A NASA csótányokkal etette meg a Holdról hazahozott első kőzetmintákat

2019.09.29. 06:55 Módosítva: 2019.09.29. 08:44

A Holdon nem élnek kis zöld emberek, de a vesztes világháborúból odamenekült nácik, de még mikroorganizmusok se, ezt ma már mindenki nagyon jól tudja. Az első kettőben a NASA tudósai is biztos voltak a holdra szállást célzó Apollo-program előtt, és a harmadikra is 99% esélyt adtak. Viszont 1% esély arra, hogy az idegen égitestről az űrhajósok behurcolnak a Földre valami csúnyaságot, éppen elég volt ahhoz, hogy a hazatérő űrhajósokat, és a hazahozott, felbecsülhetetlen értékű holdkőzeteket elképesztően alapos vizsgálatoknak vessék alá.

Hogy Neil Armstrong és Buzz Aldrin a hazatérésük után karanténba került, és egy egész orvoscsoport vizsgálta őket három héten keresztül, aránylag közismert. Az már kevésbé, mi történt a kőzetmintákkal, mielőtt a geológusok elkezdhették volna vizsgálni őket.

Az első holdra szállók által hazahozott, kb. 22 kilónyi holdkőzet-minta egy részét porrá őrölték, majd állat- és növénykísérletekben vizsgálták, hogy van-e bármi negatív hatásuk a földi életformákra. A madarakat képviselő japán fürjek, és az emlősök vizsgálatának alanyául szolgáló egerek injekcióban kapták meg a holdport, az osztrigáknak és a halaknak pedig az akvárium vizébe szórták. A csótányokkal volt a legkevesebb gond, azok úgyis mindent megesznek, ami eléjük kerül, hát egyszerűen megetették velük a holdkőzet törmelékét is.

A laboratóriumi technikusok azokat az egereket vizsgálják, amelyekbe az Apollo 11 útján összegyűjtött hold anyagot injektálták. 1969
A laboratóriumi technikusok azokat az egereket vizsgálják, amelyekbe az Apollo 11 útján összegyűjtött hold anyagot injektálták. 1969
Fotó: NASA

Egy hónapon át figyelték az állatok viselkedését: a csótányok kimondottan jól voltak, majd kirobbantak az életerőtől, az egerek és a madarak semmilyen negatív hatást nem mutattak,

az osztrigák közül viszont sok elpusztult.

A tudósok végül arra jutottak, hogy ez nem a vízbe szórt por kozmikus eredete miatt volt, bármilyen porral így jártak volna szerencsétlen jószágok.

A növénykísérletek eredménye a másik irányban volt zavarba ejtő volt: a holdi földbe vetett magvak (paradicsom, dohány, páfrány, káposzta és hagyma) simán kicsíráztak, sőt, több növény volt, ami nagyobbra nőtt, mint a hagyományos talajban elvetett kontrollcsoport.

Bár a kísérletek nem hoztak értékelhető eredményt, és a mintákat akárhogy is vizsgálták, nem találtak bennük idegen mikrobákat vagy veszélyes anyagot, még két éven át folytatódtak a vizsgálatok, amihez lestoppolták az Apollo-12 és a 14 által hazahozott mintákat is (a 13 ugye az ismert események miatt holdra szállás nélkül jött haza). Végül 1971-ben a NASA kimondta, hogy a holdkőzet az egészségre ártalmatlan.

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM