Milyen világot álmodik ma Orbán Viktor nekünk?

BSZ 7110
2015.02.27. 08:13
A kormány folyton változtat a tervein, a Fidesz sorra veszíti az időközi választásokat, a párton belül egyre több a konfliktus, elindult a Simicska Lajos-beszólásokkal tarkított jobboldali médiaháború, és Orbánnak a külpolitikai döntései miatt Európa-szerte magyarázkodnia kell. Ilyen körülmények között tartja délután az évértékelőjét Orbán Viktor. A helyzet számára nem rózsás, de a kormányfő már többször bebizonyította, hogy egy évértékelő beszéddel is tud fordulatot hozni a politikában – kérdés, most is sikerül-e neki.
  • Három szoba, három gyerek, négy kerék.
  • Egy az ország, egy a zászló.
  • Induljon a nemzeti konzultáció.
  • Tíz év alatt egymillió új munkahely.

Íme néhány, ma már unásig ismert és elemzett szlogen – a közös az bennük, hogy Orbán Viktor egy-egy évértékelőjén használta őket először.

Ma délután tizenhetedik alkalommal tartja meg a szokásos évösszegző beszédét Orbán, aki 1999 óta – hol miniszterelnökként, hol ellenzéki pártvezérként – minden év elején színpadra lépett (itt talál összefoglalókat a régebbi rendezvényekből). Volt már évértékelő a a Vigadóban, a Syma-csarnokban, a Körcsarnokban és persze a Millenárison, az idén pedig új – a Fidesz számára ismét szimbolikus – helyszín debütál: a nemrég felújított és többször is átadott Várkert Bazár. 

Az előző évek tapasztalatai alapján kevés konkrétumot várhatunk a beszédben (intézkedéseket jobbára a parlamentben jelent be a kormányfő), Orbán az évértékelőjében jellemzően inkább csak összefoglalja, elemzi a korábbi történéseket, és megfogalmazza a jövő feladatait. Érdemes azonban kiemelten figyelni a beszédet, mert Orbán már többször egy évértékelőn jelentette be, hogy a Fidesz, illetve a kormány milyen politikai irányvonalat fog követni, és sikerült fordulatot hoznia a politikában.

A legnagyobb kérdések ezúttal:

milyen választ ad Orbán Viktor a kormány népszerűségcsökkenésére? Utal-e Orbán valamilyen egyértelmű irányváltásra?

A Fidesz és a kormány ugyanis, a tavalyi elsöprő győzelmek ellenére, ősz óta érzékelhetően lejtmenetben van. Elég az október óta tartó tüntetéshullámra, több intézkedés visszavonására, megváltoztatására, elodázásra (netadó, útdíj, drogteszt) gondolni. A sorozatos fideszes választási vereségek pedig egyértelműen tükrözik a kormány számára vészjósló kutatási adatokat.

Több fideszes is arról beszélt a héten az Indexnek, hogy

arra számítanak, Orbán Viktor valamilyen megnyugtató választ ad

a helyzetre az egyre jobban elbizonytalanodó Fidesz-tábor számára. Összeszedtük, hogy az elmúlt hetek történései után milyen témák kerülhetnek szóba Orbán évértékelőjében, illetve hogy melyek azok az ügyek, amelyeket aligha tud megkerülni a kormányfő.

Miért kap ennyi pofont a Fidesz?

Aligha említi majd konkrétan Orbán a meglepő hétvégi veszprémi bukást, ám több fideszes szerint a miniszterelnök értelmezni fogja a kialakult helyzetet. Azt, hogy hogyan fordulhat elő, hogy a hatalmas győzelmek után november óta sorra kapja a pofonokat a kormánypárt, és milyen politikával lehet elérni a trend megfordítását.

Többen arról beszéltek, hogy az évértékelő például „remek alkalom” lehet arra, hogy a kormány visszavegye a kezdeményezést, és egy új témával, cselekvési tervvel ismét „offenzívába lendüljön”. Orbán ugyanis ezzel tudná igazán felrázni a csüggedő szimpatizánsokat.

Mi legyen a belső háborúval?

Az elmúlt hetekben sorra buktak ki a Fideszen belüli ellentétek. Pokorni Zoltán kritizálta Lázár János és Szijjártó Péter urizálását. Lázár János a fideszes veteránok károkozásáról beszélt. Kövér László visszaszólt Lázárnak. Bencsik János kormánykritikus 22 pontot tett ki a honlapjára. Illés Zoltán Orbán lemondását követelte. Mind közül azonban a legnagyobb visszhangot Simicska Lajos nyilatkozata okozta, többször is nemes egyszerűséggel "gecinek" nevezte a kormányfőt, akivel évtizedekig együtt építették a Fideszt.

Az évértékelőn Orbán várhatóan szőnyeg alá söpri ezeket a belső vitákat, szinte kizárt, hogy bármit is visszaüzenne Simicska Lajosnak. Szintén kevés az esély arra, hogy Orbán a megváltozott médiaviszonyokra (a közmédia megerősítése, a Simicska-médiabirodalom elfordulása Orbántól) tenne utalást. Több fideszes is arra számít viszont, hogy Orbán megnyugtatja őket, hogy nem történt semmi visszafordíthatatlan a Fideszen belül, és kijelöli az „újabb nagy közös célokat”, amiért mindenki dolgozhat.

Most akkor mennyire szeretjük az oroszokat?

Orbán évértékelőjének hangsúlyos eleme lehet az elmúlt időszak külpolitikai találkozóinak értékelése. Februárban Budapestre látogatott Angela Merkel német kancellár, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Ahmet Davutoglu török miniszterelnök is, Orbán pedig Varsóba utazott megbeszélésre Ewa Kopacz lengyel kormányfőhöz. Orbán várhatóan kontextusba helyezi ezeket a találkozókat, és beszél Magyarország jelenlegi helyzetéről a világban.

Putyin budapesti látogatása, az Orbán-kormány "oroszbarátsága" itthon is komoly vitákat kavart, emiatt Orbán komoly bírálatot kapott a korábban erős szövetséges lengyelektől is. Az amerikai kitiltási botrány ma már nem olyan hangos, de szintén nem lezárt kérdés a két ország között. Így több fideszes is arra számít, hogy Orbán választ fog adni arra, hogy milyen szempontok vezérlik a kormány orosz-politikáját, és elmagyarázza, mit jelent az, hogy a magyar külpolitikát a magyar nemzeti érdekek vezérlik. A magyar külpolitikai stratégia a kiszivárgott hírek szerint az évindító Fidesz-frakcióülésen is nagy hangsúlyt kapott.

Hogyan reteszeljük be az ország ajtaját?

A Fidesz-kommunikáció hangsúlyos eleme hetek óta a "megélhetési bevándorlók" elleni harc. Orbán maga azt nyilatkozta, hogy számukat a nullára kell szorítani, "be kell reteszelni Magyarország ajtaját". A Fidesz még egy parlamenti vitanapot is rendezett az ügyről, ahol válogatott szitkokat szórtak a megélhetési bevándorlóknak nevezett emberekre (csalók, tolvajok, terroristák, kórokozók terjesztői, itt olvashatja a többit). Orbán az évértékelőjében biztosan felhívja a figyelmet a kérdésre, és talán konkrétabban is beszél arról, hogyan tervezi bereteszelni az ajtót.

Hogyan lesz jobb a dolgozóknak?

Több fideszes is képviselő beszélt arról, hogy Orbán a Fidesz-frakcióülésen a kormányzati ciklus legfontosabb feladatának azt nevezte, hogy a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetén javítsanak. Rogán Antal is említette, hogy a miniszterelnök hosszan beszélt arról, hogy azt szeretné a kormány a következő 3 és fél évben elérni, hogy "a munkából minél többen és minél jobban tudjanak megélni".

Orbán évértékelőjében szinte biztosan előkerül tehát a téma, és Orbán várhatóan ismét érvel a segély helyett munka, illetve a teljes foglalkoztatottság terve mellett.

Mi legyen az árakkal?

Egy fideszes szerint Orbán beszédében előkerülhet az a bérből és fizetésből élők számára biztosan szimpatikus üzenet is, hogy a kormány elkötelezett híve "az árak féken tartásának". Orbán legalábbis ezeket a szavakat használta február elején a frakcióülésen. Rogán Antal ezt erősítve foglalkozott azzal, hogy miért nem csökken a kifli ára a benzinár csökkenésével párhuzamosan. És nem titkolta: a Fidesz pedig azt szeretné, hogy a kormány alakítsa ki "az árak rendszeres ellenőrzésének rendszerét". Orbán évértékelőjén kiderülhet, hogy a rezsicsökkentés után az élelmiszerárakkal akar-e kezdeni valamit a kormány.