Ilyen lehet a világ Trump alatt

2017.01.17. 07:04

Két, látszólag független dolog történt a hétvégén.

  1. Trump barátságos szavakkal beszélt az oroszokról, és bejelentette, hogy elképzelhetőnek tartja a szankciók eltörlését. (Amelyeket amúgy azért vezettek be, hogy az ukrajnai beavatkozás után elvegyék Putyin kedvét a további kavarástól.)
  2. A szerbek nacionalista üzeneteket hordozó vonattal kezdik cukkolni Koszovót.

Lehet, hogy a két eseménynek semmi köze egymáshoz, de nehéz nem arra gondolnom, hogy ez már a Trump-éra hatása. Előrevetíti a világot, amiben az orosz érdekeket már nem fojtja le Amerika határozott kiállása.

A két hír közt az Egyesült Államok a kapocs.

Koszovóról tudni kell, hogy az Egyesült Államoknak köszönheti létét: miattuk nem mészárolta le az albánokat nagy számban a szerb hadsereg, ők támogatták Koszovó kiszakadását Jugoszláviából, és ismerték el az országot. Pristinában még ma is szobra van Bill Clintonnak, és utcát neveztek el Bushról.

Trump nyilatkozatai azonban jelezhetik a szerb nacionalistáknak, hogy Amerika már nem védi Koszovót, amely szerintük továbbra is Szerbia része. A szerbek azt is érezhetik, hogy tradicionális szövetségesük, Oroszország, akivel legutóbb közös hadgyakorlatot is tartottak, újra pozícióba kerül.

Trumpnak még csak a híre ért el a Balkánra, de a szerbek már kóstolgatni kezdték Koszovót, bejelentve a nacionalista üzenetekkel díszített vonatot. Az albánok válaszul rögtön aláaknázták a síneket.

A vonatot végül nem indították el. Az államfők nem kérették be egymás nagyköveteit, jegyzékek sem íródtak, és szabadcsapatok sem kezdtek el lövöldözni a határon.

A feszültség azonban tapintható lett, és mindehhez meg sem kellett mozdulniuk az oroszoknak.

Elég volt a politikai viszonyok még csak feltételezett változása. Hiszen Trump beiktatásáig a fenti események kezdetekor még közel egy hét volt hátra.

A két hír együtt akár úgy is olvasható, hogy mit jelent majd Putyin szabadon engedése. Nem azt, hogy másnap már orosz csapatok masíroznak az utcákon. Egyszerűen csak feszültségek parázslanak fel Európában, akár a közvetlen közelünkben is. A kiegyensúlyozó erő visszavonásával konfliktusok jelennek meg olyan területeken, ahol azt hittük, hogy már végérvényesen béke van.