Egy épület, ami eszi a szén-dioxidot!

Szeptemberre készül el az a lakóépület Tajvanban, ami szó szerint eszi a szén-dioxidot, ráadásul még jól is néz ki. Az épület különleges formáját ugyanis a DNS spirál ihlette, hatalmas szén-dioxid fogyasztása pedig a rátelepített 23 ezer fának és bokornak köszönhető.

A különleges épületet Vincent Callebaut párizsi építész tervezte, aki életcéljának tűzte ki az energiatakarékos, szén-dioxid fogyasztó épületek tervezését a globális felmelegedés ellen. Az önmagát csak „archibiotect”- nek (biotechnológiai építésznek) nevező Callebaut munkái bár mind furcsának és futurisztikusnak tűnnek, céljuk, hogy megpróbálják felhívni a figyelmet arra a veszélyre, amit a városok az emberiségre és az ökológiai egyensúlyra jelentenek – olvashatjuk a CNN Style cikkében.

Callebaut már több hasonló projektben részt vett, például egy úszókert tervezésében, mely Európa folyóit tisztítaná, illetve egy víz alatti felhőkarcoló tervezésében, ami az óceánban felhalmozódott szemétből épülne. New Yorkba egy 132 emeletes városi farmot tervezett, Párizs számára pedig készített egy olyan projektet, amely 2050-re a Fény Városából egy okos zöld várossá változtatja a francia fővárost.

Hamarosan elkészülő projektje pedig a tajvani fővárosban, Taipeiben felépülő Tao Zhu Yin Yuan, voltaképpen egy városi esőerdő, mely 130 tonna szén-dioxidot eszik meg évente. Ez kis lépés Tajvan számára, hiszen az ország éves szén-dioxid kibocsájtása 250 millió tonna volt 2014-ben, de nagy lépés az épület leendő lakói számára a globális felmelegedés elleni harcban.

A 21 emelet magas lakóépület a természetes fényt és ventillációt használja az épület energiafogyasztásának csökkentésére, illetve egy esővíz újrahasznosító rendszer és napelemek is helyet kaptak a tetején, a lakók ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében.

Callebaut elmondása szerint az épület a nyugati és az orientalista technológia és kultúra tökéletes egyesítése, a DNS spirálra emlékeztető szerkezetet pedig azért választotta, mert az élet forrásának tartja, és számára a harmóniát és a tökéletes egyensúlyt szimbolizálja.

Ázsiában gombamód szaporodnak a vertikális kertek, mint például a szöuli „Green Wall” (Zöld Fal) vagy a „Skygarden” (Égi kert), de Callebaut szerint ez nemcsak egyszerűen egy trend, hanem szükségszerű, hiszen 2050-re 9 milliárd lakosa lesz a Földnek, melynek 80%-a metropoliszokban lakik. És akkor még az európai példákról nem is beszéltünk, mint például a milánói Bosco Verticale, vagy a IV. kerületben 2018. decemberében átadásra kerülő Metrodom Panoráma lakópark.

Még több képért kattintson a fotóra!

Callebaut véleménye szerint eljött az ideje annak, hogy felvegyük a harcot a klímaváltozás ellen, és a természet beköltözzön a városokba. Hiszen a történelem kezdetei óta azért építettünk házakat, hogy megvédjük magunkat a természettel szemben, de a kerteknek többé nem az épületeken kívül van a helyük, hanem eljött az idő, amikor a kert maga kell, hogy legyen az épület.

Képek forrása: vincent.callebaut.org