Sörhas valójában nem is létezik

2015.09.30. 09:21

A sörhas tipikusan a középkorú vagy idősebb férfiak sajátja, és ahogy a neve is mutatja, a közhiedelem a mértéktelen sörfogyasztáshoz kapcsolja a létrejöttét. A közhiedelemnek ezúttal azonban nincs igaza. Alapvetően a sörhasnak már koncepciója is egészen logikátlan: a sörben ugyanolyan alkohol van, mint bármelyik másik szeszes italban, és ugyanolyan kalória, mint bármilyen más tápanyagban, az égvilágon semmi nem indokolja, hogy a sör kalóriái mágikusan ragaszkodjanak a hasra hízáshoz. Na de akkor hogyan alakul ki a jellegzetes pocak?

Ha valaki több kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget, a felesleget a teste zsír formájában elraktározza - magyarul meghízik. Az, hogy a zsírfelesleg hol rakódik le, sok mindentől függ, a legfontosabb tényezők ebben az adott ember kora, neme, a hormonháztartása, és a genetikai háttere. A férfiaknál és a nőknél alapvetően különbözik a bőr alatti zsírszövet eloszlása a testben. A férfiaknál a hasfalon halmozódik fel a legtöbb, a nőknél pedig a mellek, a csípő, a fenék és a combok a jellemző területei. Nem meglepő módon ezzel azt is jól körülírtuk, hogy ha valaki úgy általában, az étkezési szokásai és az életmódja miatt elhízik, az hol lesz látványos. Tehát ha egy férfi súlyfelesleget szed fel bármitől, akkor sörhasa nő. Akkor is, ha soha életében nem ivott meg egy pohár sört sem.

Ezzel megfejtettük azt az ősi kérdést is, hogy miből van a sörhas. Nem, nem sörből, hanem zsírból. Ebből adódik, hogy hiába csinálunk százezer felülést, vagy bármilyen hasizomgyakorlatot, az nem fogja hatékonyabban eltüntetni a sörhasat, mintha ugyanannyi kalóriát égetnénk el mondjuk futással vagy úszással. Bár az igaz, hogy a háj alatt állati látványos hasizmaink lesznek, amiket nem lát senki. Sőt, a sörhas egyenlő zsír kijelentés egyenesen elvezet ahhoz a zavarbaejtő következtetéshez is, hogy a férfi sörhas és a női mell között valójában sokkal kisebb a különbség, mint gondolnánk. De ezt a gondolatmenetet inkább ne is vigyük tovább.

A népi megfigyelés a sörhasról, és a téves következtetés az eredetéről valószínűleg azért alakulhatott ki, mert aki sok sört iszik, az jó eséllyel egyébként sem él különösebben egészséges életet, és emiatt hajlamosabb az elhízásra. 35-40 éves kor körül a férfiak anyagcseréje elkezd lelassulni, a szervezet energiaigénye csökkenni, emellett pedig jellemzően az életmód egyre inkább mozgásszegény lesz - ez pedig egyenes út a sörhas kialakulásához, akár sörrel, akár anélkül. Egy korsó sörben egyébként nagyjából 150 kalória van, ugyanennyi kólában pedig 200 felett, vagyis azonos mennyiség fogyasztása mellett előbb nő kólahasunk mint sörhasunk.

Az egész jelenség egyébként erősen egyénfüggő, néhány éve brit kutatók meg is találták azt a gént, ami meghatározza, hogy a zsírfelesleg hol halmozódik fel, és azt a génvariációt is, ami sörhas eresztésére hajlamosítja az embert. Egy másik, nemzetközi kutatás pedig statisztikai módszerekkel is igazolta, hogy nem a sörtől van a sörhas. Húszezer férfi és nő testtömegét, derék- és csípőbőségét mérték meg, és vetették össze az utóbbi kettő közti arányokat a tesztalanyok alkoholfogyasztási szokásaival - a statisztika pedig nem mutatott ki a sörivóknál az átlagostól eltérő arányt a derék és a csípő körmérete között.

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM