A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Honnan tudják a kutyák, hogy a gazdi mikor ér haza?

Berek-Halász Beáta

2025. 04. 05. - Fotók: Getty Images Hungary

Kutya az ablakban várja gazdáját

A kutyák nedves orra nemcsak aranyos, hanem az egyik szuperképességük is onnan ered! A szaglóérzékük segít nekik felismerni mindenféle illatot, így ők a kutyavilág szakértő nyomozói.

Kedvenceink egyik legkedvesebb tulajdonsága, hogy boldogan üdvözlik hazatérő gazdájukat az ajtóban. A kutyák orrüregében körülbelül 300 millió szaglóreceptor található, míg az embereknél csupán 6 millió. A kutyák orrüregének felépítése, valamint az orruk külső nedvessége teszi lehetővé számukra, hogy még a nagyon gyenge és távoli illatokat is észleljék. Különösen szeretett gazdájukét, akit az ajtóban ülve várnak éppen akkor, amikor kell. De vajon honnan tudják, mikor érünk haza, valóban az illatuk alapján? Esetleg ösztönösen, vagy megérzik? Egy biztos, hogy számos tényező egybeesése áll a háttérben, amelyek az alábbiak lehetnek.

Kutya üdvözli gazdáját az ajtóban Sok kutya már az ajtóban várja szeretett gazdáját

A kutya megérzése az alábbi a faktorokon alapulhat

1.) Időorientáció

A kutya belső biológiai órája rendkívül pontos, képes alkalmazkodni gazdája szokásos napi rutinjához, és megjegyezni a hazaérkezése időpontját. A rutin számukra egyértelmű és könnyen követhető, ezért tudják a hazaérkezésed idejét, különösen, ha következetes a napi programod, amit képesek megtanulni és megszokni is. Sőt, kedvencünk még aggódni is kezdhet miattunk, ha a várt időben nem jelenünk meg az ajtónál. A belső óra tökéletes működése kutyánk éhségérzetével is összefügg abban az esetben, ha általában meghatározott időpontban kap ételt. Szőrös kis kedvencünk azt is megszokhatja, hogy egy bizonyos időpontban játszanak vele, például a gazdi hazaérkezésekor. Ezeket az időpontokat számontartják, és hiányolják, ha nem következik be időben a várt pillanat.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-én a Városligetben.

Regisztrálj és olvasd el a részletes programot!

2.) Szaglás

A kutyák képesek nagyon messziről is szagokat érezni. A kutatások szerint például kiképzett kutyák képesek egy teknőst 60 méteres távolságból, egy rágcsálót 50 méterről, romlott húst 200 méterről kiszagolni. Ezért a kutya valóban képes észlelni a gazdája feromonjait már messziről is. Ez a jelenség különösen erőteljes lehet, amennyiben a gazdi abból az irányból tér haza, ahol a lakás ablakai nyílnak. Ezt követően azonnal az ajtóhoz siet majd, ahonnan várja kedvenc kétlábúja megjelenését.

Kutya az ajtóban várja gazdáját Különleges adottságuk a „hatodik érzék”

3.) Hallás

Az ebek hallása nem annyira tökéletes, mint a macskáké, azonban nem panaszkodhatnak ők sem. A felnőtt ember legfeljebb 20 ezer hertz rezgésszámig hallja a hangokat; a kutya viszont jóval magasabb, 47–65 ezer hertz rezgésszámú hangokat is érzékel, ahogy a –15 decibel erősségű, az emberi fül számára már észlelhetetlenül halk hangokat is meghallja.

Kutya örül gazdájának Töltsünk minőségi időt kedvencünkkel!

Így fűzd szorosabbra a kapcsolatotokat

1.) Szánj időt kedvencedre

Játssz vele mindennap meghatározott időszakokban, és mutasd ki a szeretetedet olyan módon, amit tudod, hogy kedvenced is értékel. Minél többször veszed fel vele a kontaktust a nap során, annál jobb.

2.) Soha ne erőltess semmit, de alakíts ki egy rutint

Hagyd, hogy kedvenced határozza meg az interakciók hangvételét, milyenségét és az időpontját. Ha nincs valamihez kedve, és opcionális dologról van szó – vagyis nem gyógyszer bevétele vagy például szőrápolás –, akkor vedd komolyan, ha azt jelzi, hogy éppen nem vevő rá. Emellett azonban igyekezz minden ismétlődő tevékenységet a mindennapokban megszokott időponthoz és rituáléhoz rendelni.

Kövess minket!

ember és kutya kapcsolata hallás időérzék kutya ösztön ösztön ösztönök szaglás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Egy fekete-fehér kutya állatorvosi vizsgálaton.

Ez a rossz gyakorlat megrövidítheti a kutyád életét: sok olvasónk így csinálja

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás