Hosszú Katinkát megszorították, de világbajnok

2017.07.24. 19:01

A 28 éves Hosszú Katinka sorrendben harmadszor nyerte meg a világbajnoki aranyat a 200 méteres vegyes úszásban, ezzel megvan a budapesti vizes világbajnokság első magyar aranyérme.

A vasárnapi két úszásán 2:07,49-et majd 2:07,14-et ért el, toronymagasan nyerte a futamát, favorithoz méltón, könnyedén versenyzett.

HUSZ3088
Fotó: Huszti István / Index

Nem látszott, hogy bárki komoly kihívója lehetne, hogy megszoríthatják. Másfél másodperccel volt a második legjobb idővel döntős amerikai Melanie Margalis előtt ugyanis, és a kanadai Peckremmel szembeni előnye már kis híján két teljes másodperc volt.

A hétfői döntőben 12 ezer magyar várta, Hosszú zenét hallgatva, énekelve vonult be, próbálta kizárni a hangzavart, hogy tökéletesen tudjon a versenyre koncentrálni.

A hétfői döntőben a pillangó után már vezetett (27,07 volt a részideje), háton egy testhosszra növelte az előnyét, 59,06-tal fordult féltávnál.

Mellen még jobban rákapcsolt, de a nyolcason Ohasi is, akit nem tudott leszakítani, a gyorsra fordulva csak neki volt esélye - a vasárnap jól úszók lemaradtak -, hogy megközelítse.

De a 22 éves japán is elmaradt 91 századdal a kereken 2 perc 7 másodperc alatt célba érő Hosszútól. Saját világcsúcsa nem volt veszélyben, Kazanyban 2:06,13-mal ért célba.

Hosszú hatodik vb-aranyát szerezte Budapesten - a világbajnokságokon nincs nála eredményesebb magyar -, 2009-ben volt először a világ legjobbja, 400 vegyesen nyert, akkor még az amerikai Dave Salo irányításával.

2013-ban és 2015-ben már mindkét számban ő volt a legjobb, azóta Shane Tusup az edzője, és azóta a vegyes úszás egyeduralkodója.

A japán Ohasi Juiról eddig keveset tudtunk, most fél másodperccel javította meg hazája csúcsát, még az is lehet, hogy a következő évek a párharcukról szólnak majd.

Kozma újabb meglepetést okozhat

Hetedik idővel jutott be a 200 gyors döntőjébe Kozma Dominik, aki 1:45,87-tel új egyéni csúcsot úszott. A középfutam alapján nagyon szoros döntőre számíthatunk kedden, az hetet ugyanis hét tized választja csak el.

Kozma vasárnap Németh Nándorral, Holoda Péterrel és Bohus Richárddal új országos csúccsal, óriási meglepetést okozva vb-bronzot nyert a 4x100-as gyorsváltó tagjaként.

A délelőtti előfutamok összefoglalóját, illetve azt, hogy Hosszú Katinka miért lépett vissza a döntőbe jutás után azonnal a 100 hát döntőjétől, itt olvashatják!