Miért vannak balkezesek?

2016.04.22. 07:03

Balkezesnek lenni nem könnyű, az eszközök nagy részét ugyanis jobbkezesekre tervezték. A történelemben is sokszor megbélyegezték a balkezeseket: boszorkánynak, ördöggel cimborálónak kiáltották ki őket. Még néhány évtizede is ott tartott a világ, hogy megpróbálták átszoktatni a balkezeseket a jobb kezük használatára. Pedig a balkezesség nem tanult, hanem velünk született dolog.

A kutatók szerint gének egész hálózata felelős a jobb- illetve balkezességért. A magyarázat a test és az agy asszimmetriájában keresendő. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy az agyféltekék keresztbe irányítanak, a bal agyfélteke a jobbkezes tulajdonságokat erősíti, a jobb agyfélteke pedig fordítva.

Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a diszlexiával küzdőknél kapcsolat volt a PCSK6 gén és a bal- vagy jobbkezesség között. Mivel minden gén két kópiával rendelkezik, két lehetősége van mutálódni. A kutatók felfedezték, hogy azoknál a diszlexiásoknál, ahogy többféle PCSK6 volt jelen (vagyis akár az egyik vagy akár mindkét gén mutálódott), azok döntően jobbkezesek voltak.

Ezt nagyon érdekesnek találták a kutatók, mert tudták, hogy a PSCK6-nak közvetlen köze van a test asszimmetriájának a fejlődésében. Azt azonban nem értették, hogy mi köze ennek a diszlexiásokhoz, hiszen semmi köze a diszlexiának ahhoz, hogy milyen kezes az illető. Így további önkénteseket vontak be a vizsgálatba, a 2600 új tesztalany között nem volt diszlexiás.

Kiderült, hogy a PSCK6 nem egyedül felelős a jobb- vagy balkezesség kialakulásáért, más géneknek is közük van ehhez. Ezek a gének is a keresztirányítás kialakulásáért felelősek, a kezesség pedig attól függ, hogy mennyi mutálódik közülük. Minél több mutáció mutat az egyik irányba, annál inkább hajlamos ezt a kezet használni az egyén. Legalábbis ezt feltételezik a kutatók.

És akkor jön a mindenkit érdeklő kérdés: ezeknek a géneknek a kiiktatásával megszüntethető a balkezesség? Röviden: nem.

Hosszabban: mivel a test asszimmetriájának fejlődéséért felelős génekről van szó, a kiiktatásuk olyan problémákhoz vezethet, mint például a szervek felcserélődése. Az egereknél nagyon súlyos eseteket idézett elő, amikor hozzányúltak a PCSK6 génhez, de embereknél is akadnak ilyen rendellenességek, például a Situs inversusnak, amikor a jobb oldalra kerül a szív. 

Az is érdekes, hogy az állatoknál is észrevették, hogy egyik kezük (mancsuk) dominánsabb. A jegesmedvéknél is jelen van ez, a csimpánzoknál is. Az állatoknál azonban a jobb- és balkezesek, sőt -mancsosak aránya 50-50 százalék. Az ember az egyedüli, ahol jóval dominánsabb az egyik kéz használata (nagyjából az emberek 10 százaléka balkezes). Kulturális hatás? Nem valószínű.

Az egyik legelfogadottabb magyarázat szerint a beszéd kifejlődésének is köze van az egészhez. A bal félteke felelős a beszéd, nyelvérzék, írás, logika irányításáért. A legtöbb embernél a bal félteke irányítja tehát a beszédet, ezek az emberek túlnyomó részt jobbkezesek. Vannak azonban néhányan, akiknél a beszéd irányításának a jobb agyféltekhez is köze van, ők többnyire balkezesek.

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM