Tényleg borulhat az eurózóna?

További Gazdaság cikkek
-
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
- Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük
- Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
- Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
- Benyújtották az ATM-ekről szóló törvényjavaslatot, az önkormányzatokra is nagy feladat hárul
Az olasz népszavazási bukta és Matteo Renzi kormányfő lemondása nemcsak a politikában, hanem a pénzpiacokon is fejetlenséget okozhat, és az olasz bankszektor törékenysége miatt egész Európára hatással lehet.
Az első piaci reakciók nem árulkodnak pánikról, miután a referendum eredményét a legtöbben előre beárazták már. Viszont a legnagyobb kockázat, hogy azt egyelőre senki nem tudja, mi fog történni a következő napokban-hetekben, a bizonytalanság és a késlekedés pedig komoly áldozatokat szedhet. Röviden összefoglaltuk, miért.
Mi a baj?
Röviden annyi, hogy az olasz bankok nyakig vannak a rossz hitelekben. Összesen 360 milliárd eurónyi kölcsönt nem tudnak behajtani, ami azt jelenti, hogy Olaszországban minden ötödik hitel bedőlt vagy bedőlőben van.
Ha az olaszok ezt elutasítják, jöhet a káosz
Elkezdhetnek dőlni az olasz bankok, ami az egész európai bankrendszert és az eurót is megingatná. Az olasz népszavazástól retteg Brüsszel és a pénzvilág, összeszedtük, hogy miért.
Mivel rendszerszintű és nagy problémáról van szó, a bankok tőkehelyzete meggyengült. Ráadásul az olasz bankpiac eleve sok kicsi és gyenge szereplőből áll, ezért jó néhány pénzintézet került komolyabb bajba.
A félelem az, hogy a népszavazás körüli politikai felfordulás pénzügyi-gazdasági fejetlenségbe torkollik, és emiatt a bankok is elkezdhetnek dőlni.
Miért nem kezelik?
A bankok feltőkésítését az olasz politika jó pár éve halogatja.
- Először abban reménykedtek, hogy majd beindul a gazdasági növekedés, és minden rendbe jön, de ez nem jött be.
- Aztán abban, hogy a rossz hitelek mögött rengeteg ingatlanfedezet van, tehát nem is olyan rossz a helyzet. Ám ezeket a fedezetként szolgáló ingatlanokat Olaszországban nagyon nehezen, olykor 10-15 éves pereskedés után tudják csak kisajátítani a bankok, ami a kisembernek jó, de rendszerszinten már komoly problémákat okoz. De amúgy sem lenne túl életszerű, hogy egy stagnáló gazdaságban a bankok tudják hasznosítani a megszerzett jelentős ingatlanvagyont, tehát ez végső soron zsákutca.
- Miután eddig nem kezelték, mára kezd túl nagy lenni a probléma ahhoz, hogy egy huszárvágással úrra lehessen lenni rajta, ahogy tették azt például Spanyolországban vagy Írországban. De a magas olasz államadósság is gátolta a helyzet rendezését.
- Ráadásul ott vannak az idén életbe lépett új eurózónás bankmentő szabályok, amelyek szerint a közpénzből finanszírozott bankmentésben minden befektetőnek és a betétesek egy körének is részt kell vállalnia. Amivel az a baj, hogy az olaszoknál nagyon sok kisbefektető tartja bankpapírokban a megtakarításait, tehát nemcsak a pénzemberek, hanem szélesebb tömegek buknák a pénzüket. Ez pedig politikailag nehezen bevállalható, próbálják is elkerülni.
Mekkora a baj?
Az olasz bankszektor problémái távolról nézve nem látványosak, de súlyosak. Mindazonáltal nem is kezelhetetlenek, csak ne lenne az a fránya politika.

A fő kockázat a harmadik legnagyobb olasz bank, egyben a világ legöregebb működő pénzintézete, a Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS), amely gyakorlatilag a csőd szélén táncol, és hónapok óta vár a megmentőre. A megmentő pedig meg is érkezett nemrég két másik bank személyében, ám ők addig nem hajlandók betenni a várt 5 milliárd eurót, amíg nem rendeződik, hogy mi lesz a politikai helyzet a népszavazás után.
Emellett más módokon is próbálnak javítani a helyzeten, például külső hiteleiket tulajdonrészre váltják, illetve próbálják eladni és rossz bankba tömöríteni a bedőlt hiteleiket. De itt is ugyanaz a helyzet, mint a feltőkésítésnél: ingatag politikai helyzetben kevesebben és csak drágábban hajlandók nagyon kockázatos és rossz minőségű befektetésekbe pénzt tenni.
Matteo Renzi kormánya komoly és kreatív erőfeszítéseket tett az MPS megmentésére, de a bank előtt hatalmas kihívás áll: 2018-ra 28 milliárd euróval kell csökkenteni rosszhitel-portfólióját. Ez külső segítséggel is elég nehéz lesz, anélkül pedig lehetetlen.
Hogy jön ez az eurózónához?
Ha ez a bank végleg bedőlne, annak elég csúnya vége lenne. Bár európai szinten kis pénzintézetről van szó, a csődje megrengetne több másik, szintén gyenge olasz bankot.
Miután nem tudni pontosan, hogy mekkorák a körbetartozások az olasz és európai bankrendszerben, elképzelhető, hogy pár csontváz kihullana a szekrényből. Más szóval egy kis bedőlés nagy hullámokat verhet. Főleg annak fényében, hogy Európában sok másik gyenge bank is van, elég csak a legnagyobb német pénzintézetre, a gigaveszteségeket felhalmozó Deutsche Bankra gondolni.
Német gigabank miatt retteg a pénzvilág
Harminchárom éves mélypontra kerültek a Deutsche Bank részvényei, és egyesek már 2008-at emlegetik, akkora hatása lehet a bank bukásának. Már ha bukik – de mekkora az esélye, hogy túléljen?
A fő probléma pedig pont az, hogy nem tudni pontosan, mekkora a probléma. A helyzetre jellemző, hogy a brit jegybank például nem sokkal a népszavazás előtt kérte be az ottani pénzintézetektől, hogy árulják már el, mekkora a kitettségük az olaszok felé.
De igazából még a bedőlés sem kell ahhoz, hogy romoljon a helyzet, mert a népszavazás várhatóan megnehezíti majd a többi olasz bank feltőkésítését is. Az Unicredit például egy 12-13 milliárdos tőkeinjekciót tervez, ami a mostani helyzetben valószínűleg jóval drágább lesz, mintha nem bukott volna meg Renzi.
Meneküljön, ki merre lát?
Egyelőre persze még messze vagyunk a dominók dőlésétől. A legnagyobb esély arra van ugyanis, hogy Renzi bukásával a mostani pénzügyminiszter, a szürke technokratának tartott Pier Carlo Padoan lehet az új olasz kormányfő, ő pedig már eddig is azon volt, hogy megoldást találjanak a bankok gondjaira.
Ha valóban így lesz, akkor
Padoan korábban már kereste az európai szabályozás kiskapuit, amik segítségével a kisbefektetők megsarcolása nélkül tudják megmenteni az MPS-t, és valamekkora kompromisszumkészség az Európai Központi Bank (EKB) részéről is mutatkozott erre. És ha esetleg a politikai bizonytalanság miatt a következő napokban esetleg idegesek lennének a piacok, akkor várhatóan az EKB még a héten lépni fog, hogy megnyugtassa őket.

Hiszen nyilván senkinek sem érdeke Európában, hogy az olasz bankok elkezdjenek dőlni, és ha valóban válságos lenne a helyzet, akkor az egész eurózóna az olaszok segítségére sietne.
Akkor minden rendben?
Rövid távon a fő kérdés, hogy a piacok mit lépnek a mostani politikai bizonytalanságra, és hogyan értékelik majd a referendum bukását. Azaz hogy hajlandóak lesznek-e ezek után is pénzt tenni a problémás olasz bankszektorba. Ha igen, akkor sokkal jobb az esély a probléma kezelésére. Ha nem, akkor lehet menni pénzért kuncsorogni az EKB-hoz és a németekhez, ami nem lesz egyszerű.
Az egyik fő kockázat középtávon a populisták megerősödése. Az euroszkeptikus 5 Csillag Mozgalom népszerűsége az utóbbi évben látványosan nőtt, ma már fej fej mellett állnak a kormányzó balközép Demokrata Párttal. Ha rajtuk múlna, ők például kivezetnék Olaszországot az eurózónából, és felmondanák az államadósságot, ami bár kampányszlogenként jól hangzik, a valóságban beláthatatlan (és nem pozitív) gazdasági következményei lennének.
Amennyiben a népszavazás után esetleg előrehozott választások jönnének, akkor ha talál koalíciós partnert, akár hatalomra is juthat az 5 Csillag. Vagy patthelyzet alakulna ki, ami miatt még inkább kormányozhatatlanná válhat az ország. Erre egyelőre kicsi az esély, de a 2018-as választásokig még sok minden változhat.
A távlati kilátások azonban a politikai iránytól függetlenül nem túl rózsásak. Valahol a referendum bukása ugyanis arról szól, hogy az olaszoknak egyfelől elegük van a húszéves gazdasági stagnálásból, másfelől viszont elegük van a reformtervekből is. Márpedig változtatás nélkül nehéz lesz kihúzni a csávából a gazdaságot, és előrejelzések szerint ez a következő négy-öt évben biztosan nem is fog sikerülni, olyan mélyen vannak a bajok.
A bankszektor gyengesége viszont végső soron az olasz gazdaság gyengeségének a lenyomata, így esetleges megoldása csak tünteti kezelése egy sokkal nagyobb problémának. Erre a problémára legutóbb Matteo Renzi állt elő egy értékelhető megoldási javaslattal, elég megnézni, mi lett belőle.
Az olaszok bedönthetik az eurózónát
Gigantikus bankválság fenyeget, az egész bankrendszer veszélyben van, a világ legöregebb pénzintézete 500 év után húzhatja le a rolót. Nem tudni, hogy fogják megúszni, de ha nem sikerül, az százszor nagyobbat szól majd, mint a görögök vagy a brexit.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését
2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.
március 28., 12:00
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.
március 29., 11:17
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
44 perce
- Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
13 perce
- Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
március 28., 21:25
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.
március 28., 13:37
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
5 órája
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Címlapon
Ketyeg az óra Rákosrendezőn, kevesebb mint 60 nap áll rendelkezésre
A Rákosrendezői Projektiroda vezetőjét a megfizethető lakásokról és az állam feladatairól is kérdeztük.
2 órája
- Címlapon
Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten
Ma hazánkba érkezik az izraeli miniszterelnök.
6 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
6 órája
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik karikagyűrűjének árától kiakadt a luxusmérő, nem aprózta el
tegnap, 20:30
- Címlapon
A rendőrség épülete elé ásta el a kábítószert egy díler a rendőrök szeme láttára
Szürreális jelenetek játszódtak le Budapesten.
1 órája
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek
Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.
március 27., 15:39
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Címlapon
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
35 perce
- Címlapon
Terrortámadásra készültek az oroszok, beszervezett ügynökeiket is fel akarták robbantani
6 órája
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Címlapon
A jövő elkezdődött, Kína lassan bekebelezi az európai autóipart
Megérkezett a Jaecoo 7-es modellje.
13 perce
- Címlapon
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük
A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.
1 órája
- Címlapon
Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket
Katonai pozíciókról és fegyverrendszerekről szóló információkat is megosztottak.
2 órája
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság
A magyar nyelvű jelölés is hiányzott a termékek egy részéről.
március 28., 12:48