Furcsa veszélyhelyzeti intézkedések: mire játszik az állam?

D MTI20200406011
2020.04.18. 07:59
A koronavírus nyomán kialakult veszélyhelyzetben a magyar állam lépett néhány furcsát. Állami felügyelet alá vonta a Kartonpack nevű tőzsdei céget, vélhetően nem szándékosan, de nagyon furcsán tiltotta meg a bérleti szerződések felmondását. Illetve nem pontosan definiálta a hitelmoratóriumot sem. Három különös jogi esetet villantunk fel.

A három eset különböző. Van, ahol az a legvalószínűbb, hogy a sietség miatt nem az került a szövegbe, ami a jogalkotói szándék volt. Olyan eset is akad, amelynél egy testre szabott intézkedésnél úgy tűnik, hogy a járvány ürügye alatt valamilyen egyéb szándék vezette a jogalkotót. Harmadik esetünkben a szóhasználat okoz zavart, de ez alighanem egy tisztázható kérdés.

Haász János Haász János
Ahol tud, segít

Már percek óta babrált a lakása zárjával, de hiába. Lábainál két nagy bevásárlótáska, az egyik egy részén már kiszakadt, 99 forintos saját márkás zalafelvágott fityegett ki belőle. A zár nem akart neki engedni. A szakállas férfi homloka már verejtékezett, bőrdzsekije, amit még a rendszerváltás idején egy IBUSZ-társasutazáson vett Trevisóban vagy Tarvisióban vagy hol, rámelegedett, mint azon a hazaúton, a vámellenőrzés felé közeledve.
A zár csak nem engedett, a férfi verejtéke már a szemébe folyt, érezte, rátört a vizelési inger, úgy érezte, a hólyagja mint egy hatalmasra fújt héliumos lufi a magasban, mindjárt szétdurran. Tycho de Brahe, a neves dán csillagász jutott eszébe, aki a legenda szerint Prágában egy rettenetes berúgás után húgyhólyagrepedésbe halt bele. "De még akkor is inkább cseh söröktől egy kocsma budijában, mint a lakásajtómban, sparos szatyrokkal a lábamnál, nem igaz, Lajoskám?" - gyakran beszélgetett így magával.
Ekkor egy férfi kocogtatta meg a vállát. Borostás alak, napszemüvegben, bézbólsapkában.
- Segíthetek?
A szája büdös volt, ápolatlanul és savanykásan füstszagú. Remélte, nem jelent meg az arcán is az undor, amit érzett ettől a szagtól. Bizonytalanul bólintott.
- Az ajtóm... Nem tudom, mi lehet a zárral, de...
A borostás fickó bólintott. Leguggolt a zárhoz, ciccentett egyet, mintha a hangjával tudna legyinteni, és felállt. A zsebébe nyúlt, matatott valamit az ajtónál, pár másodperc volt az egész.
- Meg is vagyunk - az ajtó kinyílt, hűvös levegő áramlott ki rajta.
- Mennyivel tarto...
- Ugyan, ne csacsiskodjunk. Az ember, ahol tud, segít - és már tovább is állt, mocskos vászontáskáját a vállára vetve, furcsán csörömpölt benne valami.
Lajos később látta, hogy a házuk előtt kék fény villog. Biztos megint a gondnok verte össze a feleségét, gondolta, és kinyitotta a harmadik kis üveg diólikőrt.

Kedves olvasó, ez a mininovella az Index első novelláskötetének megjelenése alkalmából született. Az Istennek nehéz a kortárs magyar prózairodalom tizenhét meghatározó szerzőjének 26 novelláját tartalmazza. A kötet itt megvásárolható.

1. Ki mondhatja fel a bérleti szerződéseket?

Az első esetben alighanem rendeletalkotói pontatlanságról van szó. Az állam segíteni szeretne, de nem definiálja, hogy kin.

A 47/2020. kormányrendelet 3. paragrafusáról van szó, idézzük:

A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni. A felmondási tilalom a Kormány rendeletével a veszélyhelyzet fennállásáig meghosszabbítható.

Mi a probléma?

A rendelet nem mondja ki, hogy a bérbeadó vagy a bérlő nem mondhatja fel a szerződést, tehát a helyes jogértelmezés az, hogy egyikük sem, hiszen a felmondás a bármely fél által egyoldalúan gyakorolható szerződés megszüntető ok.

Ha a nehéz helyzetbe került bérlő a bérleményből való szabadulással mentené a vállalkozását, ezt most nem teheti meg,

még akkor sem, ha a bérleti szerződés lehetővé tenné, mert a rendelet ezt megtiltja.

2. A Kartonpack állami felügyelete

A Magyar Közlöny 2020. 78. számában önmagában jelent meg a 128/2020-as kormányrendelet arról, hogy az állam a felügyelete alá vonja a Kartonpack Nyrt. nevű debreceni dobozgyártó céget.

Tőzsdén jegyzett cégről van szó, vagyis egy nyilvános társaságról, magyar és külföldi befektetőkkel. A rendelet a 2011. évi CXXVIII. törvény (katasztrófavédelmi törvény) 48. paragrafusára hivatkozik.

Nem idézzük be, mert ez egy hosszabb szöveg, de arról szól, hogy a veszélyhelyzet súlyosbodásának közvetlen veszélye esetén, annak megelőzése céljából, gazdálkodó szervezet működése egy rendeletben a Magyar Állam felügyelete alá vonható.

Mi a probléma?

A mondat végét értjük, a magyar állam a felügyelete alá von egy céget. De hogyan előzheti meg a Kartonpack (egy csomagolóipari, részben gyógyszeres kartondobozokat is gyártó cég) állami felügyelete a járványt? Ha ez a lépés szükséges, miért ennél a cégnél, és miért csak ennél a cégnél segítheti a koronavírus terjedését az állami felügyelet?

Ez teljességgel érthetetlen, de ami igazán furcsa a rendeletben, hogy miközben a katasztrófatörvény 48-as paragrafusa csak bizonyos, kifejezetten a vészhelyzettel összefüggő intézkedést enged az államnak, a mostani 128. (Kartonpack-rendelet) pedig ezen túl is felhatalmazza az államot, hogy mindenféle egyéb fontos ügyben is, a társaság legfőbb szerve (közgyűlése) helyett döntsön.

A kinevezett biztos egy tőzsdei cégben leválthatja a vezető tisztségviselőket, kötelezettségvállalásokat tartalmazható korábbi szerződéseket mondhat fel azonnal.

Van ennek bármi köze a vírushoz, vagy máris beigazolódtak azok a hazai és külföldi félelmek, hogy a járvány akár ürügy is lehet? A Kartonpack és tulajdonosai nem könnyű eset, a cégnek, a tulajdonosonak komoly nézetkülönbségei vannak egymással, az állammal, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel.

Kapcsolódó
Iszonyú marakodás megy egy debreceni cégért

Iszonyú marakodás megy egy debreceni cégért

Ömlenek a hírek a Kartonpack körüli zavaros elemekről: a Kulcsár-ügyről, eltiltásokról, be nem jegyzett részvényesekről, vagyonelkobzásról, bennfentes kereskedelemről.

Reméljük nem arról van szó, hogy az állam a járvány alatt, teljesen más jellegű folyó ügyekbe avatkozik így be. Az ugyan vészjósló lenne, de reméljük, hogy a Kartonpack einstandja tényleg segít a vírus terjedésének meggátolásában.

Frissítés: Cikkünk megírása után a Kartonpack bejelentette, hogy a kormánybiztos a Kartonpack valamennyi vezetőjét visszahívta. A társaság élére pedig dr. Uszkay-Boskó Sándort nevezte ki. Mindez azért beszédes, mert ő korábban az MFB-nél dolgozott és a Kartonpack és az állam elhúzódó marakodásába a csornai napelemgyárért éppen a botrányprojektet további forrásokkal megsegítő MFB szállt be.

3. Mi van a zacival?

A már idézett 47/2020. kormányrendelet 1. paragrafusa, a híres oratóriumpont is kérdéses.

Ha a felek eltérően nem rendelkeznek, a veszélyhelyzet fennállása alatt az adósnak a hitelező által üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből (a továbbiakban: szerződés) eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége akként módosul, hogy az adós a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap (a továbbiakban: fizetési moratórium). A fizetési moratórium nem érinti az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen.

Mi a probléma? 

A fizetési haladékról (vagy moratóriumról) szóló szabály esetén a szóhasználat okoz zavart. A hitelintézeti törvényben nem „hitel- és kölcsönszerződés” , hanem „hitel” és „pénzkölcsön” szerepel.

Emellett a hazai szabályozás ismeri még a befektetési hitel fogalmát, de ami a rendelet után például dilemma lehet, hogy a záloghitel (zaci) benne volt-e a jogalkotói szándékban, egyszerűbben, akkor most vonatkozik-e a moratórium a jegygyűrűkre, vagy sem?

(Borítókép: Orbán Viktor gazdasági csomag bejelentése 2020. április 6-án. A kormányfő mögött Varga Mihály pénzügyminiszter, Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.

március 29., 11:17

  • Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.

március 28., 13:37

  • Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.

március 28., 12:00

  • Címlapon
Az ukrajnai háború titkos története

Az ukrajnai háború titkos története

Sokkal nagyobb szerepe volt Amerikának a katonai műveletekben, mint ezt eddig bárki is gondolta volna.

3 órája

  • Címlapon
Gyurcsány Ferenc lett az Üllői út sztárja, simán verte az FTC az Újpestet a kupában

Gyurcsány Ferenc lett az Üllői út sztárja, simán verte az FTC az Újpestet a kupában

Könnyed hazai sikert hozott a két rivális 300. jegyzőkönyvezett mérkőzése.

2 órája

  • Címlapon
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.

8 órája

  • Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.

8 órája

  • Gazdaság
Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői

Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői

Vannak, akik több mint egymilliárd forintot kaptak.

2 órája

  • Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.

március 28., 10:24

  • Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.

március 29., 08:26

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

A Luxornak ketten is örülhetnek.

március 29., 20:43

  • Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.

március 27., 15:39

  • Címlapon
Sorra hátrálnak ki a multik a Pride mögül

Sorra hátrálnak ki a multik a Pride mögül

Eltűnt a szivárvány a logókból.

7 órája

  • Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.

március 30., 13:12

  • Címlapon
Az Oscar-díjas rendező most igazán betalált, új filmje kegyetlenül őszinte

Az Oscar-díjas rendező most igazán betalált, új filmje kegyetlenül őszinte

A fantázia és a valóság keveredik, miközben a kislány áldozatból harcossá lesz.

2 órája

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.

március 27., 08:55

  • Címlapon
Szoboszlai Dominikék nyerték a derbit, és újabb lépést tettek az aranyérem felé

Szoboszlai Dominikék nyerték a derbit, és újabb lépést tettek az aranyérem felé

A Liverpool már a forgatókönyvek 99 százalékában ér be elsőként.

38 perce

  • Címlapon
Hiába Willi Orbán gólpassza, Lőw Zsolt Lipcséje kikapott a Német Kupa elődöntőjében

Hiába Willi Orbán gólpassza, Lőw Zsolt Lipcséje kikapott a Német Kupa elődöntőjében

Angelo Stiller bombagólja után talpra állt a Leipzig, de csak a szépítésre futotta az erejéből.

55 perce

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.

március 27., 06:12

  • Címlapon
Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse

Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse

Loholhatunk az ábrázolás igazságának nyomában.

3 órája

  • Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.

március 27., 13:19

  • Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.

március 26., 14:30

  • Címlapon
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla

Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla

Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.

7 órája