Hamar romlásnak indulhat, ha a többi zöldséghez hasonlóan nem tároljuk megfelelően a vöröshagymát. Mégis, a legtöbb magyar nem tudja, mi a legmegfelelőbb módja.

A magyar konyha legalapvetőbb összetevője, honfitársaink többsége még sincs tisztában vele, hogyan kell azt megfelelően tárolni: a vöröshagyma az egyik legsokoldalúbb zöldség, a fogyasztásán túl vallási és gyógyászati célokra is hasznosították az ókori Egyiptomban. Alapvetően Közép-Ázsiából eredeztethető, de később a görögök és a rómaiak konyhájában is fontos alapanyagnak számított. Európa-szerte a középkorban terjedt el, így vált a mi egyik legalapvetőbb összetevőnkké is. Azóta kulcsszerepet játszik olyan hazai fogásokban, mint a pörkölt, a hagymás burgonya vagy a húsleves.

Ahhoz azonban, hogy a megfelelő felhasználáshoz minél tovább megőrizze a frissességét, fontos a hagyma tárolási módja, különösen, ha egyszerre nagyobb mennyiséget halmozunk fel belőle.

Ilyenkor a legtöbben elkövetjük azt a hibát, hogy a zöldséget hűtőszekrénybe tesszük, pedig a hideg és párás környezet gyorsíthatja a romlását, nem beszélve arról, hogy más ételek is átvehetik a hagyma erős aromáját.

Hűtőbe egyedül akkor érdemes tenni, ha már felvágtuk, ám ebben az esetben is légmentesen záródó dobozba vagy fóliába ajánlott csomagolni, megelőzendő, hogy a zöldség kiszáradjon.

Természetes formájában ugyanakkor a legjobb, ha hűvös, 4-10 Celsius-fok közötti száraz helyen, például kamrában, szabadon és nem bezacskózva tároljuk a vöröshagymát.

A zacskók megakadályozzák a levegő áramlását, a nedvesség lecsapódik bennük, ez pedig penészedéshez vezethet. Ha a folyamat már végbement, és fekete, zöld vagy fehér foltokat látunk a hagymán, inkább dobjuk ki az egész fejet. A penészgombák olyan mikotoxinokat termelnek, amelyek mélyen behatolnak a zöldségekbe, még akkor is, ha első pillantásra úgy tűnik, hogy a probléma csak a felszínen van. Ha egy hagyma elkezd romlani, azt azonnal távolítsuk el, hogy ne fertőzze meg a többit.

(Femcafé)

(Borítókép: Vöröshagyma. Illusztráció: Getty Images)