Honnan tudják a kutyák, hogy a gazdi mikor ér haza?
2025. 03. 28.
2025. 03. 28.
A kutyák nedves orra nemcsak aranyos, hanem az egyik szuperképességük is onnan ered! A szaglóérzékük segít nekik felismerni mindenféle illatot, így ők a kutyavilág szakértő nyomozói.
Kedvenceink egyik legkedvesebb tulajdonsága, hogy boldogan üdvözlik hazatérő gazdájukat az ajtóban. A kutyák orrüregében körülbelül 300 millió szaglóreceptor található, míg az embereknél csupán 6 millió. A kutyák orrüregének felépítése, valamint az orruk külső nedvessége teszi lehetővé számukra, hogy még a nagyon gyenge és távoli illatokat is észleljék. Különösen szeretett gazdájukét, akit az ajtóban ülve várnak éppen akkor, amikor kell. De vajon honnan tudják, mikor érünk haza, valóban az illatuk alapján? Esetleg ösztönösen, vagy megérzik?
Egy biztos, hogy számos tényező egybeesése áll a háttérben, amelyek az alábbiak lehetnek.
A kutya belső biológiai órája rendkívül pontos, képes alkalmazkodni gazdája szokásos napi rutinjához, és megjegyezni a hazaérkezése időpontját. A rutin számukra egyértelmű és könnyen követhető, ezért tudják a hazaérkezésed idejét, különösen, ha következetes a napi programod, amit képesek megtanulni és megszokni is. Sőt, kedvencünk még aggódni is kezdhet miattunk, ha a várt időben nem jelenünk meg az ajtónál. A belső óra tökéletes működése kutyánk éhségérzetével is összefügg abban az esetben, ha általában meghatározott időpontban kap ételt. Szőrös kis kedvencünk azt is megszokhatja, hogy egy bizonyos időpontban játszanak vele, például a gazdi hazaérkezésekor. Ezeket az időpontokat számontartják, és hiányolják, ha nem következik be időben a várt pillanat.
A kutyák képesek nagyon messziről is szagokat érezni. A kutatások szerint például kiképzett kutyák képesek egy teknőst 60 méteres távolságból, egy rágcsálót 50 méterről, romlott húst 200 méterről kiszagolni. Ezért a kutya valóban képes észlelni a gazdája feromonjait már messziről is. Ez a jelenség különösen erőteljes lehet, amennyiben a gazdi abból az irányból tér haza, ahol a lakás ablakai nyílnak. Ezt követően azonnal az ajtóhoz siet majd, ahonnan várja kedvenc kétlábúja megjelenését.
Az ebek hallása nem annyira tökéletes, mint a macskáké, azonban nem panaszkodhatnak ők sem. A felnőtt ember legfeljebb 20 ezer hertz rezgésszámig hallja a hangokat; a kutya viszont jóval magasabb, 47–65 ezer hertz rezgésszámú hangokat is érzékel, ahogy a –15 decibel erősségű, az emberi fül számára már észlelhetetlenül halk hangokat is meghallja.
Ahogy már korábban is említettünk, a kutya ösztönösen érzi gazdáját, ezt nevezhetnénk akár „hatodik érzéknek” is. Különleges képességük segíti őket a vadonban a ragadozók ellen. Így hát nem meglepő, hogy képesek telepatikusan kapcsolatba lépni azokkal az emberekkel is, akikkel együtt élnek.
Játsszunk vele mindennap meghatározott időben, mutassuk ki szeretetünket minden alkalommal, amikor elhaladunk mellettük. Egy érintés, egy simi nagyon sokat jelenthet, hisz nem csak az számít, hogy ételt adjunk nekik.
Először mindenképpen alakítsunk ki egy bizalmi kapcsolatot. Hagyjuk, hogy kedvencünk határozza meg az interakció hangvételét és időpontját. Néha pedig, ha olyan ötleted támad négylábú társaddal kapcsolatban, amely intuitívnak és hasznosnak tűnik, valószínűleg az állattól kaptad. Bízz benne!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek