szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Éves szinten másfél milliárd forintos megbízást nyert el a gyorsan terjeszkedő Hungast cégcsoport egyik tagja, a Hungast Dél-Magyarország Kft. Pécsett, miután a következő tíz évben ők végezhetik a pécsi közétkeztetést. A nagyvonalú szerződés szépséghibája, hogy a cég nem rendelkezik a szükséges hatósági igazolással. Az elmúlt években jelentős karriert befutó Hungast csoport Bánki Erik, a Fidesz volt regionális pártigazgatójának érdekeltségi köréhez köthető.

Nem érzik meg a válságot és Pécs folyamatosan romló pénzügyi helyzetét azok az iskolások és önkormányzati dolgozók és gondozottak, akik a város menzáin étkeznek a következő öt évben, legalábbis erre utal, hogy a város, amely csak tízmilliárd forintos folyószámlahitel révén képes biztosítani fizetőképességét, az eredeti tervekhez képest évente 76 millióval többet fordít erre a célra a következő tíz évben A döntés kedvezményezettje az a Hungast Dél-Magyarország Zrt., amely úgy nyerte meg a közbeszerzést, hogy hiányában volt egy szükséges igazolásnak.

A közétkeztetés Pécsett már hosszú évek óta a politikai viták kereszttüzében áll. 2004-ben az egyik korábbi MSZP-s önkormányzati képviselő, Hering Gyula többségi tulajdonában lévő Környezetvédő Kft. nyerte el öt évre, 2009 júliusáig a város szociális intézményei étkeztetésének a jogát, és bár 2009 tavaszán a végnapjait élő MSZP-SZDSZ városvezetés még megpróbálkozott az újabb öt évről szóló közbeszerzés kiírásával, ez az időközi polgármester választás közeledte miatt végül elmaradt. A jelentős tapasztalattal és így versenyelőnnyel rendelkező Környezetvédő Kft. végül annak ellenére nyerte el egyedüli indulóként a már az új jobboldali városvezetés által kiírt közbeszerzést 2011 végéig, hogy a Fidesz-KDNP deklaráltan abban reménykedett, hogy lesznek más, versenyképes indulók is.

A pécsi zsíros falat

A rövidebb idejű szerződésnek az volt az oka, hogy a városvezetés össze kívánta vonni az általa fenntartott szociális intézmények étkeztetését a városi iskolákéval, ám azok esetében 2011 végéig élő szerződése volt egy másik cégnek. Az összevont pécsi közétkeztetés így viszont igen zsíros falattá érett: 2011-ben tíz évre vonatkozó, éves szinten 1,3 milliárd forint értékű közbeszerzést írt ki a pécsi önkormányzat. Mintegy a jobboldali városvezetés korábbi imáira válaszul itt színre lépett a Hungast Dél-Magyarország Zrt., amely nem sokat teketóriázott, három héttel bejegyzése után máris ajánlatot tett a közbeszerzésen. Miután a legjobb ajánlat (történetesen a Hungast Dél-Magyarországé) is több mint 100 millió forinttal meghaladta a rendelkezésre álló keretet, a pályázatot eredménytelennek nyilvánították, és fent maradt a korábbi status quo.

A pécsi önkormányzat azonban nem adta fel. Idén már 1,445 milliárd forintos értékben tett közzé ajánlati felhívást, amelyre két ajánlattevő jelentkezett: az egyik a Pécsett több menzát és étkezdét is üzemeltető MEVID Zrt. tulajdonában álló Mecsekhústól érkezett, a másik pedig újra a Hungast Dél-Magyarországtól. Ugyan a Mecsekhús ajánlata bő 200 millió forinttal kedvezőbb volt, a cég ajánlatát érvénytelennek minősítették, miután a szükséges ételadag számot nem egy, hanem három konyha révén biztosította volna. Bár a Hungast Dél-Magyarország ajánlata 76 millióval haladta meg az erre a célra szánt éves keretet, és bő 100 millióval egy évvel korábbi ajánlatát, a pécsi városvezetés a jelek szerint már nagyon le akarta zárni az ügyet, így hozzácsapták a szükséges 76  milliót az elkülönített kerethez és a Hungastot hozták ki győztesnek. A Hungast Dél-Magyarország tíz éves időtávon így legalább 16 milliárdot kaszál majd annak köszönhetően, hogy 2013 szeptemberétől az árakban az úgynevezett szakmai inflációt is érvényesítheti majd, amely magasabb a normál inflációnál.

Ki főz kinek?

A Hungast Dél-Magyarország esetében azonban szintén gondok támadtak a szükséges konyhakapacitás biztosításával. A pályázati kiírás része volt ugyanis egy úgynevezett havaria konyha megléte, amely 4000 főre képes főzni vészhelyzet esetén. Mindezt a Hungast Dél-Magyarország pikáns módon a Környezetvédő Kft. tulajdonában álló konyha kibérlésével biztosította volna, ez azonban egyrészt csak 2000 adag ételt képes előállítani, másrészt a bérleti szerződést a Környezetvédő időközben fel is mondta, miután a Hungast több hónapon keresztül nem vette birtokba a konyhát – más kérdés, hogy a felmondás jogosságát a Hungast vitatja, arra hivatkozva, hogy a Környezetvédő Kft. szándékosan kívánja ellehetetleníteni indulásukat.

Hatósági igazolás hiányában a Hungast egy saját szakértő véleményét mutatta be annak igazolására, hogy a meglehetősen kétséges bérleti viszonnyal rendelkező konyha valóban alkalmas a napi 4000 adag étel előállítására, ám ezt a véleményt némileg gyengíti, hogy a Környezetvédő szerint az állítólagos szakértő nem is járt a helyszínen, ráadásul a cég arról nyilatkozott, hogy konyhájuk nem alkalmas erre a célra. Mindezek ellenére a bírálóbizottság elfogadta a Hungast hiánypótlását, és őket hozta ki a pályázat győztesének.

A döntés komoly vihart okozott Pécsett: a Mecsekhús megtámadta a közbeszerzési eljárást, az MSZP pécsi frakciójának vezetője, Tóth Bertalan pedig a Közbeszerzési Hatósághoz intézett közérdekű bejelentést a szerződés megkötésének felfüggesztését kérve. A baloldali politikus emellett magánokirathamisítás miatt kíván feljelentést tenni a Hungast szakértői véleményével kapcsolatban.

Hungast, a nemzeti menza-cégcsoport

Az S Food tulajdonában álló Hungast cégcsoport dinamikusan bővült az elmúlt évek során, elsősorban önkormányzati menzák megbízásainak elnyerése révén. A cégcsoport egy másik tagja, a    2007-ben létrehozott Hungast Kereskedelmi Kft. volt a főszereplője a Pest Megyei közétkeztetési botránynak, amely során a milliárdos tartozást felhalmozó megyei önkormányzat 2011 nyarán feltörte a cég konyháit, amelyeket a tartozás miatt a cég korábban lezárt. A Hungasttól való szabadulás végül elég drága lett mind a megyei önkormányzatnak, mind az annak ingatlanállományát az év elején átvevő államnak, miután a Hungast még 2011 elején jelzálog jogot szerzett követelései fejében a volt Budagyöngye kórház ingatlanegyüttesére, és a tartozás rendezése érdekében az ingatlant végül el kellett árverezni. Esztergomban 2011 végére alakul ki hasonló helyzet, miután az önkormányzat tartozása miatt a Hungast megszüntette a közétkeztetést.

A pest megyei és esztergomi hercehurca azonban nem riasztott el más önkormányzatokat attól, hogy a cégcsoport egyéb tagjaival kössenek szerződéseket. Zuglóban 2012 eleje óta az egyik beszállító a pécsi székhelyű Hungast Mecsek Kft., amely a változatosság kedvéért Esztergomból szállítja Zuglóba a sajtóhírek szerint nem túlságosan lelkesen fogadott finomságait, Pécsett pedig mint fentebb kiderült, épp most verik át a Hungast Dél-Magyarország szerződését. A terjeszkedés pedig nem állt meg, legalábbis erre utal, hogy a Hungast cégcsoport pár héttel ezelőtt újabb szereplővel gazdagodott a június 21-én bejegyzett Hungast Nyugat Kft. személyében.

A Hungast cégek kelendőségére az egyik magyarázat az anyacég S Food tulajdonosi háttere lehet. Ahogy azt korábban a HVG már megírta, a cég tulajdonosa az a György Tamás, aki a jobboldali önkormányzatok első számú fürdőépítőjében, az Aquaplus Kft-ben volt érdekelt, amely annak az Aquaholdingnak volt az alapítója, amelyben 2010 nyaráig Bánki Erik, a Fidesz volt dél-dunántúli pártigazgatója is tulajdonos volt. Az Aquaplus jelentős politikai hátszelet kapott Baranyában: Bánki 2009 végén pártigazgatóként feloszlatta a siklósi gyógyfürdőberuházás ellen tiltakozó helyi Fidesz csoportot. A hárommilliárdos hitelből összehozott beruházás végül olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy az önkormányzat kénytelen eladni a fürdőt, miután nem tudja tovább fizetni a törlesztőrészleteket.

Faigl Zoltán Itthon

A korai halálozás miatt tartanak a pécsi uránbánya újranyitásától

Néhány éve újra előkerült a mecseki uránbányák újranyitásának ötlete, most a kormány is megvizsgálja az újrakezdés lehetőségét. A bányával kapcsolatban megoszlanak a vélemények: az egykori dolgozók és a környéken élők a nyugdíjat is alig érik meg, a sugárzó anyagok utóhatásait vizsgáló orvos szerint viszont a bányászok önpusztító életmódja is felelős lehetett a korai halálozásért.

hvg.hu Vállalkozás

Beszállhat az MVM a pécsi uránbizniszbe

A következő fél évben állami és piaci szereplők bevonásával, vegyesvállalati együttműködés keretében vizsgálják meg a mecseki uránérc-bányászat esetleges újraindításának gazdaságossági feltételeit és társadalmi lehetőségeit - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM). A nyáron megalakítandó vegyesvállalat egyik tagja az MVM lesz.