Az USA nukleáris arzenáljához még flopikat használnak

2015.12.16. 10:48

Hogy milyen távoli fenyegetést jelent már a hidegháború (ami igen könnyen tűzforró nukleáris háborúba torkollhatott volna; hogy mégsem így történt, abban nagy szerepe volt a kölcsönös elrettentés doktrínájának), azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az amerikai nukleáris fegyverarzenál egyre elavultabbá válik, és a karbantartására sincs elég pénz. Nagyjából ez az oka, hogy egy modern rakétairányító központ nem sokban különbözik egy számítástechnikai múzeumtól.

A 60 Minutes című tévéműsor egyik tavalyi adásában a műsorvezető, Lesley Stahl találkozott az amerikai rakétairányító rendszer két tagjával, akik a Minuteman III típusú interkontinentális ballisztikus rakétákat felügyelik Wyomingben. Stahl igencsak meglepődött, amikor nagy piros gombot ugyan nem, de egy csomó flopit látott. Méghozzá nem is a modernebb, 3,5 hüvelykes, hanem a régi, 8 hüvelykes flopilemezeket.

Igen: a világ vezető szuperhatalmának tömegpusztító fegyvereit kőkorszaki adathordozókkal irányítják.

Az irányítórendszer egyik munkatársa, egy 23 éves nő elmondta, hogy még sosem látott nagy floppyt, mielőtt a hadsereghez került volna. A műsorban látható telefonok is kőkori maradványoknak tűnnek, bár az üzemeltetők elmondták: ígéretet kaptak rá, hogy ezeket az elkövetkező években ki fogják cserélni.

Kövessen minket a Facebookon is!

A gerincen végigfutó borzongás könnyen továbbfejlődik egy kellemetlen gondolattá: csak néhány őskori adathordozó áll közénk és a nukleáris apokalipszis közé? Nem kéne modernizálni a rendszert? Dehogyisnem – csak ez nem lenne olcsó mulatság. A független Stimson Center szerint az amerikai nukleáris arzenál fejlesztése legalább 352 milliárd dollárt emésztene fel; csak a műsorban említett Minuteman III-ak fejlesztésére hétmilliárd dollárt költenek. 

Az sem túl megnyugtató, hogy nemcsak az adathordozók elavultak, hanem a nukleáris fegyverek karbantartására vonatkozó adatok is. Ezeket többnyire mikrofilmeken tárolták, de az évek múlásával ezek olvashatatlanná váltak, így előfordulhat, hogy a személyzet nem tudja megmondani, karbantartásra szorulnak-e egyes robbanófejek.

Az elavult technika használatának viszont van egy pozitív hozadéka: az 1960-as évekből származó informatikai rendszereket a hekkerek jó eséllyel nem tudják majd feltörni. Jack Weinstein vezérőrnagy, a ballisztikus rakétákért felelős erők parancsnoka szerint a kiberbiztonsági szakértők néhány éve teljes analízist készítettek a rakétairányító rendszerekről, és rendkívül biztonságosnak találták.

(A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.)

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM