Will Smith imádta a magyar filmet Cannes-ban
További Cinematrix cikkek
- Még a születésnapján is emészti Whitney Houston elvesztése Kevin Costnert
- Végre visszatért a legelborultabb sci-fi-sorozat a világon
- Brutálisan valósághűek a francia akciófilmek, az Ad Vitam szimplán kegyetlen
- Jamie Foxx: Amikor felébredtem, tolószékben találtam magam. Nem tudtam járni
- Kiéleződik a konfliktus a mesterséges intelligencia és az ember között
Meg lettünk volna lőve, ha muszáj lett volna megjósolni, milyen film kapja idén az Arany Pálmát a cannes-i filmfesztiválon. Mert idén nem egy erős tippünk van, hanem sok közepesen erős. És nem mintha ez bármit jelentene, hiszen tavaly a Toni Erdmannra adták volna legtöbben a szavazatukat, a zsűri meg ezt teljesen ignorálta, és a hümmögéssel és/vagy vállrángatással fogadott Én, Daniel Blake-nek és az Ez nem a világvégének adták a két nagy díjat.
Idén a versenyprogramban szerepelt Mundruczó Kornél új filmje, a Jupiter holdja is (kritikánk), de finoman szólva is megosztó volt a megítélése. A magyar kritikusok szerették, a külföldiek már kevésbé, a fesztivál kritikai irányvonalát adó Screen Daily napi táblázatában 1,6 ponton állt a maximálisan elérhető 4-ből.
Magyarország szuperhőse: a Migráns
Mundruczó Kornél filmje a kelet-európai Az ember gyermeke lett, elképesztő látványvilággal, és a mai világpolitikában nagyon kellemetlen kérdésekkel.
Will Smith csak rá akar csapni az asztalra
Bemutatkozott a 2017-es cannes-i filmfesztivál zsűrije, aminél dilisebb valószínűleg régen volt, ha egyáltalán.
Apropó ez a táblázat. Én először voltam idén Cannes-ban, és a rengeteg más tapasztalat mellett a legnagyobb az volt, hogy mekkora őrületesen nagy különbség van egy vetítés utáni reakciók (fütyülés/tapsolás), a hangadó amerikai kritikusok tweetjei, és a Screenben megkérdezett újságírók értékelése között. Szóval ezért sem igazán lehet tippelni, mert itt aztán lehet bármi. Főleg, ha olyan ember ül a zsűriben, mint Will Smith, akinek a fejére azért kíváncsi lettem volna, amikor a versenyprogram két és fél órás filmjeit,az új Ruben Östlundot és a Szergej Loznicát nézte. Mindenesetre a HVG kérdésére a díjátadó után Smith elmondta, hogy imádta a Jupiter holdját, újra és újra fogja nézni, és különösen sokat jelentett neki, mert vallásos családból jött. Hozzátette, a zsűri döntésére utalva, hogy néha "béna a demokrácia!"
Mi pedig nézzük a díjakat!
A legjobb elsőfilmért járó Caméra d'Or-díjat a Jeunne femme (Fiatal nő) című francia film nyerte, teljesen megérdemelten: olyan, mintha a Frances Ha című Noah Baumbach-film előjelét kicsit megfordították volna, és a dilis hangulatból valami elkeseredettet varázsoltak volna. A heterokromatikus szemű Laetitia Dosch remek a főszerepben, a rendező Léonor Serraille sem fog nyomtalanul eltűnni ezek után. A zsűri külön díjazta a Katto (A plafon) című finn rövidfilmet, a kategória legjobbja az A Gentle Night (Egy gyengéd este) című kínai film lett. A nyertes filmet rendező Csi Jang annyival nyugtázta a színpadon a díjat, hogy "Fucking amazing!"
A legjobb forgatókönyv díját megosztva kapta Jorgosz Lantimosz az Egy szent szarvas meggyilkolásáért, és Lynne Ramsay a Joaquin Phoenix főszereplésével készült You Were Never Really Here című filmjéért. Ramsay filmje volt az utolsó a fesztivál versenyprogramjából, amit bemutattak, és erősen megosztotta a közönséget. Volt, aki szerint ez volt az idei mestermű, és voltak - például én is -, akik egy felesleges erőszakos, széteső, zavaros sztorit láttak benne. A filmben Phoenix egy elhízott, szétesett, traumatizált erősember, akit megbíznak azzal, hogy kiszabadítson egy fiatal lányt pedofilok karmai közül. Lantimosz filmjéről - ami egy görög tragédiát dolgoz fel Colin Farrell és Nicole Kidman főszereplésével - itt lehet elolvasni a kritikánkat, a filmet december 28-án fogják bemutatni nálunk.
A zsűrí díját a Loveless című súlyos orosz dráma kapta, amiben egy elég jól kereső, de elhidegült orosz házaspár küzd meg azzal, hogy eltűnik a gyerekük. A film hosszú, rideg, kilátástalan, de Andrej Zvjangincevet (Leviatán) szeretik mindenhol, szerintünk az előző filmje sokkal jobb volt.
A legjobb színésznő élete első német nyelvű filmszerepéért Diane Kruger lett az új Fatih Akin-filmben nyújtott alakításáért. Az Aus dem nichts (A semmiből) arról szól, hogy egy bombamerénylet végez egy török apával és fiával, a családanya (őt játssza Kruger) pedig személyesen jár utána a dolgoknak. Magyarországon is be fogják mutatni.
A legjobb férfi főszereplő díját Joaquin Phoenix kapta a You Were Never Here-ért. Nagyobb összegben mertem volna fogadni arra, hogy Adam Sandler (megérdemelten) fogja kapni ezt a díjat, de ezek szerint Ramsay filmje nagyobb hatást tett a zsűrire, mint sejtettem. A film egyébként még teljesen kész sem volt a vetítés idején, nem volt stáblista, és a főcím is elég szegényes volt, a vágás pedig annyira szét volt darabolva, hogy egészen biztos más formában fog eljutni majd a mozikba. Az alakítás egyébként tipikus Phoenix: intenzív szenvedés néhány kirohanással és őrült nézéssel.
A legjobb rendező Sofia Coppola a Csábítás című polgárháborús kamaradrámájáért. A filmben Nicole Kidman egy olyan lányiskola igazgatója, ahova betoppan a sebesült Colin Farrell, aki teljesen megbolygatja az ott élők lelkivilágát. A Csábítás szép, csak kicsit üres, bár kétségtelen, hogy van egy stílusa, ahogy Coppola minden filmjének. Itt olvasható a kritikánk, nyár végén Magyarországon is bemutatják.
Hamvas lányokkal bazsalyog a pernahajder Colin Farrell
Sofia Coppola új filmjében Colin Farrell kavar egy többgenerációs lányiskola lakóival, de ő húzza a rövidebbet. Meglepetés: Nicole Kidman ebben is nagyon jó.
A zsűri nagydíját a 120 dobbanás percenként ( 120 Beats Per Minute) című francia dráma kapta . A díj átvételénél hatalmas, hosszú ovációt kapott Robin Campillo rendező. A fiatal AIDS-esekről szóló dráma díján valószínűleg nem lepődött meg senki, a fesztivál korai napjaitól népszerű volt. Nálunk ősszel fogják bemutatni.
A filmfesztivál 70. kiadására alapított különdíjat Nicole Kidman kapta, aki az idei programban négy különböző dologgal szerepelt. Az Egy szent szarvas meggyilkolása és a Csábítás már díjat is kapott, a How To Talk To Girls At Parties és a Top Of The Lake című sorozat második évada is lement. Kidman egyébként teljesen megérdemelte, ha valakiről, akkor róla szólt ez a fesztivál.
Az Arany Pálmát pedig Ruben Östlund nyerte a The Square című filmjéért. Ami nem tökéletes, de még így is a mezőny egyik legérdekesebbje volt. Östlund egyébként egy csuda figura, a díj átvételénél is úgy viselkedett, mint egy nagyon illedelmes, de azért kicsit bekábózott svéd úriember, a végén arra kérte a közönséget, hogy ordítsanak vele együtt. A The Square (előző filmjével, a Lavinával ellentétben) kicsit nagyobbat merít az emberi társadalomból: foglalkozik előítéletekkel, osztályharccal, modern művészettel, etikettel, és még megannyi nagyon könnyen megpiszkálható, és nagyon könnyen kifigurázható dologgal. A filmet Magyarországon is be fogják mutatni, kritikánkat itt lehet elolvasni.
Így kell hülyét csinálni mindenből és mindenkiből
A Lavina rendezőjének amerikai sztárokkal turbózott filmje tojik mindenre, amit mi fejlett, nyugati társadalomnak hiszünk. Maró jelenetek, kényelmetlen humor Cannes-ból.
Ők voltak 2017-ben a zsűri:
- Gabriel Yared
- Fan Bingbing
- Maren Ade
- Agnès Jaoui
- Paolo Sorrentino
- Park Chan-Wook
- Jessica Chastain
- Will Smith
- Pedro Almodovar (zsűrielnök)
És az összes díj ömlesztve:
- Arany Pálma: The Square
- A zsűri különdíja: Nicole Kidman (Csábítás, Egy szent szarvas meggyilkolása, How to Talk to Girls at Parties, Top of the Lake)
- A zsűri nagydíja: 120 battements par minute
- Legjobb rendezés: Sofia Coppola (Csábítás)
- Színész: Joaquin Phoenix (You Were Never Really Here)
- Színésznő: Diane Kruger (In the Fade)
- A zsűri díja: Loveless (Neljubov)
- Forgatókönyv (megosztva): Lynne Ramsay (You Were Never Really Here), valamint Yorgos Lanthimos és Efthimis Filippou (Egy szent szarvas meggyilkolása)
- Arany Pálma - rövidfilm: Xiao Cheng Er Yue (A Gentle Night)
- Mention spécaile du jury (rövidfilm): Katto
- Caméra d'Or: Jeune femme (Montparnasse Bienvenue néven is fut)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Hevesi Tamás: Nem tudjuk, milyen dzsinnt engedtünk ki a palackból
A zenész hálás közönségének, családjának és kollégáinak az elmúlt 30 évért.
január 15., 11:58
- Kultúr
Snoop Dogg-gal mindent el lehet adni, ezúttal nagyon merészet húzott
Még ötven fölött sem áll le egy percre sem.
január 16., 06:21
- Kultúr
Rangos elismeréseket adtak át Bukarestben
A Kolozsvári Magyar Opera is kitüntetést kapott.
január 16., 10:48
- Mindeközben
Lékai-Kiss Ramónán halálfélelem lett úrrá fia születése után: „Fogtam a kezemben, és zokogtam”
3 órája
- Címlapon
Itt a szerződés, amit a kormány kötött az arab befektetőkkel, több mint 50 milliárd forint a tét
Bármikor megdőlhet a rákosrendezői beruházás.
2 órája
- Kultúr
A világsiker előtt olyan szegény volt, hogy csak tóban fürdött
És babot evett.
január 16., 12:12
- Kultúr
Több kiállításnak is teret ad a Néprajzi Múzeum 2025-ben
Hat kiállítás közül válogathatunk ebben az évben.
január 15., 20:33
- Kultúr
Új magyar film érkezik a mozikba, akár az év egyik legjobb alkotása is lehet
Megérte rászánni az időt.
január 15., 16:51
- Kultúr
Bálványozzák ezt a regényt, egy csapásra a TikTok sztárja lett
Dosztojevszkij Fehér éjszaka című kisregénye bestseller lett az Egyesült Királyságban.
január 16., 14:13
- Címlapon
Kiszivárgott a Mol belsős levele: árcsökkentésre szólította fel a kiskereskedőket
Úgy néz ki, Orbán Viktor felháborodása elég lehet az árcsökkenéshez.
3 órája
- Mindeközben
Till Attila a Kincsvadászokról: Szóltam a kereskedőinknek, hogy ha nem megy el egy műtárgy, én megveszem
7 órája
- Címlapon
Annyi a a turista, hogy idén még több város vezethet be szigorú korlátozásokat
A fenntartható turizmus jelenthetne megoldást.
32 perce
- Címlapon
Ilyen még nem volt: szokatlan akcióba kezdett az Állami Számvevőszék a MÁV-nál
A vasúttársaság szerint nem teljesíthető, amit az ÁSZ kér tőlük.
19 perce
- Kultúr
Élettörténeti pályázat indul a fiataloknak, így tisztelegnek az elnémítottak áldozatai előtt
A cél, hogy megértsük, milyen akadályokkal és kihívásokkal szembesülnek a mindennapjaikban.
január 16., 16:03
- Kultúr
Kiderült, mit tervezett Békés Itala a 100. születésnapjára
Ajándékot kért a színésznő.
január 16., 14:46
- Kultúr
Kiderült, mennyi pénz gyűlt össze Nádas Péter jótékonysági aukcióján
A Kossuth-díjas író a Jelenkor folyóiratot támogatja.
január 16., 15:29
- Kultúr
Úgy eldugta a jelentést a minisztérium, hogy alig tudtuk megtalálni
Az Index rábukkant a dokumentumra, amelyből fény derül az igazgatói kinevezés hátterére.
január 14., 10:16
- Kultúr
Ismét elhalasztotta az Oscar-jelölést a filmakadémia a Los Angeles-i tűzvész miatt
A díjátadó ceremóniát március 2-án rendezik meg.
január 14., 13:50
- Kultúr
Ezért rettegtek a tetovált tűzoltóktól
A tetoválás mind a mai napig okozhat problémákat.
január 16., 15:33
- Címlapon
Donald Trump: Ha Vlagyimir Putyin nem hajlandó alkut kötni, nagy bajban lesz Oroszország
7 órája
- Címlapon
Kétszer is erélyesen rápirítottak a kínai kivitelezőkre a Budapest–Belgrád vasúton
Még mielőtt leomlott volna az újvidéki pályaudvar előtetője.
1 órája
- Címlapon
Az ország legkeresettebb szakembere vállalta a lehetetlennek látszó kihívást
Több mint 100 éve hiába próbálkoznak bármivel.
2 órája
- Kultúr
Botrányosra sikerült a Litera kritikapályázata, két alkotást is kizártak
A jövőben jobban oda fognak figyelni a „csalások” kiszűrésére.
január 14., 21:30
- Kultúr
Az életük romokban, egyetlen éjszaka alatt mindenüket elvesztették
Egy barátjuknál húzták meg magukat.
január 15., 06:18
- Címlapon
Kilépés a WHO-ból, kegyelem a Capitolium ostromlóinak, a halálbüntetés megerősítése – íme Donald Trump első intézkedései
Rekordszámú rendeletet írt alá beiktatása után az új elnök.
3 órája
- Címlapon
Sajnálja a WHO, hogy Trump elzárta a pénzcsapot
Az új elnök szerint a világszervezet igazságtalanul sok befizetést vár el országától.
34 perce
- Kultúr
Csak a halála után akarták kiadni, mégis megjelent Ferenc pápa önéletrajzi könyve
A szentév alkalmából inkább idén év elején került a könyvespolcokra a kötet.
január 14., 21:30
- Kultúr
Kiakadtak a színházi dolgozók a kormány új salátatörvénye miatt
Az Országgyűlés több ponton módosította a kulturális jogszabályokat.
január 14., 21:57
- Címlapon
Kiszivároghattak Donald Trump tervei: őrületes tempót vett fel a forint
Európa örülhet, úgy tűnik, nincs a leendő elnök célkeresztjében.
tegnap, 18:17
Rovataink a Facebookon