Ha valaki az angliai Sussex erdős vidékein barangol, egy hatalmas, szürke monstrum tűnhet fel a fák között. A palota valaha egy milliárdos brit vállalkozó, Nicholas van Hoogstraten álma volt – de ma inkább egy posztapokaliptikus film díszletéhez hasonlít. Rozsdás állványzat, szanaszét heverő építőanyagok körülötte, a belseje pedig hajléktalanok és patkányok kísérteties birodalma.
Hamilton-palota: az aranytól roskadozó milliárdos főúri kastély
A Hamilton család egykor Skócia egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb nemesi famíliája volt. A nevet viselő hercegek főrezidenciája, az eredeti Hamilton Palace egy hatalmas, pompázatos palotának épült a Glasgow közelében lévő South Lanarkshire-ben. A 17. században emelték, és akkoriban az egyik legnagyszerűbb arisztokrata otthonnak számított az Egyesült Királyságban, tele műkincsekkel, grandiózus oszlopcsarnokokkal, aranyozott lépcsőkkel és díszes termekkel.

Ha azt hiszed, hogy a brit királyi családnál nincs gazdagabb, nagyot tévedsz. Mutatjuk a legtekintélyesebb uralkodóházak sorrendjét.
Tovább olvasom
A palota fénykora azonban nem tartott sokáig. A 19. századra a Hamilton család pénzügyi gondokkal küzdött, és hatalmas adósságokat halmozott fel. Mivel az épület fenntartása egyre terhesebbé vált, vagyontárgyaikat szép lassan eladogatták, míg végül csak a puszta falak álltak. 1921-ben aztán teljesen elbontották az épületet, és még az utolsó téglát is értékesítették. Ezzel Skócia egyik legnagyobb főúri kastélya örökre eltűnt. Legalábbis így volt ez mindaddig, amíg egy különc milliárdos úgy nem döntött, hogy feltámasztja.
Az új Hamilton-palota születése
A brit ingatlanmágnás, Nicholas van Hoogstraten a 20. század közepén határozta el, hogy újra megépíti a legendás kastélyt, méghozzá azzal a nagyravágyó céllal, hogy fényűzőbb legyen a brit királyi palotánál. A helyszínt Kelet-Sussexben, Uckfield közelében szemelte ki, és az építkezés az 1980-as évek végén indult el.
A milliárdos mogul tervei nagyszabásúak voltak: az új Hamilton Palace nagyobb lett volna a Buckingham-palotánál, nagystílű belső terekkel, hatalmas márványcsarnokokkal és egy monumentális bejárattal. A projekt azonban hamarosan megbicsaklott: a költségei az egekbe szöktek, ráadásul jogviták és pénzügyi zavarok nehezítették az előrehaladást. A hatóságokkal való összetűzések és van Hoogstraten zűrös ügyei miatt az építkezés végül teljesen elakadt.
A megalomán milliárdos és az elátkozott építkezés
Hogy ki ez a Nicholas van Hoogstraten? 1945-ben nyomorgó munkásosztálybeli szülők gyermekeként született, de 22 éves korára már Nagy-Britannia legfiatalabb milliárdosaként tartották számon. Vitatott tisztességű és erőszakos módszerei révén több mint 2000 ingatlant birtokolt, amelyek adásvétele elképesztő ütemben gyarapította vagyonát. Ugyanakkor nemcsak gátlástalan spekuláns hírében állt, hanem többször állt bíróság előtt is illegális tevékenységek miatt. Még letöltendő börtönbüntetést is kapott, miután egy bandát bérelt fel, hogy megtámadják egy üzleti riválisát.
Az elítélése után róla készült dokumentumműsorban nem is rejtette véka alá, hogy kész bármit megtenni azért, amit akar.
Amíg börtönben ülök, van alibim, és minden intézhető távirányítással
– jelentette ki a filmeseknek.
Hírnevét tovább rontotta, hogy szoros kapcsolatban állt a marxista-leninista elveket követő Robert Mugabe zimbabwei elnökkel, aki kivezette ugyan országát a brit gyarmatbirodalomból, viszont utána 40 éven át ő maga vált népe legfőbb elnyomójává. Hoogstraten anyagilag is támogatta a hararei rezsimet, cserébe pedig hatalmas területeket kapott. Rossz nyelvek szerint a diktátor 2019-es halála óta ő az afrikai ország legnagyobb földbirtokosa. Otthoni jogi problémái miatt jobbnak látta, ha maga is ott telepedik le, ahol nem éri utol a brit törvény keze. Mindez végképp megpecsételte angliai palotája sorsát: csak egy gigantikus, befejezetlen betontömeg maradt belőle, amely azonban mégsem mondható teljesen üresnek.

Így lett a palotatorzóból a törvényen kívüliek birodalma
Bár a karbantartás hiánya miatt az épület állapota folyamatosan romlik, az elhagyatott terület mágnesként vonzza az illegális tevékenységeket és a kétes elemeket. A környéken élők már kimondottan félnek.
Ez lett Nagy-Britannia legnagyobb nyomornegyede, ami ironikus, tekintve, hogy Hoogstraten is innen küzdötte föl magát
– fogalmazott egy közelben lakó, aki szerint a környék a bűnözés melegágyává vált, mivel az üres termek és az elhagyott pincék tökéletes búvóhelyül szolgálnak.
A helyi tanács és a rendőrség évek óta próbálkozik a helyzet rendezésével, de kevés sikerrel. A birtok továbbra is Hoogstraten tulajdonában áll, és mivel magánterületnek számít, a hatóságok nem léphetnek be engedély nélkül.

Hiába vennéd fel ezeket a helyeket a bakancslistádra, turistaként nem engednek a közelükbe sem.
Tovább olvasomAnnyi bizonyos, hogy az egykor jobb napokat látott helyiségek mára szeméttel teltek meg, a falakon graffitik hirdetik a kilátástalanságot, a monumentális belső terek pedig most tűzrakóhelyekkel és matracokkal teli illegális menedékekké váltak. A helyiek számára ezért ez nemcsak egy hatalmas elhagyott épület – hanem egy hatalmas megoldatlan probléma.
Ha arra is kíváncsi vagy, hogy melyik volt a leggazdagabb magyar család, amely mára nyomtalanul eltűnt, ide kattintva erről is olvashatsz.

Ők voltak a leggazdagabbak: nélkülük nem állna ma a Lánchíd, és nem működne a Magyar Tudományos Akadémia.
Tovább olvasom