A legtöbb ember úgy képzeli el az ókori görög és római szobrokat, ahogy ma a múzeumokban látjuk őket: fehér márványból kifaragott, letisztult műalkotásokként. Az elmúlt évek kutatásai azonban már bebizonyították, hogy ezeket a szobrokat eredetileg élénk színekkel festették és gyakran ékszerekkel, ruhákkal is díszítették. Most pedig egy új felfedezés még tovább bővíti a római és görög művészet megértését: a szobrok egykor illatosak is voltak.

Már a neve is félrevezető a római látványosságnak.
Tovább olvasomIllatos szobrok?
A felfedezést Cecilie Brøns régész publikálta az Oxford Journal of Archaeologyban, ahol arra hívja fel a figyelmet, hogy a régészek figyelmen kívül hagyják az ókori kultúrák illatvilágát. Brøns szerint a történelmi források egyértelműen utalnak arra, hogy a templomi szobrokat rendszeresen illatosították különböző olajokkal és balzsamokkal. A római filozófus, politikus Cicero például egy olyan rituáléról ír, amelyben Artemisz istennő szobrát illatos olajokkal kenték be, míg a görög költő Kallimachos szerint Bereniké királyné szobra "illatba burkolózott".

Elképesztő leletre bukkantak, amely megmutatja, milyen luxusban élt az elit az ókori Rómában.
Tovább olvasom
Bár az illatok fizikai nyomai az idő múlásával eltűntek, az ókori feliratok és irodalmi emlékek világosan bizonyítják, hogy ezek a műalkotások nemcsak vizuális, hanem szinte multiszenzoros élményt nyújtottak. Ha ma egy múzeumban találkoznánk egy antik szoborral, amely finom parfümillatot áraszt, valószínűleg meglepődnénk – pedig egykor ez alapvető volt.
Ha kíváncsi vagy rá, milyen furcsa ételeket fogyasztottak az ókoriak, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!
Az ókoriak étkezési szokásai közel sem számítottak hétköznapinak.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés