Ezért nem jó a macska számára, ha a nyakánál fogva emelik fel

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Ezért ne emeld fel a nyakánál fogva a macskát

Közzétéve: 2024. 05. 16 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás

Kismacskát a nyakánál emelnek fel

A macskák nem szeretik, ha valaki a nyakánál fogva ragadja meg, így ez többféle negatív következménnyel is járhat.

A macska laza bőrrel a nyakán születik, ezt hivatalosan tarkóbőrnek hívják. Az anyamacskák gyakran ennél fogva hordozzák kölykeiket, ami náluk teljesen természetes jelenség, ha viszont az ember csinálja, az már kevésbé – pláne, ha a gazdi nem a macska mozgatására, hanem megfékezésére, megfeddésére használja. Mutatjuk, miért rossz ötlet a nyakánál fogva hurcolni a macskát.

Macskát felemelnek Még ha nem is mutatja, a legtöbb macska nem szereti, ha a nyakánál fogva emelik fel

A macskák más célból csinálják

A macskák két esetben ragadják meg egymást a nyakuknál. Az egyik a már említett gyakorlat, amikor az anyamacska így viszi magával az ernyedt állapotban lévő kiscicákat. Ilyen módon nagyjából 2,5 hónapos korukig hordozza őket, majd felhagy vele. A másik a párzás során figyelhető meg: a hím macskák ekkor hajlamosak megharapni a nőstények tarkóbőrét.

Ha az állatok harcba bocsátkoznak egymással, előfordul, hogy a ragadozók a nyakuknál ragadják meg a macskákat; de ez másra lapra tartozik, hiszen azt a célt szolgálja, hogy mozgásképtelenné tegyék őket.

Ezért nem szereti a macska, ha az ember a nyakánál fogva emeli fel

Amikor az ember ragadja meg a nyakánál a macskát a nyak hátulsó oldalán található laza bőrénél, azt állatorvosi körökben grabancfogásként nevezik, és a szakemberek szerint több okból is kerülendő.

1.) Szorongás

Az ember gyakran azért emeli fel a nyakánál fogva, hogy megfékezze vagy megdorgálja a macskát, ami azonban nagyon megterhelő lehet az állat számára. Ez ugyanis elveszi tőle a lehetőséget, hogy irányítsa a mozgását és kontroll alatt tartsa környezetét, ami félelmet és szorongást vonhat maga után. Ilyenkor nem ritka, hogy az állat megpróbál a gazdi felé kapni, vagy amint visszanyeri szabadságát, menekülőre fogja.

Mérges macska fúj Szorongáshoz és agresszióhoz vezethet a gyakorlat

2.) Agresszió

Még ha a grabancfogással fegyelmezni is próbálod kedvencedet, könnyen ellentétes hatást érhetsz el vele. Mivel félelmet és fájdalmat válthat ki, ez a két tényező agresszióhoz vezethet. Ha vissza akarod tartani a macskát, jobban jársz, ha lassan közelíted meg, óvatosan megfogod, majd mozdulatlanul tartod.

3.) Bizalmatlanság

A grabancfogás bizalmatlanságot szülhet közted és macskád között, miután a jelentkező fájdalmat hozzád társíthatja. Ez könnyen éket verhet a viszonytokba, és további konfliktusok forrása lehet.

Kövess minket!

agresszió agresszív macska stressz stressz jelei stresszes macska kölyök viselkedés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

2024_04_gettyimages-1314814672-1-scaled-e1713258743780-1024x536.jpg

Miért bújik a macska a takaró alá?

Élet • 3 perc
Macska százszorszépekkel

Mindenki kertjét ékesíti ez a növény, pedig veszélyes lehet a macska számára

Élet • 2 perc
Kiscica kiskacsákkal

Így néz ki egy kiscica, aki pelyhes kiskacsákba szerelmes

Élet • 1 perc

Ápolás