Kockázatos útra léphet a Fidesz az Európai Néppárt után

További Külföld cikkek
-
Szijjártó Péter: Amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg a problémáit
- Evakuáltak egy kórházat Thaiföldön a földrengés miatt, egy nő az utcán szülte meg gyermekét
- Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt
- Mik azok a tetkók az amerikai védelmi miniszteren?
- Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Megvalósulhat a Fidesz európai konzervatív projektje, ezzel azonban Orbán Viktor aligha járna jól – vélik egyhangúan az Indexnek nyilatkozó szakértők. Szerkesztőségünk több, a Fidesz brüsszeli stratégiáját ismerő forrással is beszélt, miután a magyar kormánypárt az Európai Néppárt képviselő-tesületét, majd magát az EPP-t is elhagyta. Ahogyan arról már korábban írtunk, Orbán Viktor régóta tervezi az Európai Parlament erőtereinek átszabását, amihez a Néppárt után most új közösségekben kellene támogatókat keresnie. Nem sokkal korábbi cikkünk megjelenése után a magyar kormányfő Facebookon posztolt terveiről, és így fogalmazott:
A mi feladatunk is világos. Most az EPP nélkül kell felépíteni az európai demokratikus jobboldalt, amely otthont nyújt azoknak az európai polgároknak, akik nem akarnak migránsokat, nem akarnak multikulturalizmust, nem estek LMBTQ-őrületbe, védik Európa keresztény hagyományait, tisztelik a nemzetek szuverenitását, és nemzetüket nem a múltjuk, hanem a jövőjük részének tekintik.
A németek problémáit megoldotta Orbán döntése
A Fidesz kilépéséhez nagyban hozzájárultak a küszöbönálló választások Németországban és Manfred Weber személyes ambíciói.
Az elképzelés lényegében a Fidesz itthon már bevált receptjét alkalmazná az európai porondon. Az ideológiai szempontból megosztott uniós jobboldal ugyanis hagyományosan gyengébb, mint a liberálisokat, zöldeket is tömörítő baloldal, a stratégia ezért a magyar politikai viszonyokat tükröző, kétpólusú parlament kialakítását célozza. Egy egységes, különutasoktól megtisztított jobboldal már kijátszhatná az ellenfél térfelén meghúzódó ideológiai törésvonalakat, az így legyengített baloldallal szemben pedig tartósan biztosíthatnák többségüket a konzervatívok. Ennek lett volna ideális háttere a jelenleg legerősebb, 175 mandátummal rendelkező Európai Néppárt frakciója, csakhogy a kereszténydemokrata közösség egyesítése nem sikerült. Az EPP nem homogén közeg, a nemzeti érzelműektől a liberálisokig sokféle gondolkodású képviselő helyet kap benne. A Fidesz tervében ráadásul az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformistákkal, az ECR-rel kötött szövetség is szerepelt, amiről a centrista párttagok hallani sem akartak. Az Indexnek nyilatkozó több szakértő is jelezte: a Fidesszel nem az volt a gond, hogy az EPP-n belüli paletta szélsőjobbjára sodródott, inkább az erőpolitikával és a tárgyalókészség hiányával telt be a pohár.
A német kormánypárt sok képviselője is egyetért Orbán Viktorral abban, hogy a Néppártnak határozottabb jobboldali álláspontot kellene képviselnie. Azonban a sorozatos kellemetlenkedés az egész ügyet, végül magát a Fideszt is cikivé tette, a közösség pedig lassan kilökte magából a magyar kormánypártot
– fogalmazott a CDU/CSU-kapcsolatokra rálátó forrásunk. Példaként említette Manfred Webert, az EPP frakciójának elnökét. A CSU bajor politikusa éveken át falazott a Fidesznek, a magyar kormányt támadó, 2013-as Tavares-jelentést méltatlannak nevezte, majd a CEU-ügy során is kompromisszumra törekedett a magyarokkal. A párton belül két tűz közé került frakcióvezető azonban – természetesen személyes érdekei mentén, a CSU-n és az EPP-n belüli hangulatváltozást lekövetve – lassan a Fidesz ellen fordult.
Több mint tíz év szenvedést zárt le a Fidesz
Felidézzük a csúnya véget ért kapcsolat meghatározó pillanatait.
Orbán Viktor nagy, jobboldali projektjéhez így már csak a két euroszkeptikus párt, a 62 mandátummal bíró ECR, illetve a 75 mandátumot szerzett Identitás és Demokrácia (ID) maradt. Ezek szövetségével alakulhatna ki új jobboldali erőtér, azonban egy sikeres megállapodás sem rendezné át az európai parlamenti viszonyokat: a Fidesz tizenkét képviselőjével kiegészülve is csak 149 mandátumuk lenne összesen. Az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint azonban egy ilyen szövetségnek több akadálya is van.
- Az euroszkeptikusok nem valami mellett, hanem az európai integráció ellen jöttek létre. Ebből következik, hogy az együttműködésnek is sokkal sekélyesebb a mozgástere.
- Ha ideológiai síkon mégis találnak közös pontot, nemzeti érdekeik nagy eséllyel ütközni fognak. Ilyen például a migrációellenesség, ahol teljesen eltérnek a bevándorlás tranzitországai (például Olaszország) vagy célországai (például Hollandia) jobboldalának érdekei.
- A pártcsaládokban működő nemzeti pártok többsége erős emberek köré épült fel, ami lassítja az együttműködést. Ráadásul két vezető közötti nézeteltérés esetén a konfliktus jobban kihatna az egész közösségre.
- Továbbá az euroszkeptikusokat a keresztény egyházak nem ismerik el. Márpedig hiteles jobboldalt az európai politikában nehéz felépíteni a támogatásuk nélkül.
Mindennek fényében felmerül a kérdés, hogy a Fidesznek hiányzik-e egy ilyen közösség megteremtése. Hiába hangzik ugyanis jól az európai demokratikus jobboldal létrehozása, valójában ezzel Orbán Viktort könnyen a szélsőjobboldal vezéreként azonosíthatja a közvélemény.
Ezek a politikai csoportok ráadásul visszaszorulóban vannak egész Európában, gondoljunk csak a németországi tartományi választások zöldpárti diadalára, vagy Mark Rutte liberális miniszterelnök negyedik győzelmére Hollandiában. Legfeljebb akkor erősödhet meg ismét az euroszkeptikus jobboldal, ha jövőre a franciaországi választásokon Emmanuel Macronnal szemben nyerő alternatívát tud felmutatni Marine Le Pen, vagy ha Olaszországban visszatérhet a kormányba Matteo Salvini pártja. Ezekre azonban csekély az esély, amit bizonyára a Fideszben is tudnak.

Gyévai Zoltán, a Bruxinfo tudósítója szerint azonban a legnagyobb visszatartó erő a Fidesz számára a német kormánypárt marad. Az új jobboldali szövetség létrehozásával ugyanis a Fidesz a radikális német AfD párttal kerülne egy platformra, ezzel Magyarország legfontosabb gazdasági partnerének kormányával húzna ujjat.
Hiába vált le a Fidesz az EPP-ről, Magyarország nem vált le Németországról
– mondta el Gyévai Zoltán. A szakértő hozzátette, különösen rossz lépés lenne ez most, a németországi választási kampány hajrájában, miközben az AfD ellen alkotmányossági eljárás indult. Ráadásul a magyar belpolitikában is változnak az erőviszonyok. Az ellenzéki összefogás akár meglepetést is okozhat a 2022-es választásokon, Gyévai Zoltán szerint ezért Orbán Viktor a következő időszakban inkább a belügyekre koncentrál majd. Ahogyan a Bruxinfó szakértője, úgy más forrásunk is megjegyezte: Orbánt amúgy sem foglalkoztatta soha túlzottan az Európai Parlament. Mindig is egy gittegyletnek tartotta, ezért benne van a pakliban, hogy az egész manővert felesleges kockázatnak tartja.
(Borítókép: Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Donald Trump számos módon tönkreteheti a NATO-t, ki sem kell lépnie belőle
Mutatunk párat.
március 22., 16:49
- Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyhatja a kórházat
A szentatya egyúttal először lép majd a nyilvánosság elé.
március 22., 16:46
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
2 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának
A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.
március 22., 18:18
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Külföld
Szijjártó Péter: Amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg a problémáit
A miniszter szerint Brüsszel a felelős Donald Trump vámemelései miatt.
39 perce
- Címlapon
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma.
2 órája
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
tegnap, 20:20
- Külföld
Megszólalt a Kreml, Donald Trump többször is beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal
március 23., 06:07
- Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?
Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.
március 22., 20:04
- Mindeközben
Elizabeth Moss köpni-nyelni nem tudott, olyan bizarr dolgot kértek tőle A szolgálólány meséjének forgatása után
tegnap, 19:19
- Külföld
Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek
A ragadós száj- és körömfájás Szlovákiában is megjelent.
március 22., 20:15
- Címlapon
Nincs vége a zebraügynek, Orbán Viktor már az Állatorvostudományi Egyetemen is erről tárgyalt
A hallgatókkal egyeztetett.
12 perce
- Külföld
Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje
Az egykori KGB-ügynöknek nagy szerepe volt abban, hogy ne törjön ki atomháború.
március 22., 19:50
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Mindeközben
Pumped Gabo heves szóváltásba keveredett Lukács Mikivel: „Arra van szükségem, hogy bekussolj végre, tesóm!”
tegnap, 18:32
- Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek
Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.
március 22., 12:26
- Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány
A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.
március 22., 06:50
- Címlapon
Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást
Az európaiak döntő többsége már búcsút intene neki.
4 órája
- Mindeközben
Ráthonyi-Palácsik Tímea máig tartja a kapcsolatot Arnold Schwarzeneggerel: FaceTime-on gratulált a kisfiunkhoz
tegnap, 17:52
- Címlapon
Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző
Orbán Viktor személyesen írt neki levelet.
tegnap, 19:51
- Mindeközben
Újabb világsztár tartózkodik Budapesten, feleségével megvan a véleményük a magyarokról
tegnap, 16:46
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik újdonsült felesége, Buzsik Borka újabb esküvői fotókat posztolt, ilyen gyűrű került az ujjára
tegnap, 14:44
- Mindeközben
Dávid Petra fejére ráugrott egy tehén a Farm VIP-ban: „Óriási szerencsém volt, Judie szó szerint megmentette az életemet”
tegnap, 13:40
- Címlapon
Katonai elemző szerint Vlagyimir Putyin számára a lőszer pénzbe kerül, a halottak viszont semmibe
4 órája
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban
Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.
március 22., 12:19
- Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert
Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.
március 22., 06:51
- Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba
A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.
március 22., 10:57
- Külföld
Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának
A szentatya húsvétig vissza szeretne térni.
március 22., 10:32
- Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból
Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.
március 22., 09:19
- Mindeközben
Hajdú Péter és Láng Eszter elárulták, miért halasztották el idén is az esküvőjüket
tegnap, 12:20
- Külföld
Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban
Az áldozatok között egy 16 és egy 19 éves fiú is van.
március 22., 18:18
- Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában
20 perccel később egy másik járatra szállt fel.
március 22., 13:15