Amikor a leszbosziak névbitorlásért beperelték a leszbikusokat

2020.06.07. 06:11

A középiskolai irodalomórákon mindenki találkozhatott az ókori görög költőnő, Szapphó nevével, aki annyi szenvedélyes verset írt nőkhöz (is), hogy a 20. században az ő egykori otthonától, a görögországi Leszbosz szigetétől kölcsönöztek nevet a leszbikusoknak. 

A történetnek itt akár vége is lehetne, ha 2008-ban három leszboszi lakos nem fordult volna bírósághoz, hogy tiltsák be a "leszbikus" kifejezés használatát a meleg nőkre. Szerintük ugyanis ez a szóhasználat sérti a leszbosziak identitását.

Ehhez tudni kell, hogy bár a magyarban ez kevésbé jön át, más nyelvekben, például a görögben és az angolban is, a sziget nevéből képzett melléknév azonos a leszbikus közösségek tagjait jelölő szóval. A perre menő leszbosziak vezéralakja, Dimitrisz Lambru szerint ők az igazi leszbikusok, és az, hogy az őket is leíró kifejezés nemzetközileg szexuális kontextusban használatos, sérti a személyiségi jogaikat, sőt, napi szinten okoz problémát a szociális életükben.

A perre menő szigetlakók egyébként igyekeztek hangsúlyozni, hogy az ügy nem a szexuális orientációról szól. "A meleg nőknek minden joguk megvan, hogy úgy határozzák meg magukat, ahogy csak szeretnék, de ahhoz nincs joguk, hogy eltulajdonítsák a nemzeti identitásunkat. Nehéz feladat elmagyarázni a lányomnak, hogy mi leszbosziak [leszbikusok] nem vagyok homoszexuálisok" – mondta egyikőjük. Egy másikuk "Paul vagyok és leszbikus" feliratú kitűzőben jelent meg a nagy érdeklődésre számot tartó tárgyaláson.

A védelem szerint a leszbosziak nagy része nem osztja a felperesek véleményét, a szigetnek még jót is tett a hírnév, és egyébként is mindkét névhasználó csoport megférne egymás mellett békében, egymás inzultálása nélkül. Az alperes görögországi leszbikus közösség képviselője szerint az ügy semmi másról nem szól, mint az előítéletekről.

Az ügyben eljáró athéni bíróság végül arra jutott, hogy a vád megalapozatlan, mert a szó nem határozza meg a szigetlakók identitását, és semmi nem utal arra, hogy a leszbikusok elnevezése sértő lenne rájuk nézve. A görögök egyébként is gyakran nem is Leszboszként utalnak a szigetre, hanem a fővárosa nyomán Mitilíniként.

A felperesek valószínűleg gyorsan megbánták, hogy belevágtak az egészbe, nemcsak azért, mert a bíróság rájuk terhelte a 230 eurós (mai árfolyamon 80 ezer forintos) perköltséget, hanem azért is, mert változtatniuk nem sikerült a helyzeten, viszont az egész világ figyelmét ráirányították arra, ami szerintük sértő rájuk nézve, eddig viszont rajtuk kívül az ég egy adta világon senkit nem érdekelt.

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM