Döbbenetes végjáték után világbajnoki döntőben Magyarország

27072023 HUN-ESP53
2023.07.27. 12:36
A magyar férfi vízilabda-válogatott bejutott a fukuokai vizes világbajnokság fináléjába, mivel a négy között 12–11-re megverte Spanyolországot. Varga Zsolt csapata a fináléban Görögországgal találkozik szombaton. A sikerrel eldőlt, hogy a mieink kijutottak a párizsi olimpiára is.

A szokásos elődöntő

Egymás után a harmadik nagy viadalon találkoztunk a spanyolokkal az elődöntőben: tavaly szeptemberben mi nyertünk a spliti Európa-bajnokságon 10–8-ra, egy hónapja, Los Angelesben a Világkupán ők, ugyanúgy 10–8-ra. Előtte az olimpiai bronzmeccs sikerült igazán emlékezetesre Tokióban, amit 9–5-re nyertünk meg úgy, hogy a második félidőben teljesen lenulláztuk ellenfelünket (5–5-ös félidő után 4–0 lett a második), illetve természetesen a budapesti Eb-döntő még 2020-ban, amelyet ötösökkel húztunk be ellenük – hívta fel rá a figyelmet a magyar szövetség a meccs előtt.

A mieink a házigazda Japán ellen 7–6-os első félidő után 16–8-ra győztek, majd Zalánki Gergőék csoportrangadót nyertek Horvátország ellen (12–10), mielőtt könnyedén múlták felül a csoportutolsó argentinokat (21–13). A negyeddöntőben küzdelmes meccsen sikerült az amerikaiak fölé kerekedni Zalánki gálájának köszönhetően (13–12).

No de ha a mieinkre küzdelmes jelzőt használtunk, mit mondjunk a címvédő és Világkupa-győztes spanyolokra? Akik a korábbi érdemeiknek megfelelően jól kezdtek, Szerbiát és Montenegrót is megverték a csoportkörben, így simán kerültek a negyeddöntőbe, ahol három és fél negyeden át négy gólig jutottak a franciák ellen (4–6). A végjáték már az övék volt, 7–6-tal végül beszenvedték magukat a négy közé.

Folyamatos zárkózás után óriási bombával vezettünk, büntetővédés után összezuhantunk

A világbajnoki elődöntőt a spanyolok kezdték jobban, mert bár elsőre Varga Dénes blokkja még meghiúsította a vezetést, Unai Aguirre védése után Marc Larumbe már megszerezte a vezetést, amelyet az egész első negyed során igyekeztünk eltüntetni, tettük ezt sikerrel Zalánki, Manhercz Krisztián és Vigvári Vince révén is, így 3–3-mal zárult az első nyolc perc.

A második negyed Vogel Soma és Aguirre védéseivel indult, egészen a játékrész derekáig kellett várni az újabb találatra, az viszont olyan is lett! Varga Dénes parádésan csavart a kapunak háttal a jobb oldalra, bődületes erővel, először vezettünk (4–3).

A spanyolok büntetőből felelhettek volna, de ahogyan a negyeddöntőben három amerikai, most Felipe Perrone sem tudott túljárni Vogel eszén – Alberto Munárriz és Perrone akcióból cserébe kétszer is meghúzta balról a rövid felsőt, utóbbi ráadásul újabb gólt jegyzett távolról, hirtelen időt is kellett kérnie Varga Zsoltnak (4–6).

Újabb bombával szakadt meg a rossz széria – de csak utol nem tudtuk érni az ellenfelet

A negatív szériánk Jansik Szilárd hatalmas találatával ért véget, más kérdés, hogy a két látványos gólunk között négyet is kaptunk, így 4–3-ról már 4–7 is volt az állás. Kétszer is nagyon közel voltunk a mínusz egyhez, de Manhercz dupla, Nagy Ádám szimpla kapufája után mindkétszer megúszták a spanyolok.

Három lett a magyar igazság, Angyal Dániel az emberelőny végén remekül húzta be a hasonló centerezést, a feljavuló védekezés pedig megteremtette az egyenlítés lehetőségét (6–7), de Manhercz újabb lövése kimaradt, Munárriz pedig a szokásos blokk melletti kapott gólunkat jegyezte (6–8). A következő emberelőnyt sem sikerült jól megjátszani, így a spanyolok újra a közte háromért mehettek – szerencsére Vámos Márton blokkja ezt megakadályozta, Német Toni pedig szorossá tette a végjáték kezdetét (7–8).

¡Vamos, Vámos, mesés Manhercz!

A harmadik spanyol labdaelhozatalt még megúsztuk, Angyal kiállítása után Miguel del Toro centerhúzását viszont már nem, szerencsére Manhercz is megvillant fórban a bal oldalról (8–9), Nagy labdaszerzése után pedig már az egálért mehettünk – hiába.

Vogel emberhátrányos bravúrja után Sergi Cabanas szerzett újabb spanyol találatot, majd egy maratoni akció végén Zalánki nyolc kéz között talált utat a kapuig, így a játékrész derekán megint egy volt közte (9–10).

A blokk melletti lövésekkel viszont továbbra is meg voltunk lőve, Blai Mallarach szépen pattintott a rövidbe, amire jött Német parádés passza, Jansik értékesítette a ziccert – nem akart lemaradni a magyar válogatott (10–11).

Két perccel a vége előtt pedig csak sikerült utolérni a riválist, Vámos Márton bődületesen nagy góljával egyenlítettünk, és nem sokkal később már a vezetésért támadtunk, egy kontra faulttal lezárva… (11–11).

A spanyolok pedig előnyt kaptak a saját támadásuk végén, így meccslabdához jutottak, ezzel viszont nem éltek, Manhercz lövése az utolsó másodpercben pedig átcsúszott a gólvonalon, így döntőbe jutottunk (12–11)!

A HÁROMSZOROS VILÁGBAJNOK MAGYAR CSAPAT ÍGY BEJUTOTT A DÖNTŐBE, ÉS TOVÁBBRA IS VAN ESÉLYE ARRA, HOGY AZ 1973-AS, A 2003-AS ÉS A 2013-AS VB UTÁN A NEGYEDIK HÁRMASRA VÉGZŐDŐ ÉVBEN, 2023-BAN IS A CSÚCSRA ÉRJEN.

Az ellenfél a fináléban Görögország lesz, amely 2–2 után állva hagyta Szerbiát (7–2), és végül 13–7-re nyert – „visszavágva” ezzel a tokiói olimpiai döntő vereségéért (13–10-re nyertek akkor a szerbek).

Görögország az első aranyérmére hajt nagy tornán, a 2021-re halasztott ötkarikás játékok ezüstérme mellett három vb-bronz, egy Világkupa-ezüst és négy Világliga-bronz található a vitrinben.

A szövetségi kapitány Varga Zsolt a győzelem után a mérkőzést közvetítő M4 Sporton azt emelte ki, hogy a játékosaiban óriási tűzet, a csapattól pedig férfias küzdelmet látott.

Az összecsapásról és a bravúros győzelemről több magyar játékos is elmondta véleményét: Jansik Szilárd csapatkapitány arról beszélt, hogy alig maradt ereje, a rutinos Varga Dénes azt emelte ki, hogy még egy csoportkörös meccsen is remek érzés lenne ilyen forgatókönyvvel nyerni, a mérkőzést eldöntő, utolsó találatot jegyző Manhercz Krisztián pedig elmondta: nincs meg a pillanat, amikor ellőtte a labdát, csak az, hogy azt már a kapuban látja.

Ami a nap korábbi eseményeit illeti

A csütörtöki programot a házigazda helyosztója nyitotta, Japán gólgálával szerezte meg a 11. helyet Kanada kiütésével, majd az Európa-bajnok horvátok verték könnyedén Ausztráliát, így a kilencedik helyen végezve.

Szombaton az ötödik helyért az amerikaiakat ötméteresekkel legyőző franciák és a montenegróiakat kiütő olaszok csapnak össze, a hetedikért pedig a két vesztes nemzet száll a medencébe.