
A tudomány szerint a vízivás mégsem jó a másnaposság ellen
További Tech-Tudomány cikkek
-
Garantáltan hátast dob a Microsoft böngészőjének új funkciójától
- Hatezer milliárd forintnak megfelelő dollárt loptak el tavaly kiberbűnözők az Egyesült Államokban
- Egyszerre rémisztő, sokkoló és előremutató, ami az araboknál történik
- 20 éves a YouTube, megdöbbentő adatokat közöltek a vezetők
- Sikeresen tesztelték a BME-n Magyarország első többcsomópontos kvantumalapú titkosító hálózatát
Húsleves, „gyógysör”, különböző másnaposság elleni gyógyszerek, vízivás – ezek a leggyakoribb megoldások arra, ha valaki egy átmulatott éjszaka után szeretne jobban lenni. Azonban a legutóbbi, amelynek talán a legtöbb értelmét látjuk – hisz az alkohol vízelvonó hatása miatt az extra hidratálással lehet pótolni a kiesett folyadékot logikusnak hangzik – lehet, nem is működik.
Ezért fáj jobban a fejünk a minőségi vörösboroktól
Nemcsak másnaposak, de aznaposak is lehetünk a drága boroktól.
Ahogy a Science Alert írja, az Utrechti Egyetem farmakológiai csapata 13 kutatást végzett a témában, azt keresve, hogy van-e kapcsolat a vízivás és a másnaposság enyhülése között. Bár minden másnap különbözik, az alkoholfogyasztás növeli a vizelési ingert, ami könnyen vezethet kiszáradáshoz.
Általában ezt kötjük össze a fejfájással, rosszulléttel és egyéb fájdalmakkal, amit egy barátokkal eltöltött éjszakát követően érezni szoktunk – és persze több liter víz elfogyasztásával igyekszünk rendbe hozni magunkat.
Bár a Marlou Mackus által vezetett csap felmérései nem zárták ki, hogy a dehidratációnak és a másnaposságnak köze van egymáshoz, nem is találtak egyértelmű kapcsolatot a jelenségek között. Egyik nem oka a másiknak, így helyre sem tudja hozni azt.
Az egyik vizsgálatuk során 826 hallgatót figyeltek meg, akik vízfogyasztással szerették volna enyhíteni szenvedésüket – általában sikertelenül. Egy másik kutatás közben 29 résztvevő számolt a másnapos élményeiről, ahol az az eredmény született, hogy a dehidratáció tünetei előbb értek véget, mit az alkoholfogyasztás utóhatásai.
Azt érdemes észben tartani, hogy a felmérések viszonylag alacsony számú résztvevővel zajlottak. Emellett mind a 13 kutatás a másnaposság különböző aspektusait vizsgálta, például hogy egyes emberek miért élik át gyakrabban, mint mások. Az viszont egyértelművé vált, hogy a vízivás nem segít – vagy legalábbis nem úgy, mint ahogy eddig gondoltuk.
