A tojáshéj elárulja, férjhez mész-e idén: 6 szerelmi jóslás, amit próbálj ki húsvétkor
A vallásos hagyományok mellett babonákban is bővelkedik a húsvéti időszak.

Bármilyen hitvilág oldaláról vizsgáljuk is, a húsvéti időszaknál semmi sem szimbolizálja szebben mindazt, ami az újjászületést jelenti a természet és a lélek, a materiális világ és a spiritualitás szintjén is.
Ahogy a tavasz a telet, a Megváltó feltámadása a halált győzte le, egy új kezdet lehetőségét hozva magával. A határvonal, a halál és élet világa közötti vékonyka szövet azonban a népi, mágikus hiedelmek szerint kínálhat olyan réseket, melyeken keresztül a különféle rituálék segítségével, még ha csak játékos formában is, áldást és bőséget lehet magunkhoz hívni, a szerencsések pedig akár a jövőt is megpillanthatják. A húsvéti időszakhoz épp ezért számos babonás népszokás kapcsolódik, többek közt olyanok, melyek a szerelemmel, házassággal, családi boldogsággal függnek össze.

Nagypénteki álomlátás
A néprajztudósok szerint a fiatal lányok előszeretettel végeztek különféle férjjósló rítusokat nagypénteken, ha például egész nap böjtöltek, éjjel pedig a fésűjüket és szappanjukat törölközőbe csavarták, majd a párnájuk alá tették, megláthatták álmukban leendő férjük arcát. Ha vizes arccal tértek nyugovóra, törölközőjüket pedig szárazon tették a vánkos alá, a hiedelem szerint számíthattak arra, hogy álmukban jövendőbelijük törli majd meg őket, ha pedig kézitükrüket rejtették oda, bármilyen kérdésükre választ kaphattak reggelre.
Szintén megálmodhatták leendő hitvesük arcát akkor is, ha azt a lisztből-sóból gyúrt tésztát tették a párnájuk alá, melyet megsütve harangozáskor három részre haraptak, majd magukkal vittek a templomba is.
Feltört tojás héja a küszöbön
A törött tojáshéjat is segítségül hívták a szerelmi jósláshoz, úgy tartották ugyanis, hogy ha azt nagypéntek éjjelén a küszöbre tették, a házban élő lány megtudhatta, mi lesz a férje foglalkozása, hisz azonos lesz az emberével, aki először lép arra rá.
De a tojáshéj közreműködésével másféleképp is igyekeztek útmutatást találni a jövőre vonatkozóan, vízre tették, majd mozgásából következtettek: ha a víz tetején maradt, a következő időszakban nem számíthattak házasságra és nagy változásokra szerelmi életükben, ha viszont alámerült, az azt jelentette, hogy azok viszonylag gyorsan bekövetkezhetnek, akár már az adott évben.

A szerencsés házasságért
Bár nem kifejezetten jóslás, a húsvéti babonák közé tartozik a szokás is, mikor is húsvét reggelén, napfelkelte idején a férj és a feleség kézen fogva járja háromszor körbe a házat, hogy szerencsés legyen a házasságuk és az adott évük is.
Úgy tartották, ha húsvétkor érkezik a gyermekáldás, az hatalmas szerencsét jelent a házasságra és a családra nézve, ha viszont ilyenkorra tervez eljegyzést egy pár, könnyen lehet, hogy meghiúsul a házasság.
A piros tojások is nagy szerepet játszottak abban, hogy szerencsés legyen a kapcsolat, barkaágra akasztva egészséget, termékenységet és hűséget hozhattak, amit a rájuk festett motívumok is megerősíthettek, legyen szó a szívről, a kerek gyümölcsmintákról, a galambpárról.
A húsvéti tojás megosztása is az összetartást erősítette a néphit szerint, éppúgy, mint karácsonykor az almáé. Ha a családtagok annyi részre vágták, ahányan vannak, és közösen fogyasztották el, az biztosíték volt arra, hogy bármi történjék is, mindig visszataláljanak egymáshoz.
Tudod, mi történt nagypénteken? Húsvéti bibliakvíz, hogy csiszolhass az alapműveltségeden
A húsvétról mostanában csak a sonka és a locsolkodás jut eszedbe? Tedd próbára a mélyebb tudásodat is kvízünkben!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!

- népszokás
- húsvéti népszokás