New York közepén áll a világ legfurább felhőkarcolója

2015.09.25. 08:21

Ha ön valaha járt már New Yorkban, és lesétált Manhattan déli csücske, a Wall Street, az egykori WTC-ikertornyok, a Brooklyn-híd, és a Szabadság-szoborhoz vivő komp felé, egészen biztos, hogy önnek is feltűnt egy titokzatos, teljesen ablaktalan felhőkarcoló. Ha nem járt még arra, és filmen sem látta, megmutatjuk, ez áll a város kellős közepén:

Street View-n körbejárva is impozáns látvány, 170 méterre magasodik a város fölé, egy merő gránittömb az egész, olyan, mint valami óriási bástya. A sima felületet csak a négyesével elhelyezkedő hatalmas szellőzőnyílások törik meg, ablakai egyáltalán nincsenek. Vajon mi lehet ez, a Men in Black főhadiszállása? (Nem, az sokkal kisebb, de szinte ott van a szomszédjában: ezt az épületet használták a forgatásoknál) Valami szupertitkos kormányügynökség központja? A világ aranytartalékát őrző bank óriástrezorja? A valóság ennél kevésbé vadregényes:

Ez egy telefonközpont.

Az épületet 1974-ben húzták fel, a gazdája az AT&T telekomcég, a tervezője John Carl Warnecke amerikai építész volt. Az akkoriban a divatból éppen kimenőfélben levő építészeti stílus, a brutalizmus jegyében készült – ennek az irányzatnak egyébként az egyik legismertebb képviselője a magyar származású Goldfinger Ernő, akiről mellesleg James Bond legendás ősellenségét mintázta Ian Fleming. A brutalista épületek jellegzetessége a végletekig leegyszerűsített, funkcionális, szögletes formák használata – a telefontársaságnak pedig pont erre volt szüksége a szupertelefonközpontja elhelyezéséhez.

170 méteres magassága ellenére a felhőkarcoló mindössze 29 szintes, vagyis az egyes emeletek belmagassága közel hat méter. Az ablaktalanság sokat segít az épület légkondicionálásában, a gránit falak és az erődítményszerű forma pedig azért kell, hogy minél ellenállóbb legyen egy esetleges természeti katasztrófa ellen. Az épület önfenntartó, két hétig képes üzemelni csak a saját erőforrásait használva, ha esetleg romba dőlne körülötte New York. Eddig csak egyszer volt komolyabb üzemzavar a központban, 1991 szeptemberében, akkor a fél ország telefonvonalai megsüketültek, beleértve az amerikai repülésügyi hivatal belső hálózatát is, ami miatt több száz reptéren állt le az élet átmenetileg.

A kilencvenes évek végén a cég a telefonközpont egy részét átköltöztette egy másik épületbe, a gránit erődítmény pedig azóta egyre inkább az internetet szolgálja ki: szuperbiztonságos adatközpontok és szerverparkok töltik fel a felhőkarcolót.

Metropolisz: nagyvárosok titkai
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM