Új tanulmányból derült ki, miért vannak egyesek kék szemmel megáldva. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az emberek egyetlen személy leszármazottai.

Ha eltekintünk a zsidó, keresztény és iszlám vallástól, melyek szerint mindannyian egyetlen emberpár, Ádám és Éva leszármazottai vagyunk, úgy kifejezetten érdekes tudományos megállapítás, hogy a kékszeműek valóban egyetlen embertől eredeztethetők. Márpedig erről írnak egy új tanulmányban a Koppenhágai Egyetem tudósai, akik szerint körülbelül 6-10 ezer évvel ezelőtt jelent meg Európában egy genetikai mutációval rendelkező egyén, akinél a mutáció kék szemeket okozott.

Mint azt a középiskolában egyszer már mind megtanultuk,  a kék szem egy recesszív gén eredménye, ami azt jelenti, hogy a szín megjelenéséhez két ilyen génre van szükség. Eddig azonban nem tudták megmondani, hogy ezek a gének honnan származnak, mígnem  Hans Eiberg professzor, a Sejt- és Molekuláris Orvostudományi Tanszék munkatársa kutatásba nem kezdett a kollégáival 2008-ban.

„Eredetileg mindannyiunknak barna szeme volt, de egy, a kromoszómáinkban lévő OCA2 gént érintő genetikai mutáció egy 'kapcsoló' kialakulását eredményezte, amely szó szerint 'kikapcsolta' a barna szemek kialakulásának képességét” – magyarázta a professzor, rámutatva, hogy az OCA2 gén határozza meg az emberi szem barna pigmentjének szintjét. Ezt az úgynevezett HERC2 nevű gén képes hatástalanítani, csökkentve a melanin termelését az íriszben, a barnát kékre „hígítva”.

A kutatók megállapították, hogy miután minden Földön élő kékszemű ember ugyanezzel a mutációval rendelkezik, így ezek az emberek egyetlen személy leszármazottai lehetnek. A mutáció pedig akkor terjedhetett el, amikor az emberek Afrikából Európába vándoroltak, ami némileg magyarázatot ad arra is, hogy miért főleg az európai származású embereknek van kék szeme.

A tanulmányban más, ritkábban előforduló szemszínek, például a zöld variációját is vizsgálták, ami tovább erősítette azt az elképzelést, hogy a kékszeműek HERC2-génje egyetlen embertől származik.

„A zöldszemű emberek esetében az íriszben szintén kevesebb melanin található, ám a szintje különbözik a kék szeműek melanin-szintjétől. Ebből arra következtethetünk, hogy minden kékszemű egyén ugyanahhoz az őshöz köthető. Mindannyian ugyanazt a kapcsolót örökölték a DNS-ük pontosan ugyanazon pontján”.

(LADBible)

(Borítókép: Kékszemű férfi. Illusztráció: Getty Images)