a többi. Ha jól reagál a behívásra, valamint a „marad” parancsra a négylábúd, megelőzhetőek a tragédiák. Ha a kutya egy csendesebb területen szalad el, alkalmazható a behívás, ha veszélyesebb, forgalmas területen vette a mancsába az irányítást, akkor alkalmazhatjuk a „marad” vezényszót. Gazdiként neked kell megítélned, hogy melyik a biztonságosabb az adott helyzetben.

Fotó: azenkutyam.hu

5.) Séta új felületeken

Amikor városban sétáltok, a kutyád valószínűleg sok zavaró illattal és látvánnyal találkozik. Emellett meg kell szoknia a különböző felületeken való közlekedést is, különösen a fémrácsokat. Ez nehéz lehet számára, ezért érdemes gyakorolni, mielőtt a városba mentek. Keress fémrácsokat vagy más egyedi felületeket, amelyeken a kutyád gyakorolhat. Amikor egy új felületen sétál, mindig dicsérd és jutalmazd meg.

6.) Az ürítés elegáns módjai

A kutyák számára az egyik kihívás a városi környezetben az, hogy gyakran nincs csendes, füves terület az ürítéshez. Ezért érdemes megtanítani kedvencedet arra, hogy parancsra végezze el a dolgát. Mielőtt városba mentek, gyakorold vele az ürítést rövid pórázon. Sok kutya hozzászokott ahhoz, hogy tágasabb térben végezze a dolgát, különösen amikor kakil, de a városban erre gyakran nincs lehetőség. Fontos az is, hogy a kutyád komfortosan tudjon üríteni betonon, mivel nem mindig lesz elérhető fű vagy föld.

Azt persze mondanunk sem kell, hogy bárhol is végzi el a nagydolgát, mindig fel kell szedned utána a végterméket, majd kidobni azt erre való zacskóban. Ha kisdologról van szó, akkor ügyeljetek arra, hogy lehetőség szerint ne egy forgalmas járdán, autók, biciklik kerekénél, vagy üzlet bejárata előtt végezze el az egyes számút az eb.

A városi környezetben az ürítés is kihívás lehet, ha nem szokta meg a kutyus

7.) Utazás táskában

Ha kis testű kutyával élsz vagy utazol a városban, akkor a busz, metró, villamos vagy vonat lehet a legpraktikusabb közlekedési eszköz. Magyarországon is, a legtöbb országhoz hasonlóan, a kis testű ebeknek vagy hordozóban, vagy karban, ölben kell lenniük az utazás alkalmával.

Szerezz be egy megfelelő méretű táskát, amelyben kedvenced kényelmesen elfér, és amelyet könnyen a válladra vehetsz. Már előre ismertesd meg vele a hordozót. Engedd, hogy otthon saját tempójában felfedezze a táskát. Dicsérd meg és jutalmazd, amikor érdeklődik iránta, majd ha belemászik, akkor is. Ha a kutyád már kényelmesen érzi magát benne otthon, kezdd el rövidebb sétákra vinni a táskában. Fokozatosan növeld az utak hosszát, amíg kedvenced teljesen megszokja azt.

Sok helyen a szájkosár is kötelező, így ehhez is nagyon fontos hozzászoktatni az ebet; ide kattintva ehhez mutatunk tippeket.

Képgalériák a Farsangi Falkasétáról

Fantasztikus hangulatban vonult át a farsangi falka a Hősök terén.

Beszámolónkat itt olvashatod, és ne hagyd ki képgalériáinkat sem! A képeket  Itt és Itt találod!

8.) Utazás taxiban

Sok taxi- és telekocsi-szolgáltatás kínál kutyabarát opciókat, ha a négylábú tiszta, jól viselkedik, és végig az irányításod alatt marad. Még ha a kutyád már meg is szokta az autózást, a taxizás új élmény lehet számára. Ha taxival fogtok utazni a városban, érdemes előre gyakorolni, amikor nem sietsz sehová. Hívj egy taxit, és utazz vele rövid távon egy kutyabarát helyre, például egy parkba vagy egy kisállatboltba. Mindenképpen vigyél egy takarót magaddal, amelyet a kutya alá tehetsz, a kutyák általában ugyanis nem ülhetnek az ülésre. Dicsérd meg és jutalmazd is, ha nyugodtan ül vagy fekszik a lábadnál az utazás alatt.

autóban utazás ereszd parancs kutya behívása kutya tömegközlekedés marad parancs városi kutya városi kutyatartás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!