Az április 1-jén kezdődő viharjelzési időszak minden évben október 31-ig tart.

Kezdetét vette az idei tavi viharjelzési szezon a nagyobb tavainknál, így a Balatonnál is működésbe léptek a viharjelző fények a Velencei-tó és a Tisza-tó mellett – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az MTI-vel.

A Fertő-tó magyarországi oldalánál egy viharjelző pont van, azonban azt éppen felújítják.

A viharjelző pontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer: ha nincs viharjelzés, nem működnek a lámpák, elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt, és ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel és ilyenkor tilos a vízben tartózkodni – írják.

Az óránkénti 40 kilométeresnél erősebb, de 60 kilométer/óránál gyengébb várható széllökések esetén elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, azaz a 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek, és jelzés a első erősebb széllökés előtt legalább 30 perccel látható.

A Balatonnál több mint 50 viharjelző lámpa van, amelyek úgy vannak elhelyezve, hogy egy pontból legalább három jelzés is látható legyen.

Nem feledkezhetünk meg a feszített, szolgálati beosztásban dolgozó meteorológusokról és az őket segítő informatikusokról és mérnökökről, akik nélkül nem tudnánk előre, mikor csaphat le ránk akár embert próbáló szél vagy vihar. A balatoni viharjelzések kiadása mögötti döntésekről és a siófoki HungaroMet Viharjelző Obszervatóriumáról ebben a beszámolónkban írtunk bővebben.

(Borítókép: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)

Címkék