Miért van bűntudata a gazdiknak, ha elutaznak? – így enyhíthető
2025. 03. 27.
2025. 03. 27.
Gyakran van bűntudata a gazdiknak, amiért elutaznak, és hátrahagyják a kutyájukat. Ez nagyon kellemetlen érzés, de teljesen normális. Szerencsére van azonban néhány módszer, amivel csökkenthetsz ezen.
Minden évben van egy-két hét, amikor a szüleim vigyáznak a kutyámra; leginkább akkor, amikor elutazom. Az utóbbi hónapokban azonban úgy alakult, hogy többször is vidéken kellett hagynom Benjit. Ilyenkor elképesztő bűntudat gyötört, pedig tudtam, hogy számára jobb így, mert ha velem lenne, sokat kellene egyedül lennie. Egy az Egyesült Királyságban készült felmérésben 2000 személyt kérdeztek meg az utazásai szokásaikról és a házi kedvenceikről. Ezen állattulajdonosok 80%-a számolt be súlyos bűntudatról, amikor a kutyája nélkül megy nyaralni. Emiatt sokan változtatnak a nyaralási terveiken, hogy kedvenceiket is magukkal tudják vinni – az elmúlt évtizedben 20%-kal nőtt a kutyával utazók száma. Továbbá az is kiderült, hogy az állattartók 62%-a naponta beszél a kutyájáról nyaralás közben.
Teljesen normális bűntudatot érezni, amikor hátra kell hagynod a kisállatodat. A háziállatok az életünk és családunk szerves részévé váltak, miközben feltétel nélküli szeretetet és társaságot nyújtanak. A kialakított kötelék miatt teljesen érthető, hogy az elválás bűntudatot és aggodalmat okoz. Ugyanakkor fontos megérteni, hogy ez csak átmeneti távollét, és nem csökkenti azt a szeretetet és gondoskodást, amelyet iránta érzel.
A bűntudat enyhítésének egyik legjobb módja, ha részletesen megtervezel mindent, amíg távol vagytok egymástól. Mielőtt elutazol, győződj meg róla, hogy kisállatod minden szükséglete megfelelően biztosított lesz. Kérj meg egy megbízható barátot, családtagot vagy profi kisállatgondozót, hogy vigyázzon rá otthonodban; de akár egy kisállatokra szakosodott panzióban is hagyhatod. Bármelyiket is választod, mindig próbáld ki a helyet előtte; hagyd ott a kedvencedet néhány órára, egy-egy napra. Ugyanígy győződj meg arról is, hogy az ideiglenes pesztrával valóban egy hullámhosszon van-e a kutyád.
Adj részletes útmutatást a gondozónak a napi rutinról, beleértve az etetés időpontját, a sétákat, és szükség esetén a gyógyszereket is. Vedd figyelembe a kisállatod igényeit a választásnál: hol érzi jól magát, kit ismer, mennyire vágyik arra, hogy más kutyákkal legyen? Kérd meg azt, aki vigyáz a kedvencedre, hogy naponta jelentkezzen be, küldjön képeket, informáljon arról, hogy hogy érzi magát szőrös barátod.
Utazás során gondolj a kedvencedre is. Én minden alkalommal igyekszem keresni valamilyen különleges jutalomfalatot, rágcsát vagy játékot, amit ajándékba tudok vinni Benjinek. Ezeknek mindig nagyon örül, és nekem is segít abban, ha pozitívabb fényben lássam a külön töltött időszakot.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek