Miért nőnek fel olyan soká a gyerekek?

2014.12.29. 09:01

A hím csimpánzok és az fiúk nagyjából ugyanakkorára nőnek, ugyanolyan súlyúak lesznek, mégis nagyon különbözően növekednek: az első évben az ember kétszer annyit nyom, mint a csimpánz, de nyolcévesen a csimpánz kétszer akkora, mint az ember. A csimpánz 12 éves korára eléri felnőtt súlyát, hat évvel korábban, mint a felnőtt. A hím gorilla is egy gyorsabban növekvő emlős: egy 150 kilós hím gorilla 50 kilót nyom ötévesen, 120 kilót tízévesen.

Mi a különbség oka? Az, hogy az emberi agynak több energiára van szüksége. Radioaktív részecskék segítségével a tudósok követni és mérni tudják, mennyi glükózt használnak fel az agy különböző területei (ezt a megoldást azonban ritkán alkalmazzák neurológiai problémáknál).  

Négyéves kortól a pubertásig a fiatal agy rengeteg glükózt fogyaszt: az agykéreg, a legnagyobb rész több mint dupláját fogyasztja annak, amit korábban. Ez problémát okoz: a gyerek teste csak harmadakkora, mint egy felnőtté, az agya viszont közel felnőtt méretű. Egy gyerek agya a teljes energiafelhasználás felét emészti fel.

Amikor az agynak leginkább szüksége van glükózra, pont akkor áll le leginkább a test növekedése. Miért? A kutatók szerint valószínűleg azért, hogy a vércukorszinttel ne legyen probléma. A gyerekeknek csak korlátozott mennyiségű vércukor van a keringésükben (3,4 gramm, ez pár darab cukorka mennyisége). Szerencsére a gyerekek mája gyorsan tud glükózt termelni, így más szervek nem vonják el az agytól.  

Ettől függetlenül  a vércukorszint-koncentrációt nehéz egyensúlyban tartani, ezért a növekedés megáll, hogy ne a csontok és az izmok vetélkedjenek az agynak szánt glükózért; a test más szervei megoldják más energiaforrásokból. 

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM