Balta a fejbe, kötél a nyakba

2016.12.03. 08:09
Dobó, Mekcsey, Bornemissza – ez akár a legsikeresebb magyar hokiválogatott támadósora is lehetne, de valójában védőkről, az egri vár leghíresebb kapitányairól van szó, ezt mindenki tudja. De azt vajon tudják-e, milyen csúnya sorsuk volt a hősöknek, miután sikerrel verték vissza a törököt 1552-ben?

Dobó István volt talán még a legszerencsésebb, rá tartalmas élet várt azt követően, hogy az ostrom után, 1553-ban leköszönt a várkapitányi címről. Először erdélyi vajda lett, aztán 10 hónapig védte Szamosújvárt, de végül fel kellett adnia, és bár szabad elvonulást ígértek neki, fogságba esett. 1557-ben megszökött, 1558 pedig már Léva várában találta. Ismét báró lett belőle, sőt, Bars megye főispánja, a következő évtizedben pedig az ország egyik legnagyobb földbirtokosa – bár ebből az időből számos, a Gárdonyi alapján megismert Dobótól idegen tulajdonságról is maradt fent bizonyíték. A korabeli feljegyzések szerint Dobó fukar, sőt pénzéhes ember volt, simán kigolyózta a szomszédait, ha a saját érdeke úgy kívánta, és sokszor a vámhelyek megkerülésével szállította az áruit. Amúgy a ma elterjedt utaztatásos áfacsalás egy igen korai módját használta: a Lengyel Királysággal szomszédos területeit kihasználva szállított, nem pedig ott, ahol a szabályok előírták.

1568-ban újra letartóztatták Pozsonyban, de, hiszik vagy nem, innen is megszökött, aztán 1569-ben, ismét Pozsonyban ismét letartóztatták, ekkor épp felségárulás vádjával és megfosztották ispáni rangjától. Élete utolsó éveit tulajdonképpen börtönben töltötte, 1572-ben kiszabadult ugyan, de hamarosan, 70 évesen meghalt. Az akkori Ruszkán temették el, a települést ma már Dobóruszkának (pontosabban szlovákul Ruskának) hívják.

Ne maradjon le semmiről!

Mekcsey István szintén még 1553-ban mondott le az egri várkapitányi címről, ám ezt nem sokkal élte túl, ráadásul halálát nem holmi törökök okozták, hanem néhány felbőszült falusi. Mekcsey kíséretével a feljegyzések szerint épp feleségéhez tartott Ungvárra, mikor Várkony faluban ellátmányt követelt a helyiektől. A helyiek azonban ezt megtagadták, ami erős eufemizmus, ha tudjuk, hogy az egyik paraszt először egy fejszével fejbe vágta, majd egy dárdával leszúrta Eger hős védőinek egyikét.

Bornemissza Gergely sem élt sokkal tovább, és talán az ő élete alakult a legtragikusabban. Ő eleinte nem is akart várkapitány lenni, de végül addig győzködték, míg elfogadta a megbízást. Röviddel kinevezése után, 1554. október 17-én csapatai élén kilovagolt, hogy egy állítólagos török rablócsapat körmére nézzen. Kiderült, hogy ez csapda volt, Bornemissza több más magas rangú tiszttel együtt török fogságba került. Konstantinápolyba került, és bár a bécsi udvar tett némi erőfeszítést a kiszabadítására (elsősorban felesége, Sigér Dorottya folyamatos kérlelése miatt), végül a tárgyalásokból nem lett semmi. A hős egri védő, a tűzkerék magyar meghonosítóját, így a legnépszerűbb magyar pokolgépkészítő valószínűleg a börtönben öregedett volna meg, ha nincs eggyel több haragosa, mint barátja: az egri ostrom fővezére, Ahmed pasa 1555-ban, szimpla bosszúvágyból felakasztatta. Kis jóvátétel a sorstól, hogy Ahmed sem élte túl sokkal Bornemisszát: politikai intrikák eredményeképp Szulejmán szultán megfojtatta Ahmedet, hogy az akkor általa betöltött nagyvezíri posztot valaki másnak adhassa.

Brutális történelem - Tüzes kerék
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM