2025 januárjában gyenge kezdést láthattunk, a KSH friss adatai szerint az építőipari kibocsátás 9,6 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest. A rendelésállomány csökkenése és a piaci szereplők várakozásai alapján az építőipar 2025-ben további visszaeséssel számol. Minden alágazatban a fizetőképes kereslet csökkenése várható. 

Az OPTEN adatai alapján 2024 februárjában több mint 200 vállalkozással csökkent az építőiparban működő társas vállalkozások száma, folytatva az elmúlt hónapokban megfigyelhető negatív trendet. Jelenleg a szektorban működő társas vállalkozások száma még meghaladja az 59 ezret, de ha a szerződésállományok alakulása nem hoz fordulatot, március-áprilisban ez a szám 58 ezer alá csökkenhet.

A szektor nehézségei az alapítások és megszűnések alakulásában is visszatükröződnek. Az elmúlt öt évben jellemzően az év első két hónapja az erősebb hónapok közé tartozott az alapítások tekintetében. 2025-ben január még kiemelkedően erős volt, azonban a lendület nem tartott ki, február az elmúlt öt év leggyengébb hónapja lett, az új alapítások száma nem érte el a 350-et.

Idén a megszűnt cégek mindössze 14 százaléka fejezte be működését rendezetten – végelszámolással vagy jogutódlással –, míg a többség felszámolás vagy kényszertörlés során szűnt meg. Ráadásul az új eljárások száma nem mérséklődik, és továbbra is a tavalyi szinten mozog, az első két hónapban meghaladta a másfél ezret.

Az OPTEN – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) februárra vonatkozó értéke az építőiparban országosan 21,66 százalék volt.