Január végéig minden lakossági ügyfélnek meg kell kapnia számlavezető bankjától a díjkimutatást tavalyi bankszámla- és kártyaköltségeiről. Ezek áttekintésével eldönthető, hogy érdemes-e számlacsomagot vagy akár bankot is váltani – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most indult fogyasztóvédelmi kampánya.
Január 31-ig levél jön a számlavezető banktól
A levél postán vagy elektronikusan érkezik, mindenkinek a bankjával egyeztetett kapcsolattartási forma szerint. Az egységes formátumú díjkimutatás egyszerűen mutatja be a bankszámlához kapcsolódó díjakat és külön-külön sorokban összegzi
- a számlavezetés,
- a különböző fizetések (például utalások, beszedések),
- a bankkártya,
- a készpénzfelvétel,
- az esetleges folyószámlahitel
és egyéb szolgáltatások összesített terheit is. Felsorolja, hogy az ügyfél hány tranzakciót végzett, mennyi volt ezek egységnyi és összesített díja, és ha voltak ingyenes tranzakcióik (például a havi kétszeri díjmentes készpénzfelvételi lehetőség), akkor hány műveletért kellett ténylegesen fizetni. Jelzi, hogy mennyi kamatbevételt ért el az ügyfél, illetve mekkora összegre rúgott folyószámlahitelének kamatköltsége.
![A levél mellett a Nemzeti Bank ajánlására is érdemes odafigyelni, hogy minél kedvezőbb árú konstrukciót válasszon az ügyfél](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6035/60354/603540/60354079_ca12327bc5f682ccf267a0767fc653a1_wm.jpg)
A díjkimutatás és az MNB Bankszámlaválasztó programja révén az ügyfelek összehasonlíthatják bankszámlájuk terheit más számlacsomagok ajánlataival. A kalkulátorban egyedileg megadhatók a jellemző fizetési szokások, és ezek segítségével kiszámíthatók az adott bankszámlák várható havi és éves összes terhei is. Évente vagy új élethelyzetbe kerüléskor (például munkahelyváltás, GYES) mindenképp ajánlott felülvizsgálni a bankszámlát, illetve a költési szokásokat. Ez alapján dönthető el, hogy érdemes-e a bankon belül új számlacsomagot igényelni, vagy – az akár 13 munkanap alatt végrehajtható egyszerűsített bankváltással – új hitelintézettel szerződni.
Az MNB „Mennyi az annyi? – Spóroljon a bankszámláján!” című kampánya keretében bemutatja, hogy körültekintő számlaválasztással, a nem használt szolgáltatások megszüntetésével és digitális bankolással jelentős éves költség takarítható meg. Érdemes továbbá megismerni az új szolgáltatásokat is: a jogszabály szerint ingyenes qvik fizetési megoldások segítségével szintén jelentős számlaköltség takarítható meg.
Egy átlagos dolgozó középkorú, havi 400 ezer forint banki számlára érkező jövedelemmel és 500 ezer forint megtakarítással rendelkező, a készpénzhasználatot előnyben részesítő banki ügyfél éves számlakiadásai egy számára rossz számla választásával akár hússzor akkorák lehetnek, mint egy ugyanilyen ügyfélprofilú, de digitálisan bankoló, és a legkedvezőbb bankszámlát választó társáé.
Ugyanolyan számlahasználati szokások mellett a legolcsóbb és legdrágább, kifejezetten készpénzhasználatos bankszámlaajánlat közt több mint négyszeres, a digitális bankolóknak szóló ajánlatoknál pedig csaknem tizenhatszoros különbség is lehet a jelenleg elérhető banki számlacsomag-ajánlatok szerint. A diákok vagy pályakezdők számára ajánlott számláknál is bő hétszeres eltérés figyelhető meg a legolcsóbb és legköltségesebb konstrukciók között.
![A történelem legnagyobb inflációi: előkelő helyen a magyarok](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5995/59952/599522/59952225_0fc4c64801ca8f4feb827575d036e2ea_wm.jpg)
A magyar infláció rekordot döntött. Bár ez a mondat az utóbbi évre is igaz, de a legrosszabb helyzet 80 éve volt, amikor egy tojás 1 trillióba került.
Tovább olvasom![](https://kep.index.hu/1/0/5970/59705/597054/59705465_e23a9415b985c63913fec687fae97681_wm.jpg)
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés