Tényleg borulhat az eurózóna?

000 CI22V
2016.12.05. 10:32

Az olasz népszavazási bukta és Matteo Renzi kormányfő lemondása nemcsak a politikában, hanem a pénzpiacokon is fejetlenséget okozhat, és az olasz bankszektor törékenysége miatt egész Európára hatással lehet. 

Az első piaci reakciók nem árulkodnak pánikról, miután a referendum eredményét a legtöbben előre beárazták már. Viszont a legnagyobb kockázat, hogy azt egyelőre senki nem tudja, mi fog történni a következő napokban-hetekben, a bizonytalanság és a késlekedés pedig komoly áldozatokat szedhet. Röviden összefoglaltuk, miért.

Mi a baj?

Röviden annyi, hogy az olasz bankok nyakig vannak a rossz hitelekben. Összesen 360 milliárd eurónyi kölcsönt nem tudnak behajtani, ami azt jelenti, hogy Olaszországban minden ötödik hitel bedőlt vagy bedőlőben van.

Kapcsolódó
Ha az olaszok ezt elutasítják, jöhet a káosz

Ha az olaszok ezt elutasítják, jöhet a káosz

Elkezdhetnek dőlni az olasz bankok, ami az egész európai bankrendszert és az eurót is megingatná. Az olasz népszavazástól retteg Brüsszel és a pénzvilág, összeszedtük, hogy miért.

Mivel rendszerszintű és nagy problémáról van szó, a bankok tőkehelyzete meggyengült. Ráadásul az olasz bankpiac eleve sok kicsi és gyenge szereplőből áll, ezért jó néhány pénzintézet került komolyabb bajba.

A félelem az, hogy a népszavazás körüli politikai felfordulás pénzügyi-gazdasági fejetlenségbe torkollik, és emiatt a bankok is elkezdhetnek dőlni.

Miért nem kezelik?

A bankok feltőkésítését az olasz politika jó pár éve halogatja.

  • Először abban reménykedtek, hogy majd beindul a gazdasági növekedés, és minden rendbe jön, de ez nem jött be.
  • Aztán abban, hogy a rossz hitelek mögött rengeteg ingatlanfedezet van, tehát nem is olyan rossz a helyzet. Ám ezeket a fedezetként szolgáló ingatlanokat Olaszországban nagyon nehezen, olykor 10-15 éves pereskedés után tudják csak kisajátítani a bankok, ami a kisembernek jó, de rendszerszinten már komoly problémákat okoz. De amúgy sem lenne túl életszerű, hogy egy stagnáló gazdaságban a bankok tudják hasznosítani a megszerzett jelentős ingatlanvagyont, tehát ez végső soron zsákutca.
  • Miután eddig nem kezelték, mára kezd túl nagy lenni a probléma ahhoz, hogy egy huszárvágással úrra lehessen lenni rajta, ahogy tették azt például Spanyolországban vagy Írországban. De a magas olasz államadósság is gátolta a helyzet rendezését.
  • Ráadásul ott vannak az idén életbe lépett új eurózónás bankmentő szabályok, amelyek szerint a közpénzből finanszírozott bankmentésben minden befektetőnek és a betétesek egy körének is részt kell vállalnia. Amivel az a baj, hogy az olaszoknál nagyon sok kisbefektető tartja bankpapírokban a megtakarításait, tehát nemcsak a pénzemberek, hanem szélesebb tömegek buknák a pénzüket. Ez pedig politikailag nehezen bevállalható, próbálják is elkerülni.

Mekkora a baj?

Az olasz bankszektor problémái távolról nézve nem látványosak, de súlyosak. Mindazonáltal nem is kezelhetetlenek, csak ne lenne az a fránya politika.

A fő kockázat a harmadik legnagyobb olasz bank, egyben a világ legöregebb működő pénzintézete, a Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS), amely gyakorlatilag a csőd szélén táncol, és hónapok óta vár a megmentőre. A megmentő pedig meg is érkezett nemrég két másik bank személyében, ám ők addig nem hajlandók betenni a várt 5 milliárd eurót, amíg nem rendeződik, hogy mi lesz a politikai helyzet a népszavazás után.

Emellett más módokon is próbálnak javítani a helyzeten, például külső hiteleiket tulajdonrészre váltják, illetve próbálják eladni és rossz bankba tömöríteni a bedőlt hiteleiket. De itt is ugyanaz a helyzet, mint a feltőkésítésnél: ingatag politikai helyzetben kevesebben és csak drágábban hajlandók nagyon kockázatos és rossz minőségű befektetésekbe pénzt tenni.

Matteo Renzi kormánya komoly és kreatív erőfeszítéseket tett az MPS megmentésére, de a bank előtt hatalmas kihívás áll: 2018-ra 28 milliárd euróval kell csökkenteni rosszhitel-portfólióját. Ez külső segítséggel is elég nehéz lesz, anélkül pedig lehetetlen.

Hogy jön ez az eurózónához?

Ha ez a bank végleg bedőlne, annak elég csúnya vége lenne. Bár európai szinten kis pénzintézetről van szó, a csődje megrengetne több másik, szintén gyenge olasz bankot.

Miután nem tudni pontosan, hogy mekkorák a körbetartozások az olasz és európai bankrendszerben, elképzelhető, hogy pár csontváz kihullana a szekrényből. Más szóval egy kis bedőlés nagy hullámokat verhet. Főleg annak fényében, hogy Európában sok másik gyenge bank is van, elég csak a legnagyobb német pénzintézetre, a gigaveszteségeket felhalmozó Deutsche Bankra gondolni.

Kapcsolódó
Német gigabank miatt retteg a pénzvilág

Német gigabank miatt retteg a pénzvilág

Harminchárom éves mélypontra kerültek a Deutsche Bank részvényei, és egyesek már 2008-at emlegetik, akkora hatása lehet a bank bukásának. Már ha bukik – de mekkora az esélye, hogy túléljen?

A fő probléma pedig pont az, hogy nem tudni pontosan, mekkora a probléma. A helyzetre jellemző, hogy a brit jegybank például nem sokkal a népszavazás előtt kérte be az ottani pénzintézetektől, hogy árulják már el, mekkora a kitettségük az olaszok felé.

De igazából még a bedőlés sem kell ahhoz, hogy romoljon a helyzet, mert a népszavazás várhatóan megnehezíti majd a többi olasz bank feltőkésítését is. Az Unicredit például egy 12-13 milliárdos tőkeinjekciót tervez, ami a mostani helyzetben valószínűleg jóval drágább lesz, mintha nem bukott volna meg Renzi.

Meneküljön, ki merre lát?

Egyelőre persze még messze vagyunk a dominók dőlésétől. A legnagyobb esély arra van ugyanis, hogy Renzi bukásával a mostani pénzügyminiszter, a szürke technokratának tartott Pier Carlo Padoan lehet az új olasz kormányfő, ő pedig már eddig is azon volt, hogy megoldást találjanak a bankok gondjaira.

Ha valóban így lesz, akkor

végső soron új miniszterelnökkel, de folytatódnak az eddigi erőfeszítések a bankmentés érdekében.

Padoan korábban már kereste az európai szabályozás kiskapuit, amik segítségével a kisbefektetők megsarcolása nélkül tudják megmenteni az MPS-t, és valamekkora kompromisszumkészség az Európai Központi Bank (EKB) részéről is mutatkozott erre. És ha esetleg a politikai bizonytalanság miatt a következő napokban esetleg idegesek lennének a piacok, akkor várhatóan az EKB még a héten lépni fog, hogy megnyugtassa őket.

Hiszen nyilván senkinek sem érdeke Európában, hogy az olasz bankok elkezdjenek dőlni, és ha valóban válságos lenne a helyzet, akkor az egész eurózóna az olaszok segítségére sietne.

Akkor minden rendben?

Rövid távon a fő kérdés, hogy a piacok mit lépnek a mostani politikai bizonytalanságra, és hogyan értékelik majd a referendum bukását. Azaz hogy hajlandóak lesznek-e ezek után is pénzt tenni a problémás olasz bankszektorba. Ha igen, akkor sokkal jobb az esély a probléma kezelésére. Ha nem, akkor lehet menni pénzért kuncsorogni az EKB-hoz és a németekhez, ami nem lesz egyszerű.

Az egyik fő kockázat középtávon a populisták megerősödése. Az euroszkeptikus 5 Csillag Mozgalom népszerűsége az utóbbi évben látványosan nőtt, ma már fej fej mellett állnak a kormányzó balközép Demokrata Párttal. Ha rajtuk múlna, ők például kivezetnék Olaszországot az eurózónából, és felmondanák az államadósságot, ami bár kampányszlogenként jól hangzik, a valóságban beláthatatlan (és nem pozitív) gazdasági következményei lennének.

Amennyiben a népszavazás után esetleg előrehozott választások jönnének, akkor ha talál koalíciós partnert, akár hatalomra is juthat az 5 Csillag. Vagy patthelyzet alakulna ki, ami miatt még inkább kormányozhatatlanná válhat az ország. Erre egyelőre kicsi az esély, de a 2018-as választásokig még sok minden változhat.

A távlati kilátások azonban a politikai iránytól függetlenül nem túl rózsásak. Valahol a referendum bukása ugyanis arról szól, hogy az olaszoknak egyfelől elegük van a húszéves gazdasági stagnálásból, másfelől viszont elegük van a reformtervekből is. Márpedig változtatás nélkül nehéz lesz kihúzni a csávából a gazdaságot, és előrejelzések szerint ez a következő négy-öt évben biztosan nem is fog sikerülni, olyan mélyen vannak a bajok. 

A bankszektor gyengesége viszont végső soron az olasz gazdaság gyengeségének a lenyomata, így esetleges megoldása csak tünteti kezelése egy sokkal nagyobb problémának. Erre a problémára legutóbb Matteo Renzi állt elő egy értékelhető megoldási javaslattal, elég megnézni, mi lett belőle.

Kapcsolódó
Az olaszok bedönthetik az eurózónát

Az olaszok bedönthetik az eurózónát

Gigantikus bankválság fenyeget, az egész bankrendszer veszélyben van, a világ legöregebb pénzintézete 500 év után húzhatja le a rolót. Nem tudni, hogy fogják megúszni, de ha nem sikerül, az százszor nagyobbat szól majd, mint a görögök vagy a brexit.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.

március 28., 12:00

  • Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.

március 28., 10:24

  • Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.

március 29., 11:17

  • Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene

Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene

A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.

13 perce

  • Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos

Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos

A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.

március 28., 21:25

  • Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.

március 29., 08:26

  • Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.

március 28., 11:09

  • Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.

március 28., 13:37

  • Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.

március 27., 21:02

  • Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.

március 28., 09:18

  • Címlapon
Ketyeg az óra Rákosrendezőn, kevesebb mint 60 nap áll rendelkezésre

Ketyeg az óra Rákosrendezőn, kevesebb mint 60 nap áll rendelkezésre

A Rákosrendezői Projektiroda vezetőjét a megfizethető lakásokról és az állam feladatairól is kérdeztük.

2 órája

  • Címlapon
Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten

Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten

Ma hazánkba érkezik az izraeli miniszterelnök.

6 órája

  • Címlapon
Meghalt Val Kilmer

Meghalt Val Kilmer

A legendás hollywoodi színész 65 éves volt.

6 órája

  • Címlapon
A rendőrség épülete elé ásta el a kábítószert egy díler a rendőrök szeme láttára

A rendőrség épülete elé ásta el a kábítószert egy díler a rendőrök szeme láttára

Szürreális jelenetek játszódtak le Budapesten.

1 órája

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.

március 27., 15:39

  • Gazdaság
Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Mutatjuk a nyereményeket!

március 30., 17:04

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.

március 27., 09:20

  • Mindeközben
Tóth Andi bejelentette: ennyi volt

Tóth Andi bejelentette: ennyi volt

tegnap, 19:30

  • Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.

március 27., 13:56

  • Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.

március 27., 06:12

  • Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.

március 26., 14:30

  • Címlapon
A jövő elkezdődött, Kína lassan bekebelezi az európai autóipart

A jövő elkezdődött, Kína lassan bekebelezi az európai autóipart

Megérkezett a Jaecoo 7-es modellje.

13 perce

  • Címlapon
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük

Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük

A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.

1 órája

  • Címlapon
Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Katonai pozíciókról és fegyverrendszerekről szóló információkat is megosztottak.

2 órája

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Gazdaság
Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság

Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság

A magyar nyelvű jelölés is hiányzott a termékek egy részéről.

március 28., 12:48