A Gmailt több mint 20 évvel ezelőtt, 2004-ben indították útjára, mostanra pedig az első számú ingyenes e-mail-szolgáltatás lett a világon; szinte furcsának számít, ha valaki nem a Google levelezőjét használja privát levelezésre.
A szolgáltatás számos extrát és aprólékos beállítást kínál, és van pár olyan különlegessége is, amelyekről csak kevesen tudnak, mégis nagyon hasznosak a mindennapi levelezés hatékony rendszerezésében és kezelésében. Most mutatunk két ilyen rejtett funkciót.
Egy + jellel végtelen sok Gmail-címed lehet
Meglepő lehet, de a gmailes címek @ előtti része nincs kőbe vésve: bizonyos szabályok szerint szabadon alakítható. Az egyik ilyen trükk, ha az egyedi felhasználóneved után egy + jelet teszel, utána pedig bármilyen szót, karaktert írhatsz, a levelek ugyanúgy a te postafiókodban fognak landolni.

Ha például gipszjakab@gmail.com az alap e-mail-cím, akkor a gipszjakab+vasarlas@gmail.com, a gipszjakab+munka@gmail.com és a gipszjakab+akarmilyenszoveg@gmail.com alternatív címek is működni fognak. Sőt, a pluszjeles e-mail-címekre küldött levelek a megszokott Gmail-postafiókod beérkező üzenetei között fognak megjelenni.
És mi ennek az egésznek az értelme? Egyrészt bámulatosan leegyszerűsíti és sokkal hatékonyabbá teszi az e-mailek szűrését, rendszerezését.
Ha például a vásárlásokhoz, webáruházakhoz mindig ugyanazt a + jeles címet használod, játszi könnyedséggel készíthetsz szűrőt a Gmail-ben a shoppingolással kapcsolatos üzeneteidhez.
Ez azért sokkal jobb, mint a levél küldője szerinti szűrés, mert nem kell folyamatosan frissíteni, miután regisztrálsz egy új oldalon.
Ugyanezen elv alapján akár a hírlevelekre, nyereményjátékokra vagy a munkával kapcsolatos e-mailekre is használhatsz egyedi címvariációkat. Az egészben az a legjobb, hogy bármilyen témakör vagy cél szerint személyre lehet szabni ezt a titkos funkciót, és végtelen sok gmailes címed lehet.
Használj alternatív Gmail-címet a gyanús weboldalakon
Van még egy nagy előnye a + jel használatának az e-mail-címben: nem kell a féltve őrzött elsődleges címedet megadnod például egy gyanús weboldalon, amely a későbbiekben esetleg kéretlen reklámokkal szemeteli tele a postafiókodat. A sokadik levél után csak megnézed, milyen címre jöttek a spamek, és készítesz egy szűrőt, hogy egyből a kukában vagy a spamek között landoljanak a nemkívánatos a levelek.

Ilyen esetekre felkészülve az a legjobb, ha az adott weboldalra „gyártasz” egy egyedi címet, például: gipszjakab+furaweboldal@gmail.com. Tapasztalataink szerint a legtöbb site simán elfogadja a + jelet tartalmazó e-mail-címeket, eddig csak egyszer találkoztunk olyannal, hogy a regisztrációnál szóvá tette a rendszer, hogy erre nincs lehetőség.
Azt is megsúgjuk, hogy a korlátozott ideig ingyenesen használható szolgáltatásoknál is jól jöhet a plusz jeles trükk. Így a tizenhetedik új postafiók regisztrálása helyett mindent a megszokott felületről intézhetsz.
Pont ugyanúgy működik, mint pont nélkül
Szintén kevesen ismerik a Google levelezőjének egy másik, hasonló sajátosságát:
a pontok nem számítanak a Gmail-cím @ jel előtti részében, a Google egyszerűen nem veszi figyelembe őket.
Maradva a gipszjakab@gmail.com példánknál, a gipsz.jakab@gmail.com vagy a g.ipszjakab @gmail.com, sőt akár g.i.p.s.z.j.a.k.a.b@gmail.com is működik, és ugyanoda fognak megérkezni a küldemények. (Fontos, hogy ez csak a gmail.com-os címekre igaz, amennyiben a céges levelezőrendszert a Gmail biztosítja, ott számítanak a pontok.)
Ez a trükk is hasznos lehet a levelek rendszerezésére, bár a + jeles módszer sokkal jobban testreszabható. A véletlenül ponttal írt címeknél viszont jól jöhet, hogy nem kallódik el az üzenet. Esetleg használható arra, hogy tagoltabb, könnyebben befogadhatóbb legyen egy bonyolultabb e-mail-cím. Mondjuk akkor, ha valakinek hosszabb vagy különlegesebb a neve, akkor lehet, hogy érdemes a pontokkal elválasztott verziót használni.
Jöhet még egy Gmail-trükk? Arra is van megoldás, hogy a levelek törlése nélkül felszabadíts rengeteg tárhelyet.

Ezzel a módszerrel továbbra is használhatod a megszokott e-mail-címedet, és a régi leveleidtől sem kell megválnod.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés