Miért kocka alakú a vombatürülék?

2016.03.18. 15:46

A vombattal kapcsolatban számos érdekességről írhatnánk, például ahhoz képest, hogy úgy néz ki, mint egy cuki plüssfigura, meglepően gyorsan tud sprintelni. De talán még ennél is érdekesebb, hogy nagyjából kocka alakú az ürüléke.

A szokatlan forma titka a nedvességtartalom. Vagyis éppen hogy annak hiánya, mert az emlősök között a vombat ürüléke a legszárazabb. Ennek részben az az oka, hogy a kis erszényes szokatlanul sokáig, 14-18 napon keresztül emészt. Ennyi idő alatt a szervezete a lehető legtöbb tápanyagot vonja a ki az ételből, így a végére már tényleg csak a száraz rost marad. (Nem csoda, hogy szépen pörög a vombatürülékből készített papír piaca is.)

A hosszú emésztéssel függ össze a hosszú emésztőrendszer is. Mire a táplálék végigér rajta, minden nedvesség felszívódik, így a maradék csinos kis brikettbe tömörül. Ráadásul a vastagbél első szakaszában található vízszintes bordázat is segíthet szögletesre gyúrni az anyagot. A közhiedelemmel ellentétben tehát a vombatánusz nem négyzetalakú, csak túl száraz és tömör az ürülék ahhoz, hogy a nyílás az áthaladáskor a szokásos csőalakúra formálja.

wombat poo

Ez a forma egyébként rendkívül praktikusnak bizonyul. Egyrészt a vombat természetes ausztráliai élőhelyén minden csepp nedvességet jó megbecsülni. Másrészt, mint minden más állat, a vombat is használja az ürülékét – illetve annak szagát – területmegjelölésre. Ahol elhelyezi a kis téglákat, a kollégák rögtön tudni fogják, hogy ki járt arra, illetve ki a főnök a környéken. Ez már csak azért is különösen hangsúlyos náluk, mert alapvetően a föld alatt élnek, ezért a csapnivaló látásukat remek szaglással kompenzálják.

A szaggal közvetített információ mellett a vombat mintegy jelzőtáblaként is használja az ürülékét, ezért előszeretettel veti el a kockát jól látható helyekre: rönkökre, sziklákra, gombák tetejére és más olyan magas vagy instabil helyekre, ahol előnyt jelent, hogy a lapos oldalú csomag könnyebben megáll. Hogy a vombat emésztőrendszere alkalmazkodott ahhoz, hogy az állat szeret extrém helyekre üríteni, vagy azért alakult ki ez a szokása, mert stabil ürülékkel rendelkezett, nem tudni. Egy biztos, szarjon bárhová, a vombat ürüléke

nem gurul el.

Ráadásul igen nagy mennyiségben termeli a kis kakakockákat: egy átlagos vombat egy este alatt 80-100 darabot is produkál, alkalmanként 4-8 darabos kiszerelésben. A mondással ellentétben ebből már várat is nyugodtan lehetne építeni. A falak stabilan állnának, az biztos.

Ne maradjon le semmiről!

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM