Így rendezzük be pici pénzből első lakásunkat!

Az első lakás megvásárlása már önmagában óriási anyagi terhet jelent a fiatalok számára, és akkor még szembesülniük kell azzal a ténnyel, hogy új otthonuk gyakorlatilag üres. A berendezés azonban nem kell, hogy egy vagyonba kerüljön.

Lássuk, mink van!

Mielőtt rávágnánk, hogy semmi, jusson eszünkbe az a néhány darab kisbútor, amit még az albérletbe vettünk, és jobb híján szüleink házában lévő, egykori kamasz szobánk berendezését is beszámíthatjuk. Ezeken felül érdemes megkérdezni a családot, szülőket, nagyszülőket, hogy tudnának-e néhány általuk már nem használt bútort nélkülözni. A régi Bonanza étkezőszekrények például remekül megférnek a modern bútorokkal ebben az óbudai lakásban.

Még több képért kattintson a fotóra!

Nézzük, mire van szükségünk!

S ha már látjuk, hogy mink van, nézzük meg, hogy mi az, ami tényleg hasznosítható a készletből. Ennél a válogatásnál fontos, hogy a funkció elsőbbséget élvezzen a formával szemben. Ha úgy látjuk, hogy valami teljesen haszontalan, vagy például mérete miatt nem tudnánk hova tenni, azt ne fogadjuk el, bármennyire szívesen is adja a család. Ha pedig a saját vásárlásainkból származó, újszerű darabok közül látjuk valamelyikről, hogy nem tudjuk majd használni, adjuk el.

Mit kell még beszereznünk?

A legalapvetőbb bútorok: egy ágy, egy asztal, néhány szék, esetleg egyéb ülőbútorok is, és néhány praktikus tárolóbútor. Az első és legfontosabb az ágy, aminek a lelke a matrac, hosszú távon befolyásolhatja egészségi állapotunkat. Ezért ne elégedjünk meg egy régi heverővel vagy sezlonnal, ha tehetjük, mindenképp vásároljunk egy drágább, de minőségi matracot, még akkor is, ha emiatt ágykeretre már nem futja. Ideiglenesen, raklapokból is összeüthetünk egy ágykeretet. Ebben a gödi lakásban például az ülőgarnitúra és a TV állvény is raklapokból készült.

Még több képért kattintson a fotóra!

Ezen kívül minden egyéb bútoron spórolhatunk, akár úgy is, hogy használtan vesszük meg őket, illetve igyekezzünk lehetőség szerint többfunkciós bútorokat választani (ez akkor is hasznos lehet, ha első lakásunk picike).

A tárolóbútorok vásárlásánál különösen figyeljünk arra, hogy csak olyat vegyünk, aminek praktikus a belső elrendezése. A mai szekrényeknél például tipikus probléma, hogy a polcok között túl nagy a távolság, egyébként egy mély fiókos komódba sokkal könnyebb ruhákat pakolni, mint egy polcos szekrénybe.

A vásárlásnál is a funkció legyen az elsődleges szempont, de itt már ügyeljünk arra, hogy az újonnan vásárolt darabok stílusukban legalább a meglévő bútoraink nagy részével harmonizáljanak.

Hogyan lesz egységes a design?

Ha megvannak a legalapvetőbb darabok, foglalkozhatunk a designnal is. Ha kevés a pénzünk, az eklektikus stílus lesz a legjobb barátunk. A különböző stílusú bútorokat pedig összehangolhatjuk,

  • ha egységes színekkel festjük le őket,
  • ha egymáshoz illő lakástextileket szerzünk be,
  • vagy ha a kiegészítőkkel próbálunk meg egységes hangulatot teremteni.

Ebben a XVI. kerületi házban például elég vegyes a berendezés, de a színek és a lakástextilek mind a nappaliban, mind a konyhában harmóniát teremtenek.

Még több képért kattintson a fotóra!

Első lakásunkat berendezni nem könnyű, de a leleményesség itt is többet segíthet, mint a pénztárcánk.