Alapjaiban rázhatja meg a sportvilágot a most robbant atlétikabotrány

2015.08.02. 09:04

Alapjaiban rázhatja meg az atlétika- és a sportvilágot a most napvilágra került tényfeltáró anyag, amelyet egyszerre hozott nyilvánosságra a Sunday Times és a német közszolgálati csatorna, az ARD.

A bizonyítékokba a BBC is beletekinthetett, és megítélése szerint rendkívüli mértékű csalásokra derült fény az atlétika legnagyobb versenyein, beleértve a világbajnokságokat és az olimpiákat.

A nemzetközi doppingellenes szervezet (WADA) elnöke, Sir Craig Reedie szerint annyira zavarbaejtőek ezek az állítások, hogy alapjaiban rázhatják meg a tiszta sportot a világon.

A vizsgálatok 12 000 vértesztet vetettek alá utólagos vizsgálatoknak, amelyeket ötezer atlétától vettek le. Ezek a dokumentumok a nemzetközi atlétikai szövetség birtokában voltak, amíg most valaki ki nem szivárogtatta őket a sajtónak.

Az alapállítások a következők.

  • 2001 és 2012 között minden harmadik érem tulajdonosa gyanús mintát produkált, ezek közül 55 aranyérem beleértve az olimpiákat és a világbajnokságokat, de egyiküktől sem vették vissza  
  • Több mint 800 atléta valószínűsíthetően doppingolt
  • A 2012-es londoni olimpián tíz érmet feltehetően doppingoló atléták szereztek   
  • Oroszország a világ doppingközpontja, sportolóik 80 százaléka doppingolt, 18 érmet doppingoló kenyai sportolók nyertek
  • Két szupersztárnál, a brit Mo Farahnál és a jamaikai Usain Boltnál nem találtak abnormális értékeket a vérben
  • A sportolók általában vérátömlesztéssel és minimális EPO-val növelték a teljesítményüket