Kihalás fenyeget egy bogarat, mert a hím inkább sörösüveggel szexel

2017.01.17. 06:31

Az ausztrál díszbogarat latinul úgy hívják, Julodimorpha bakewelli. Bár a nevében a bak nem a sörre utal, a kis állatot valóban intim kapcsolat fűzi a sörösüveghez. A Dél-Ausztráliában, lárvakorában eukaliptusz-, később akácfák közelében élő bogárfajtának csak a hím egyedei tudnak repülni, a nőstények a földön mászkálnak. Az augusztus-szeptemberi párzási időszakban a hímek felröppennek, hogy megtermékenyítendő nőstény után nézzenek. Ha viszont sörösüveget látnak, elvesztik a fejüket, és rögtön rárepülnek.

A dolog eddig úgy hangzik, mint egy szombat este egy tetszőleges budapesti diszkóban, ahová a hímek párzani indulnak, de aztán inkább leisszák magukat. Az ausztrál díszbogár viszont nem magára a sörre izgul rá, hanem az üvegére. Sőt, nem is akármilyen üvegre, hanem az angolul stubby nevű zömök, rövid nyakú üvegtípusra, ennek a felülete ugyanis annyira hasonlít a nőstényére, hogy maguk a hímek se tudják kibogarászni a különbséget.

julodimorpha-bakewelli-ll-669-c-jiri-lochman-t-e1471064092798

A díszbogár nem a szájánál húzza meg az üveget, mint egy ausztrál sörkedvelő, hanem az oldalán, ahol a biztosabb fogást segítő bütykök találhatók, mert ezek emlékeztetik leginkább a nőstény szárnyfedőjét borító gödröcskékre, pontosabban arra, ahogy azok visszaverik a fényt. A megtévesztést fokozza, hogy a nősténynek és az üvegnek is ugyanolyan sárgásbarna színe van.

Az üvegezés azonban nem is olyan vicces, mint amilyennek elsőre hangzik, mert az ausztrál díszbogarat a kavarodás miatt már a kihalás fenyegeti. A hím ugyanis olyan kitartóan próbálja megtermékenyíteni az üveget, hogy hiába jár arra egy valódi nőstény, nem tudja magára vonni a figyelmét. A megtévelyedett hímet így vagy felfalja egy rá leselkedő hangyafaj, vagy addig erőlködik, míg ki nem szárad a napon. A problémára persze megoldást jelenthetne, ha nem dobálnának el annyi sörösüveget az út szélén az ausztrálok, de hát kit érdekel egy bogár élete.

Daryll Gwynnt és David Rentzet mindenesetre érdekli, ők figyelték meg az ausztrál díszbogarak eltérített evolúcióját még 1983-ban, amiért jóval később, 2011-ben IgNobel-díjat is kaptak.

Ne maradjon le semmiről!

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM