Végre vége lett az évnek

Ez történt a gazdaságban 2016 52. hetében

2017.01.01. 13:09
Bár a két ünnep közti időszak a legtöbbeknek nem a pörgésről szól, ennek a cikknek az írása közben magam is meglepődtem, ehhez képest mennyi minden történt a gazdaságban. Lepődjön meg ön is heti összefoglalónkkal!

Csóró magyarok

Kevéssé örömteli statisztikai adat látott napvilágot a héten a magyar háztartások anyagi helyzetéről: az Európai Központi Bank friss felméréséből kiderült, hogy európai átlagban majdnem a legszegényebbek a magyarok. Az átlagmagyar háztartásnál csak az átlagos anyagi helyzetű lettnek van kisebb vagyona, míg a szlovákok majdnem kétszer olyan gazdagok. A magyar mediánvagyon számszerűsítve nagyjából 26 ezer euró (8 millió forint), míg a lengyeleknél ez a mutató 57,1, Szlovákiában 50,3 ezer euró. 

Ezzel összefüggésben az ünnepek sem teltek mindenkinek bőségben, bár a lakosság többsége belefullad ilyentájt bizonyos fajta kajákba. Az Index által készíttetett felmérésből kiderült, hogy a magyarok ötöde egyáltalán nem kap karácsonyra ajándékot, különösen az idősek körében jellemzőek az ajándék nélküli szentesték.  

Nem tartoznak a legszerencsésebb honfitársaink közé a közmunkások sem, akik már mintegy 250 ezren vannak. De egy eheti interjúból azt szűrtük le, a kormány háza táján is rájöttek, nem jó a közmunkaprogram úgy, ahogy most csinálják. Az NGM ezért átalakítaná úgy, hogy 3 éven belül csak 12 hónapig lehessen valaki közfoglalkoztatott, a szakképzettek bekerülését feltételekhez kötnék, a 25 év alattiakat pedig kizárnák.

A csóróságot némileg enyhítheti a jövőre esedékes minimálbéremelés, ami a gyed összegére is hatással lesz. A juttatás összege a jelenlegi 155 400 forintról 178 500 forintra emelkedik, ami 84 ezer gyerekes szülőnek jelent többlettámogatást.

Költekező kormánnyal

Az államháztartás viszont kifejezetten jól áll 2016 végén, arról nem is beszélve, hogy a forint erősödésének köszönhetően az államadósság is csökkent. Be is indult a költekezés, mint a héten kiderült, a kormány optimista hevületében az Országvédelmi Alapot is megcsapolta 25 milliárd forinttal, hogy jusson keret a nyugdíjasok Erzsébet-utalványára. Döntöttek egy rakás fejlesztési pénz kiutalásáról is a Balaton környékének, a projektekre több mint 101 milliárd forintot kap a régió hazai forrásból, és 263,7 milliárdot uniós forrásból még a 2020-ban záruló fejlesztési ciklusban. 

Újabb pénzeket szavaztak meg a vizes vb költségvetésének is, hirtelen ötmilliárd forinttal többől, összesen 43,4 milliárd forintból gazdálkodik majd a Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market Zrt. Egy másik sportesemény büdzséje is hízott a héten: a budapesti olimpia kommunikációs kampányára, amire eddig sem sajnálták a közpénzt, most újabb 3+1 milliárdot költenek el, a feladat ezúttal a társadalmi párbeszéd lebonyolítása, a nyertesek között pedig ott a Fradi vezérigazgatója is. 

Nincs különösebb aktualitása, viszont szintén a héten számolta ki a Magyar Nemzet, mennyivel támogatja az állam Magyarországon egy-egy nagyvállalati munkahely létrejöttét. Az eredmény meglepően hatalmas, és egyre növekvő összeg: tavaly új munkahelyenként 9,8, idén már 12,2 millió forintos támogatást adott a kormány a nagyvállalatoknak, míg ilyesmiről a kisebbek nem is álmodhatnak - igaz, a magyar kiscégek egy friss kutatás szerint jóval elmaradottabbak is a külföldieknél. 

Szárnyaló repülés és zöldenergia

Jó hírek jöttek a hét elején a zöldenergia háza tájáról. A Világgazdasági Fórum új számítása szerint egy csomó helyen már most is beérte a fosszilis energiahordozókat kifizetődőség szempontjából a nap- és szélenergia (mind a befektetők mind a felhasználók szempontjából). A következő években gyorsuló ütemben folytatódni fog a trend, amire szükség is van, mivel az ágazati befektetések terén még csak a töredékénél járunk a párizsi klímaegyezményben meghatározott összegnek.

Nagyra értékelték az olvasók azt a hírt is, hogy ha bejönnek a fapados Norwegian légitársaság tervei, akkor már jövő nyártól iszonyú olcsón lehet majd Skóciából és Írországból New Yorkba repülni. A norvég cég eszementnek tűnő, akár 20 ezer forint körüli áron akarja kínálni a jegyeket, ami még a Magyarországról kijutást hozzácsapva is nagyon olcsó tengerentúli úthoz képest. 

Az viszont már kevésbé örömteli külföldi esemény, hogy továbbra sem látszik az olasz bankrendszer válságának a vége. A héten a világ legrégebbi bankjáról derült ki, hogy még annál is rosszabb helyzetben van, mint azt előzőleg gondolták.

A 8,8 milliárd eurós tőkehiánnyal küszködő Monte dei Paschi di Siena a kisbefektetők megrövidítése árán megkapja ugyan az állami illetve EKB-s mentőövet, de még ezen felül is 15 milliárd eurós kötvénykibocsátást tervez jövőre a likviditás feljavítása érdekében, vagyis brutálisan eladósítja magát. Arról nem is beszélve, hogy maga a húszmilliárdos állami mentőalap sem biztos, hogy elég lesz a mintegy 360 milliárd eurónyi nem teljesítő hitellel terhelt a bankrendszer helyrepofozására. 

Az év végi okosságokat se hagyja ki

Az események mellett az elmúlt héten a rovat bővelkedett elemzésekben is:

  • Megírtuk például, hogy a sokkoló celebhalálok és néhány kimagaslóan aggasztó esemény ellenére nem is volt olyan rossz év ez a 2016.
  • Közgazdászok segítségével összeszedtük az év legfontosabb grafikonjait, amelyek segítségével jobban megértheti az elmúlt időszak meghatározó folyamatait.
  • Latolgattuk, mekkora esélyünk van, hogy hozzuk a kormány által várt 4 százalékos gazdasági növekedést jövőre, és kiderült, hogy akár össze is jöhet.
  • A Defacto-blogon utánajártunk, hogy az exportunk értékének egyre nagyobb részét teszik ki a diplomás munkával előállított javak, így nem lenne jó stratégia országot beskatulyázni összeszerelő-üzemnek.
  • A Pénz beszél-blogon pedig elolvashatja, mitől volt jó éve a magyar bankrendszernek, és mi kell ahhoz, hogy ez jövőre is így maradjon, továbbá megnézheti előrejelzésünket Donald Trump várható pénzügypolitikájának gazdasági hatásairól.
Frontvonal

Érdekel a sport? Szereted a sikersztorikat?
Most 184 olimpiai arany történetét olvashatod el féláron!

MEGVESZEM

Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

JEGYVÁSÁRLÁS

Szerezze be
jegyét most!