- Vélemény
- ner
- manchester united
- sportfejlesztés
- kata mihály
- sport
- orbán viktor
- olimpiarendezés
- budapesti olimpia
Ki fizesse a falloszkagylót?

További Vélemény cikkek
-
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?
- Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
- A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani
- Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén
- A történelem vége utáni kezdet előtti vég
A Nemzeti Együttműködés Rendszerét látványosan a sportfejlesztései jelenítik meg, amit sokáig divatos volt kizárólag a miniszterelnök egyéni hóbortjával és/vagy állítólagos diktatórikus törekvéseivel („az erő kultusza”) azonosítani. Van annak is jelentősége, hogy mára ezek a gondolatok kikoptak a divatból. A következő idők – mert ahogy a Manchester United alig két év után nemrég kirúgott „legendás” holland menedzsere bölcselkedett: egyszer minden korszaknak vége szakad –, ha nem is a leglényegesebb, de fontos kérdése lesz, mi történik azzal, amit a NER a sportfejlesztésben mostanáig elért.
Magyarországon ma már majd mindenki elfelejtette, hogy a sporttal kapcsolatos tevékenységeket alapvetően éppúgy nem kell közösségileg támogatni, mint ahogy a sörözést sem a körúti Stifler Bárban. Az, aki szabadidejében sportol, saját örömére és magáncéljaira (egészség, fittség, kikapcsolódás stb.) vásárol sportszolgáltatásokat, MTK-szurkolóként pedig szintén saját szórakozását finanszírozva gyönyörködik Kata Mihály védőmunkájában. Azért ő fizet, mert a vásárolt szolgáltatások hasznát is ő maga élvezi. A sportolás által (is) elért jobb fizikai és mentális állapot például komoly versenyelőnyt jelent a munkaerőpiacon: nagy munkabírás, jobb összpontosítás, kevesebb hiányzás, nagyobb munkatermelékenység stb., aminek normál menetben nagyobb fizetés, jobb társadalmi pozíció, boldogabb, minőségibb élet a jutalma. A sportszórakozás esetében meg még egyszerűbb a helyzet: miért fizetné bárki más az én szórakozásomat, vagy azon felül, hogy a baráti sörözések során éppen „az én köröm” jön, miért fizetném másnak a falloszkagyló-vacsoráját, csak mert ő azt szereti?
Azért, válaszolják az ortodox sportközgazdasági tankönyvek szerzői, mert a sporthoz kapcsolódó életvezetési előnyök a közösségnek is hasznára vannak.
Az egyéni munkaerőpiaci versenyelőnyből társadalmilag is részesülünk, hiszen a munkavállaló nagyobb munkatermelékenysége az ország versenyképességéhez is hozzájárul, vagy a részben a rendszeres sportoláshoz köthető egészségesebb egyéni élet segíti kitolni az egyén gazdaságilag aktív életkorszakát – például több évig fizethet adót, és kevesebb költséget jelent a világon mindenütt részben államilag is finanszírozott egészségügynek. A jobb mentális állapot pedig csökkentheti a stresszt, segít jobbkedvű, megértőbb, egymásra jobban figyelő közösségeket építeni. A közös sportélményeknek –„ma este jó volt magyarnak lenni!” – szintén vannak az egyéni jólléten túlmutató közösségi hasznai, mint például az összetartozás életminőséget javító érzése. Szóval, bár nem ez az elsődleges szándékunk, de a sporthoz kapcsolódó egyéni aktivitásunk másnak is hasznot hoz. Ebben az összefüggésben merül fel az a lehetőség, hogy a társadalom ezen nem szándékolt gazdasági hasznok realizálása érdekében adójának egy részét fordítsa arra, hogy a polgárok többet sportoljanak, járjanak sporteseményekre.
A közjót szolgáló állami sporttámogatásoknak azonban volnának előfeltételei.
Mindenekelőtt közmegegyezés kellene arról, hogy a sporttámogatások valóban a közösség javát szolgálják.
A 2010 utáni erőltetett sportfejlesztésről annyira nem volt közmegegyezés, hogy Orbán Viktor Futball mint gulyásleves című elhíresült, 2013-as interjújában halványan utal rá, hogy még a saját frakciója ellenzését is le kellett vernie például a sportlétesítmények építési programjához. Nem vitatva Orbán Viktor hitbéli meggyőződését, a közmegegyezés hiányának is tulajdonítom, hogy a sportfejlesztésről való beszédet igyekszik a szakrális térbe helyezni, meggyőzni a közvéleményt, hogy a sport messze túlmutat önmagán.
„Létezik egy rejtélyes összefüggés, a sport és a magyarok közötti szerelem. A mostani uniformizáló és anyagias korban nagyon kevés pozitív, fölemelő és szép dolog maradt meg, de a sport éppen ilyen, ezért érdemes megmenteni.” (Nemzeti Sport, 2023. 12. 22.) „Mert a magyar futball nem a szórakoztatóipar része. A futball komolyabb dolog ennél. A futball az életünk, a magyar ember életének a része, a nemzeti identitás része. Tehát mi nem szórakozni akarunk és tapsikolni a lelátón mindenfajta, messzi földről idefújt, ügyes játékosok játékán örvendezve, hanem mi a saját gyerekeinket akarjuk látni.” (Puskás Akadémia, 2023. 07. 27.)
A sportfejlesztés utólagos legitimációját a közjó másik „lába” adná, nevezetesen, hogy megérte. Ezalatt egyrészt azt értem, hogy meg kellene mutatni, hogy a 2010 és 2024 között sportra fordított közösségi források minden más összemérhető kulturális, társadalmi program között a legjobban hasznosultak a közösség számára, azaz nem volt ennél hasznosabb társadalmi fejlesztési lehetőség nem csak az adott időszakra vonatkoztatva, hanem a jövő generációja számára sem. Másrészt, csak annyi közpénzt költött a sportra a kormányzat, amennyi többlethasznot realizált a társadalom a közpénzköltéssel.
Azonban, ha a sport szakralitás, akkor annak jelentőségét nem pénzben kell mérni. Ahogy Orbán Viktor mondja: „A futballklub nem gazdasági vállalkozás. Aki nem így gondolja, félreérti a helyzetet. (…) amit csinálunk, nem a pénzért csináljuk. (…) Magyarországon a nyilvánosság előtt megszólaló pénzügyi elemzők ezt a különbséget nem ismerik föl. Félreértik a dolgot. Ők azt gondolják, hogy a futballnak nyereséget kell termelni. Ez teljes félreértése a futballnak mint sportnak, és így a futballra épülő intézményrendszernek is.” (Puskás Akadémia, 2013. 08. 04.)
Maradnak az egyre csendesebb hitviták, amiket, az a gyanúm, végül is a miniszterelnök nyert meg. Aki nemrég még „Stop stadion!” programmal kampányolt a főpolgármesteri székért, mára már, immáron másodszor megválasztott főpolgármesterként, nem zárkózik el egy budapesti olimpiarendezés ötletétől, sőt már tárgyalt is erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével. A nagy sportszövetségek és sportszervezetek kommunikációs platformot vásárolnak a kereskedelmi médiumokban, ahol legfeljebb „építő” lehet a kritika, a közmédiában pedig értelemszerűen az.
Az elmúlt másfél évtized sportközpénzköltésében az ország legeldugottabb településére is jutott valami, kinek szögletzászló, kinek stadion.
A TAO-programként ismert finanszírozás keretében több százezer család tapasztalhatta meg az „ingyen” sporteszköz, mez, tornanadrág örömét. A futballválogatott két és fél éve Wolverhamptonban kiütötte Angliát, a párizsi olimpián a régiós éremtáblázaton minden szomszédunkat magunk mögé utasítottuk, a női kézilabda-válogatott néhány hete bronzérmes lett a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon, és a Kalocsai Méhecskék is sorra aratják a győzelmeiket. Siker siker hátán. Ez szerintem önmagában még nem a közjó, de közmegegyezésnek (kiegyezésnek) talán megteszi.
A kialakult rendszer persze pazarló. Ezt a tapasztalatokon túl onnan is sejthetjük, hogy a miniszterelnök a párizsi olimpia után intőn emelte fel mutatóujját: „A takarékosság nem jó szó, nem takarékoskodni kell, hanem észszerűen kell költeni. Semmilyen pazarlás nem fogadható el, ugyanakkor minden forintnak rendelkezésre kell állnia, amire szükség van. Minden fölöslegesen elköltött forint kétszeresen fáj, mert egyfelől pazarlás, másfelől meg hiányzik valahonnan. Ezért feszes, fegyelmezett, de a munkához szükséges minden feltételt biztosító finanszírozásra van szükség. Ez az elvem nemcsak a sportban, hanem általában is.” (Nemzeti Sport 2024. 08. 24.)
Ennél is nagyobb probléma, hogy a kiépített sportrendszer kereslet-kínálat alapon nem, csak állami finanszírozással fenntartható. Szintén Orbán Viktor mondta: „Bizakodó vagyok, de az is fontos, hogy mi, politikusok, gazdaságpolitikáért felelős emberek folyamatosan olyan teljesítményt nyújtsunk, amivel előállítjuk a sport pénzügyi alapjait. Enélkül nem megy, különösen ebben a nyitott világban.” (Nemzeti Sport 2023. 12. 22.)
Hát, jó.
Én meg afféle Ács Mariként benne maradtam a régiben. Én szórakozni járok a stadionokba, arénákba, és valóban azt gondolom, hogy a szolgáltató sportvállalkozásoknak nyereséget kell termelniük, bizony nem csak a futballban, de a hivatásos sport minden ágában. A szabadidős sport területén meg értelemszerűen. Szívesen vásárlok sportszolgáltatásokat, annyit, amennyit a jövedelmem megenged, ezzel tudok hozzájárulni a magyar sportélethez. Falloszkagylóra nem telik, de ki tudom fizetni a számlámat a Stifler Bárban, a jegyet a Hidegkuti Stadionba vagy a belépőt a Debreceni Sportuszodába. Nem tartok igényt arra, hogy mások által befizetett adóból ingyen hódolhassak a szórakozásaimnak, de azt sem látom szívesen, ha az adófizetői pénzemet mindenfajta, messzi földről idefújt, ügyes játékosokra költik. Mondom, megfizetem én őket a magyarokkal együtt azokkal közösen, akiket rajtam kívül még érdekel, mit varázsolnak az arénákban. Csinálják úgy, hogy jól éljenek abból, amit vásárlunk a mutatványukból, de az adómat ne költsék rájuk.
Bolond maradtam.
A szerző sportközgazdász.
Az alábbi cikk az ÖT és az Index szerkesztőségi együttműködése keretében került az oldalunkra. Ha megosztaná, kommentelné, vagy még több hasonló tartalmat olvasna, keresse fel partnerünk, az ÖT oldalát!
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.
(Borítókép: Skócia–Magyarország UEFA EURO 2024 csoportmérkőzés 2024. június 23-án Stuttgartban. Fotó: Visionhaus / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Sose volt még ennyire O1g
A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.
március 18., 13:02
- Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?
Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?
március 18., 05:58
- Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek
Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.
március 17., 11:01
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
tegnap, 21:32
- Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?
A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.
március 15., 18:08
- Vélemény
Nem most van itt az ideje, hogy kérdezzünk Magyar Pétertől
Megint fölmerül a kérdés, mi is pontosan az ellenzéki sajtó és Magyar Péter viszonya.
március 1., 09:10
- Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára
A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.
március 19., 12:00
- Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán
Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.
március 20., 14:29
- Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.
tegnap, 19:04
- Címlapon
Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért
Reagáltak az Egyesült Államok elnökének tervére.
tegnap, 22:12
- Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
tegnap, 21:07
- Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja
A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.
március 14., 08:02
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
tegnap, 18:32
- Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén
Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.
március 24., 14:28
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Vélemény
A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része
A Baltikum és Lengyelország fenyegetése orosz „történelmi misszió”.
március 13., 14:57
- Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek
A viharos széllökések sem kímélnek minket.
tegnap, 17:45
- Címlapon
Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu
A Times of Israel szerint több megállapodás is születhet.
tegnap, 20:32
- Vélemény
Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?
A progresszív hadállások megszólalásaiból a tehetetlen düh árad, mert az a helyzet, ami.
március 4., 09:28
- Vélemény
Schiffer András: Büszkeség és jobbítélet
Orbán nem putyinista, hanem egy fordított woke, aki keresztény-nemzeti „safe space”-ek alapításával igyekszik alátámasztani jóemberségét.
március 3., 07:28
- Címlapon
Kasza Tibi A Nagy Duettben: Ha valaki így néz ki, akkor vonyíthat
Véget ért a harmadik élő show.
tegnap, 23:25
- Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora
Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.
március 3., 14:55
- Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?
A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.
március 28., 16:01
- Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?
A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.
március 13., 07:59
- Mindeközben
Ábrahám Edit elmondta, mennyire van hatással az életére a Barátok köztös szerepe
tegnap, 15:30
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
tegnap, 14:05
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
tegnap, 12:30
- Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!
A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.
március 7., 06:14
- Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió
De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.
március 8., 11:49
- Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?
Ceglédi Zoltán írása.
március 10., 07:25
- Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem
Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.
március 11., 07:00
- Címlapon
Menczer Tamás: Nehezebb dolgom van, mint Orbán Viktornak
Veszélyességi pótlékot is kért a Fidesz kommunikációs igazgatója.
tegnap, 19:54
- Vélemény
Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított
Kikérték a véleményét, de nem sokra mentek vele. Szarka Károly írása.
március 7., 10:33
- Vélemény
Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?
Utoljára a Szovjetunió európai visszavonulása idézett elő olyan változást az európai térségben, mint a mostani.
március 10., 13:34