Így kellett felkészülnöm a cicám elvesztésére egy ritka betegség miatt
2025. március 28 - Képek: Getty Images Hungary, Berek-Halász Beáta
2025. március 28 - Képek: Getty Images Hungary, Berek-Halász Beáta
Ugyan egy ritka betegségról van szó, ám súlyos következményekkel járhat, ha nem vesszük észre időben. Saját helyzetünkön keresztül mutatom be, mire érdemes figyelni.
A plazmasejtes muciositis nevű betegség a macskáknál és az embereknél is előfordulhat. Ha gazdiként azt veszed észre, hogy cicádnak kellemetlen az evés, felnyávog étkezés közben, és ezek miatt kevesebbet eszik, akkor mindenképpen érdemes állatorvoshoz vinni, mert az egészen apró problémáktól kezdve a súlyos betegségek is okozhatnak hasonló tüneteket.
A plazmasejtes muciositis (PCM; szájnyálkahártyát érintő gyulladásos folyamat) egy nagyon ritka, krónikus, multifokális, sajátos betegség. Általában felszíni nyálkahártya-elváltozásokat, többszörös szájüregi fekélyeket, megnagyobbodott, duzzadt, vérző ínyt és mozgó fogakat okoz. Ez a betegség az íny és a szájpadlás krónikus gyulladásos megnagyobbodása, amely súlyos fogágygyulladással jár. A plazmasejtek általában a csontvelőben és a bélrendszerben találhatók, emiatt a betegség legtöbbször emésztési problémákat is hoz magával. Amennyiben kimutatják, érdemes ételallergia-vizsgálatot is végezni, mert táplálékérzékenység is okozhatja.
Dr. Bodó Andrea állatorvos elmondta, hogy a plazmasejtes szájgyulladás valószínűleg lokális (helyi/szájüregi), és az immunrendszer funkciózavarával hozható összefüggésbe. A probléma kialakulásában a calicivírusnak lehet szerepe. A FeLV (macskaleukózis), illetve a FIV (a macska immunhiányos vírusa; macska-AIDS) vírusfertőzések az immunszuppresszív hatásuk miatt súlyosbíthatják a kórképet.
Szakértőnk elmondta, hogy a plazmasejtes muciositis szájbetegség tünetei lehetnek a fájdalom miatti étvágytalanság, ennek következményeképpen pedig a lesoványodás. Emellett megfigyelhetünk még vörhenyes szájat, nyáladzást, és az áll alatti nyirokcsomók megnagyobbodását. Dr. Bodó Andrea kiemelte, hogy a diagnózis felállításában szövettani vizsgálatra is szükség van, hogy kizárják a daganatos hátteret.
Ha az alábbi panaszokat észleljük, mihamarabb forduljunk állatorvoshoz:
Az általános tünetek mellett sajnos előfordul, hogy nincsenek tünetek, így a gazdik számára szinte egyáltalán nem észrevehető a probléma. Így történt Lujzánk, alias Mamacicánk esetében is. Nem volt sem fogyás, sem nyálfolyás, még rossz hangulatot sem tapasztaltunk nála, amiből feltűnhetett volna, hogy gond van. Akkor vettük csak észre, hogy baj van, amikor evés közben többször keservesen felnyávogott. Fájdalmai ellenére hősiesen evett, azóta is felnézek rá; engem már egy kis fejfájás eltántorít sok mindentől. Sajnos emiatt amikor már észrevettük, hogy valami nem stimmel, és elvittük állatorvoshoz, már jelentős volt a gyulladás.
A doktornő a betegség kezelésével kapcsolatban elmondta, hogy a fájdalom csillapítása az elsődleges nem szteroid típusú gyógyszerekkel, esetleg opiátokkal. Antibiotikumos kúrára is szükség lehet a másodlagos bakteriális fertőzések kezelése érdekében. A kezeléséhez továbbá hozzátartozik az immunerősítés is; ilyenkor célszerű vitaminokkal és immunerősítő készítményekkel kiegészíteni a cicák étrendjét. Ezeknek számos fajtája megtalálható már a piacon, például cseppek formájában is elérhetők a könnyű adagolás érdekében.
Sokan úgy tartják, hogy az étrenden nem szükséges változtatni, de ez esetenként eltérhet. Ahogy Lujzánknál is, a kezelést követően hipoallergén eledelt javasoltak, tekintettel arra, hogy ez a probléma akár ételallergiából is kialakulhat. Ilyenkor kerülendőek a hagyományos eledelek, sőt, sok esetben a haltartalmú tápokon kívül más nem is adható a macskának.
Ritka betegség lévén sokszor ki sem derül a valódi probléma, csak a gyulladás megszüntetése érdekében kapnak kezelést a cicák.
A betegség gyakoriságáról sajnos pontos adat nincs. Nagy a valószínűsége, hogy nem kerül diagnosztizálásra, így a mi rendelőnkben sem. Csak a gyulladást látjuk, és azt kezeljük. Gyakran nincs igény vagy pénz a kiegészítő vizsgálatokra, ami azt eredményezi, hogy nem lesz konkrét diagnózis.
– magyarázta a doktornő.
Miután észrevettük, hogy gond van, és elvittük állatorvoshoz, akkor már nagy volt a gyulladás. Az állatorvos antibiotikumos és gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelést ajánlott. Ezt követően felvázolta a lehetőségeket árakkal kiegészítve, hogy választani tudjunk, mi az, ami belefér anyagilag. Azt el kell hogy mondjam, hogy sajnos bármit is választottunk volna, nagyon költséges folyamat elé kellett néznünk. Elsősorban javasoltak egy nagy labort és egy szövettant, hogy kiderüljön, van-e kóros elváltozás, vagy más szervi probléma. Szerencsére az eredmények alapján egy kicsit megnyugodhattunk, Lujzánál nem volt komoly baj. Orvosunk a következő lépésként első körben 9 fog eltávolítását javasolta. Egyből arra gondoltam, hogy akkor hogy fog enni?! Azt hiszem, az orvos látta a kétségbeesést az arcomon, és megnyugtatott, hogy fogak nélkül is vígan elvannak az állatok. A fogak eltávolítása azért kifejezetten fontos, mert a rossz rágószervek is okozhatnak gyulladást; de fordítva is megtörténhet, hogy a gyulladás eredményez rossz fogakat.
Megtörtént a műtét, napokig jártunk kontrollra, injekciókra az itthoni kezelés mellett, ami nagyjából két hétig tartott. Mindennap, naponta kétszer kapott porított antibiotikum tablettát az ételére, valamint fecskendős gyulladáscsökkentőt. Kizárólag csak párizsit, sonkát és virslit ehetett kis darabokra szeletelve. A gyulladás javult, de az orvos javaslatot tett a többi fog eltávolítására is, amelyet elektro-kemoterápiás kezelés követne, ha időközben egy további szövettanból kiderülő elváltozás indokolná. Ez sajnos nagyon hosszadalmas és fájdalmas folyamat, és lehet, hogy nem is hozza meg a várt eredményt.
Lujza esetében a műtétet követően már nem léptünk tovább, és nem is fogunk. Most azt gondolhatjátok, hogy a költségek miatt, ám nem ezért; miatta döntöttünk így. Egy műtéten, kezelésen már átesett, javult is a helyzet. Eszik, nem csökken a súlya és jókedvű a nyilvánvaló esetenkénti fájdalmai ellenére is. Szeretnénk, ha bár hiányzó fogakkal, és havonta beidőzített antibiotikumos és gyulladáscsökkentő injekciókkal boldogan töltené azt az időszakot, amíg még velünk lehet. Nem pedig olyan fájdalmas és stresszes kezelésekkel, amik nem is biztos, hogy elérik a hatásukat. Ha pedig majd úgy látjuk, hogy már a földi élet csak kínzó számára, fájó és keserves szívvel ugyan, de elengedjük az örök vadászmezőkre. Fontos volt, hogy erre már a diagnózis elején felkészítsük magunkat, hiszen a betegség kimenetele bizonytalan.
Sajnos a betegség esetében kezelés nélkül olyan súlyos problémák is kialakulhatnak, mint a daganatos elváltozások vagy bármilyen degeneráció. Ha tehetjük, menjünk tovább a vizsgálatokkal, hogy a probléma oka is kiderüljön, és kezelhető legyen. Habár sajnálatos módon előfordulhat, hogy mindent megteszünk, és végigcsináljuk kedvencünkkel a legfájdalmasabb és legnehezebb pillanatokat, mégsem gyógyul ki szegény teljesen.
Az immunerősítés nemcsak a plazmasejtes muciositis szempontjából szükséges, hanem számos más betegség megelőzésére alkalmas. Ilyen készítmények használatával a rákos megbetegedések kialakulása is visszaszorítható. Ha tovább olvasnál a témában, kattints ide dr. Szabolcs Nóra onkológiai és lágyszervi sebész előadásának összefoglalójáért.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek