szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valóban tonfát tart a kezében a Boráros téri villamosmegállóban lefotózott jegyellenőr, de az eszközt nem használta, és nem is az övé volt, hanem a vele együtt intézkedő egyik közterület-felügyelőé – derült ki a BKK sajtóosztályának válaszából, amelyet a hvg.hu megkeresésére küldtek. A Facebookon tettek közzé fotókat a Boráros téren intézkedő jegyellenőrökről és közterület-felügyelőkről, utóbbiak a hírek szerint gázspray-vel fújtak le egy utast, illetve a hátára térdeltek többen. A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság megerősítette: tényleg lefújták könnygázspay-vel az utast, mert ellenállt, de a közterület-felügyelőket felfüggesztették, mert lehet, hogy hibáztak.

A Facebookon megosztott képeken egyenruhás közterület-felügyelők és jegyellenőrök láthatók. A közterület-felügyelők egy férfival dulakodnak, valószínűleg egy utassal. A fotókon a jegyellenőrökön is „Budapesti Közlekedési Központ, jegyellenőrzés” feliratú egyenmellény látható. Itt valószínűleg nem az utasok közé vegyülve kapták elő az igazolványukat a jármű indulása után, ahogy ez más járatokon rendszeresen előfordul, hanem még mellényükkel is jelezték, milyen munkát végeznek.

Úgy tudni, az utast gázspray-vel fújták le, és hárman fogták le a fiatal férfit úgy, hogy a hátára térdeltek.

A hvg.hu a BKK-tól azt kérdezte, milyen kényszerintézkedés történt az érintett megállóban, miért volt arra szükség, illetve a jegyellenőrök felszereléséhez tartozik-e a gumibot vagy tonfa.

Facebook
Facebook

A BKK szerint a jegyellenőrök nem avatkoztak bele a közterület-felügyelők intézkedésébe, „tőlük pár lépés távolságra állva követték figyelemmel az eseményeket. Egyikük sem használt gumibotot vagy gázspray-t”.

A Facebookon közzétett fotókon is csak az látszik, hogy az egyik jegyellenőr kezében egy tonfa van, „azt azonban a kolléga nem használta, csupán felvette a földről, amikor az utas támadásakor az egyik felügyelő elejtette” – írták.

Szerintük ezzel csak a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság tulajdonát igyekezett védeni. Az egyik felügyelő rádióját is felvette, mert leesett: felkapta a földről, amikor a bámészkodók elkezdték egymás között rugdosni azt. A fentiek alapján az érintett jegyellenőrökkel szemben „a felelősségre vonási eljárás megindítása nem indokolt” – közölték.

A BKK válaszlevelében emlékeztettek, hogy 2011. július 04. óta segítik a közterület-felügyelők a BKK munkáját: a jegyellenőrök mellé osztják be őket, hivatalos személyként.

A BKK azt nem közölte, pontosan miért volt szükség ott kényszerintézkedésre. Nem tudni azt sem, miért fújták le az utast gázspray-vel, illetve miért térdeltek rá.

FÖRI: az utas ellenállt, gázspray-vel lefújták, de hibázhattak a közteresek

A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság szerda este adott ki bonyolult nyelvezetű közleményt a múlt péntek délutáni esetről.

A Boráros téri villamosmegállóban azért tartották vissza a fiatalembert, mert „nem igazolta utazási jogosultságát”, úgy szállt le a villamosról, és próbált elmenni. A közterület-felügyelők visszatartották, de ellenállt a kényszerintézkedésnek, ezért fújták le gázspray-vel.

A rendészeti igazgatóság belső vizsgálata megállapította, hogy a közterület-felügyelők kényszerítő intézkedésének jogszerűsége, szakszerűsége, illetve arányossága megkérdőjelezhető, ezért a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál szakfelügyeleti ellenőrzés keretében kezdeményezték az intézkedés jogszerűségének, megalapozottságának felülvizsgálatát.

Az érintett közterület-felügyelők „felelősségre vonására az objektív rendőrhatósági vizsgálat eredményének megismerését követően kerülhet sor”, addig felfüggesztették őket a munkavégzés alól.

A helyszínre rendőr érkezett, az intézkedést ő folytatta.

Az intézkedéskor egy közterület-felügyelő megsérült, ellátására mentő érkezett a helyszínre – írták a közleményében, de azt nem tudni, pontosan milyen sérülésekről van szó.

Azt ígérik, hogy a Boráros téren történt intézkedés után a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság tovább szigorítja a BKK ellenőrök és a közterület-felügyelők együttműködésének szabályait. Azt nem közölték, hogy ez pontosan mit jelent.

„A Boráros téri az első olyan eset, amikor a Rendészeti Igazgatóság elsődleges belső vizsgálata alapján valószínűsíthető, hogy a közterület-felügyelők nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően jártak el” – írták a közlemény legvégén.