Kivárt a rendőrség a csepeli holttestek kiásásával

2011.08.16. 17:26 Módosítva: 2011.08.16. 17:50
Már a tavasszal elfogott rablók egyikétől megtudta a rendőrség, hogy holttesteket ástak el Csepelen, de biztosra akartak menni a tettes elfogásával, ezért vártak. A talán szerb, talán más állampolgárságú férfit Dragan néven ismerték a környéken, élettársával együtt fogták el. Az eperföld és az öböl hajléktalanjai visszahúzódtak a rendőri ellenőrzések miatt.

Az áprilisban elfogott csepeli rablók egyike körülbelül két hónappal ezelőtt beszélt először a rendőröknek az erdei gyilkosságokról, vélhetően egy vádalku keretében, és ő árulta el azt is, hogy vannak elásott holttestek, értesült az Index. Információink szerint már ekkor képbe került lehetséges elkövetőként az az azóta elfogott, bizonytalan állampolgárságú férfi, akiről először az terjedt el a sajtóban, hogy szerb.

Attól tartottak, megneszeli

A rendőröknek azonban akkor, két hónappal ezelőtt még nem volt konkrétum a kezükben ellene, és ezért vártak az elásott holttestek felkutatásával, mert tartottak attól, hogy a férfi elmenekül. Az áttörést annak az erdélyi fiatalembernek az esete hozta, akit augusztus 3-án megtámadtak az erdőben, beástak a földbe, de sikerült megszöknie.


A megtalált holttestek körülbelüli helye (pirossal) és az erdélyi férfi bántalmazásának és fölbe ásásának körülbelüli helyszíne (kékkel) nagyobb térképen

Információink szerint az erdélyi férfit nem ugyanott támadták meg, ahol az elásott holttestek voltak, hanem a Francia-öböl nevű területen. Ugyanarról a csepeli erdős területről van szó, de a két helyszín egymástól több mint egy kilométerre van. Az erdélyi férfi szökése után sikerült elfogni a szerbként ismert férfit és két társát. Az egyikük az élettársa, egy fiatal nő volt, a másikuk egy férfi. Úgy tudjuk, a holttestek pontos helyszínéhez végül maga a szerbként ismert férfi vezette el a rendőröket.

Dragan Csepelről

A szerbnek tartott, magyarul tudó férfi személyazonosságáról egyelőre ellentmondásosak az információk. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szombaton annyit közölt róla, hogy macedónnak mondja magát, de nem tudja magát iratokkal, személyi okmányokkal igazolni, személyazonosságának azonosításában a rendőrség külföldi partnerei segítségét kéri. Korábban a Bors V. Lászlóként azonosította, azt írták róla, hogy macedón útlevéllel rendelkező vajdasági magyar, akit háborús bűnök miatt kerestek a szerb hatóságok, és állítólag a délszláv háborúban Arkan kapitány hírhedt tigrisei között harcolt.

Ezt egyébként az Arkan tigriseiként ismert Szerb Önkéntes Gárda volt parancsnokhelyettese cáfolta, és “aljas rágalomnak nevezte”, hogy a férfi közéjük tartozott volna. A Népszabadság szerint a férfi a rendőröknek azt mondta, hogy Alexander Mencevnek hívják. Az Index viszont úgy tudja, Csepelen a férfi Dragan néven volt ismert. A férfi, aki az NNI közleménye szerint a hajléktalan közösség "központi vezéregyénisége" volt, egyébként maga nem volt hajléktalan, volt lakása Csepelen.

"Draganon" és élettársán kívül a harmadik letartóztatott feltehetően az a bizonyos Józsi, akiről az Index tudósítójának beszélt pénteken egy, a közelben élő hajléktalan család. Ők azt mondták, hogy a holttestek kiásása előtti héten négy rendőrautó jelent meg a környéken, és elvitték a Józsi keresztnevű, harmincas éveiben járó férfit. A hajléktalan család nem ismerte jól ezt a férfit, csak köszönőviszonyban voltak, ezért csak annyit tudnak róla, hogy magas, erős testalkatú, és alkalmi munkákból élt.

Az NNI először szombaton közölte, hogy összefüggés van egy tavaszi csepeli rablássorozat és az elásott holttestek ügye között. Tavasszal összesen három embert fogtak el és helyeztek előzetes letartóztatásba - közértek, vendéglátóhelyek ellen elkövetett - fegyveres rablások miatt.

Kések és Népszabadság

A gödör közelében, ahol a holttesteket megtalálták, még mindig áll egy sátor, ahol a jelek szerint nemrég még többen is laktak. A táborhelyen gyerekjátékok és egyéb kacatok borítják be a földet, az egyik fából kések és ollók állnak ki - az erről szóló képek bejárták a bulvársajtót -, emberek viszont már nincsenek ott. Egyetlen dolog emlékeztet arra, mi történt itt - a sátor előtt valaki otthagyta a Népszabadság szombati számát, melynek címlapsztorija a csepeli ügy.

A másik helyszínen, a Francia-öbölben is kevesebb hajléktalant látni, mint máskor -  a környékbeliek legalábbis azt mondják, ott is él több család, de most nincsenek ott. Vannak, akik szerint azért van ez, mert a rendőrség még mindig ellenőrzi ezeket a területeket és további tettesek után kutatnak, aki pedig tehette, inkább elkerüli ezt.

Nem vagyok nyugodt

Azért vannak olyanok is, akik ott maradtak. Az eperföld melleti út mentén lévő fatelep egyik bódéjában élő házaspár az Index tudósítóinak azt mondta, miközben pacalt főzött a telep udvarán, hogy mindenki erről beszél a környéken, de se ők, se az ismerőseik nem ismernek egyetlen szereplőt sem. Az eperföld mellett élnek ugyan tíz éve, de az asszony azt mondta: sosem járt ott - nem volt ott dolga -, így ő is ugyanúgy a bulvárlapokból és a tévéből tájékozódik, mint bárki más. Azt mondják, ők nem félnek, van egy kutyájuk, aki megvédi őket.

Egy másik házaspár a Francia-öbölben lakik egy hasonló viskóban. “Nem vagyok nyugodt, miért, maga nyugodt lenne?” - kérdezte a férfi, de  többet ő sem tudott az ügyről, és nem is ismer senkit, akinek köze lehet hozzá. Azt mondta, őket sosem támadták meg erőszakosan, bár volt olyan, hogy kifosztották a viskójukat, amíg nem voltak otthon.

Egy csepeli forrásunk szerint azóta lett érezhetően több hajléktalan a környező földeken, hogy az uniós elnökség miatt kiszorították őket Budapest belső részéről. A rendőrségi hírekben idáig nem szerepeltek velük kapcsolatos bűnügyek, Csepel belső részén pedig nem lettek érezhetően többen, egyszerűen azért, mert inkább kinn maradnak a környező földeken és a Duna-parton.

A nyomozók nem kérték el a felvételt

A Hír tv birtokába jutott egy felvétel, amit egy üzlet ipari kamerája készített augusztus 3-án, amikor az erdélyi férfi megmenekült. Ezen látható, hogy a mezítlábas áldozat segítséget kér az alkalmazottól. A tévé úgy tudja, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai ugyan kihallgatták a bolt eladóját, de a kamera felvételeit nem kérték el.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport