Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

hazudik
Olvasási idő kb. 2 perc

A pszichológia és a nyelvészet már régóta foglalkozik azzal, hogyan lehet megállapítani, ha valaki hazudik. Legutóbb a kutatók a mesterséges intelligencia segítségét kérték abban, hogy kiderítsék melyek azok a szavak és nyelvi fordulatok, amelyeket az emberek akkor használnak, amikor hazudnak.

Bár nincs olyan teljesen biztos módszer, amivel a hazug ember egyértelműen felismerhető, azonban vannak olyan szavak, kifejezések amelyek arról árulkodnak, hogy valaki nem mond igazat. A mesterséges intelligencia szerint az alábbi öt kifejezés hallatán elkezdhetünk gyanakodni. 

Íme, a hazugság nyelvi jelei:

1. A végletek embere

Az olyan szavak, mint a „soha” és a „mindig” gyakran szerepelnek azok szókincsében, akik hazudnak, ugyanis ezekkel a kategorikus kijelentésekkel próbálják igazolni a saját igazukat, és ezekkel szeretnének meggyőzőbbnek tűnni. A valóság azonban ritkán ennyire abszolút, ami arra utalhat, hogy valamit el akarnak titkolni.

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak
A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnakShutterstock

2. Bevezető mondatok

Az olyan kifejezések, mint az „őszintén”, „hogy őszinte legyek” vagy „igazat mondok”, szintén gyanút kelthet. Amikor valaki úgy érzi, hogy tisztáznia kell az őszinteségét, megpróbál manipulálni, a másik érzéseire hatni, és ezért nagyobb súlyt tulajdonít a kijelentéseinek.

3. A felelősség hárítása 

Aki hazudik, gyakran használ olyan szavakat, amelyekkel annullálja a meggyőződését. Ilyen például a „szerintem”, „nekem úgy tűnik”, „lehet”. Ezek a kifejezések lehetővé teszik azt, hogy ha később szembesítik őket egy korábban tett kijelentéssel, attól akár mereven elzárkózzanak.

4. A „de” használata

A „de” szó gyakran egy ellentmondás vagy igazolás kezdetét jelzi a beszédben. Az olyan kifejezés, mint például a „nem mintha titkolnék valamit előled, de...” arra utalhat, hogy a most tett kijelentés ellentmond a korábban elmondottaknak, és emiatt szükség van a figyelemelterelésre.

5. Homályos kifejezések

Aki hazudik, hajlamos átsiklani a konkrét részleteken, és olyan homályos kifejezést használ, mint az „az a helyzet”. Ez a pontatlan nyelvhasználat lehetővé teszi számára, hogy elhatárolódjon a megtévesztő kijelentésektől, és elkerülje, hogy konkrét tények mellett kötelezze el magát.

Tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a hazugság miatt megnőne az orrunk, ennek ellenére ez az érzékszervünk is jelezheti, ha valótlant állítunk. Cikkünkből megtudhatod, hogyan leplezhet le a saját orrod.

Így jöhetsz rá, ha valaki hazudikÍgy jöhetsz rá, ha valaki hazudik

Tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a hazugság miatt megnőne az orrunk, ennek ellenére ez az érzékszervünk is jelezheti, ha valótlant állítunk.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek