Mi az a fémes köpeny, amit a párizsi túlélőkre terítettek?

2015.11.19. 06:38

A párizsi terrorakció utáni képeken gyakran lehetett látni, hogy a túlélőkre nem kabátot vagy pokrócot terítenek, hanem valamilyen csillogó fóliával takarják be őket. De mi ez a fura takaró, és miért inkább ezt használják?

A takaró valójában egy vékony műanyagfólia, amit fémes réteggel vonnak be. Magyarul sokféle névváltozatban lehet vele találkozni az interneten. Leginkább talán izolációs takarónak érdemes hívni, de izolációs lepedő, izolációs fólia, izofólia, elsősegély-takaró vagy mentőfólia néven is bele lehet botlani, sőt rögtön vásárolni belőle. Angolul space blanketnek, vagyis űrtakarónak hívják, ami elsőre furcsán hangzik, pedig az eredetére utal.

Kövessen minket a Facebookon is!

A ma pár száz forintért kapható takarót ugyanis eredetileg a NASA fejlesztette. Az 1973-ban felbocsátott Skylab űrállomást egy meghibásodott hőpajzs miatt a túlmelegedés veszélyeztette, erre keresett minél gyorsabb és rugalmasabb megoldást a NASA. Végül a National Metallizing nevű céggel közösen kifejlesztették a ma ismert fóliát, amelyet napernyőként a Skylab tetejére erősítettek.

RescueFoil
Fotó: Markus Brunner / Wikipedia

Maga az anyag egy vékony műanyagrétegből áll, amelyre vákuumpárologtatással viszik fel néhány mikrométeres vastagságban az alumíniumport. A fémezést azelőtt leginkább a játékiparban használták, de az űrbevetést követő évtizedekben egyre elterjedtebbé vált, mert a vékony fémes műanyag alkalmas szigetelésre, megtartja a testhőt, véd a szél ellen és vízálló. További előnye, hogy könnyű, kis helyre összecsomagolható, és egész olcsó is.

Békésebb időszakban a túrázók, kempingezők és extrémsportolók alapfelszerelése, de például maratonfutók is meg szokták kapni célba érés után, és műtétek alatt is használják a páciens melegen tartására. A fémbevonat hasznos mellékhatása a túrázók számára, hogy ha eltévednek, a napfényt visszaverő takaró csillogása segít a felkutatásukban. (A tálibok viszont épp arra használták, hogy a testhőjük elfedésével rejtve maradjanak a hőkamerák elől).

A NASA eredetileg a napsugárzás hőjét tartotta vele távol, és szigetelőanyagként is ezért szokták használni, de takaróként elsősorban az elpárolgó testhő visszatartására alkalmas. Párizsban vagy épp természeti katasztrófa sújtotta helyeken is melegítésre, egyben a sokkos állapotba került emberek megnyugtatására használják. A ma a neten is kapható változatok általában kétoldalasak, hogy mindenféle hőmérsékletben hasznukat lehessen venni. Az aranyszínű réteget kifelé fordítva a kihűlés, az ezüstszínű oldallal kifelé pedig a túlmelegedés ellen védenek.

(A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.)

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM