Hatalmas profitot szakít a TikTok a kéregető szíriai családok élő közvetítéseiből

2022.10.12. 16:13
A BBC vizsgálata szerint azok a szíriai családok, akik TikTokon könyörögnek adományokért, miután elhagyni kényszerültek otthonaikat, csupán az élő adásokból befolyt összeg 30 százalékát kapják meg, a maradékot a TikTok teszi zsebre.

A BBC felmérése szerint egy órányi élő közvetítéssel akár 1000 dollárt is kereshetnek az adományokért esedező szíriai gyerekek, ennek azonban csak a töredékét kapják meg ők. 

A lap öt hónapon keresztül 30 TikTok-fiókot követett figyelemmel, akik szíriai menekülttáborokból élőztek, egy számítógépes program segítségével pedig folyamatosan figyelték, hogy a nézők mennyi ajándékot küldenek. Vannak olyan családok, akik minden nap hosszú órákon át adnak élő adásokat, amelyekben csupán néhány általuk ismert angol mondatot ismételgetnek, mint például:

Kérlek, lájkoljátok; kérlek, osszátok meg; kérlek, küldjetek ajándékokat.

Utóbbi azért hangozhat el, mert TikTokon virtuális ajándékokat is lehet küldeni – kezdve a néhány centet érő rózsától, egészen az akár 500 dollárba kerülő oroszlánig – amellyel az alkotók munkáját lehet jutalmazni. A TikTok felismerve a piaci rést, ügynökségeken keresztül Közel-Keleten és Kínában is telefonokat és az élő adáshoz szükséges egyéb kiegészítőket osztott szét a családok között.

Mivel a TikTok algoritmusa figyelembe veszi a felhasználók telefonszámának földrajzi eredetét, ezért brit SIM-kártyákat adtak a készülékekhez, mert a kimutatások alapján az Egyesült Királyságban élnek a legbőkezűbb adakozók. A közvetítésekben a cég által kiküldött emberek segédkeznek, akik munkájukért cserébe pénzt kapnak, ezzel már csökkentve a családokhoz eljutó összeget.

Szinte semmi nem marad az adományokból

Mivel a TikTok nem volt hajlandó megmondani, mennyit vesz el az ajándékokból, a BBC kísérletet végzett, hogy nyomon kövesse, hová megy a pénz.

Egy szíriai riporter felvette a kapcsolatot az egyik TikTok-hoz kapcsolódó ügynökséggel, mondván, hogy a menekülttáborban él. Szerezett egy fiókot, és élő közvetítést indított, míg a BBC londoni munkatársai egy másik fiókról 106 dollár értékű ajándékot küldtek neki.

A livestream végén a szíriai tesztszámla egyenlege 33 dollár volt, ami azt jelenti, hogy a TikTok az ajándékok értékének 69 százalékát vette fel. A BBC 106 dolláros ajándékából fennmaradó 33 dollár további 10 százalékkal csökkent, miután a pénzt kivették egy helyi pénzautomatából. A közvetítéseket segítők 35 százalékos tiszteletdíja után 

egy családnak mindössze 19 dollár jut.

Marwa Fatafta, az Access Now digitális jogvédő szervezet munkatársa azt állítja, hogy ezek az élő közvetítések ellentétesek a TikTok irányelveivel, amelynek célja a kiskorúak sérelmének, veszélyeztetésének, és kizsákmányolásának megakadályozása. A TikTok egy közleményben reagált a BBC információira és állításaira, ami után azonnali és szigorú lépéseket ígértek.