Minden idők legjobb évadfináléjával búcsúzik a Trónok harca

Persze csak átmenetileg, mivel még hátravan 7+6 rész. A 6. évad 10. része viszont nagyobbat ütött, mint az eddigi évadok együttvéve! Ezt a hihetetlenül emlékezetes finálét még nagyon sokáig fogjuk emlegetni, mert nemcsak egy zseniálisan jól összerakott lezárás volt, de évekig vitázhatunk még a megmagyarázott, és válasz nélkül hagyott kérdéseken, konteókon. Ez a fajta látványos cliffhangercunami pedig már nagyon-nagyon ráfért az HBO erősen hullámzó színvonalú sikersorozatára.

Iszonyú régen voltam ennyire lelkes a hétfői Trónok harca kibeszélő írásakor, mint most! Amióta látványosan ketté vált az HBO-féle Trónok harca és G.R.R. Martin soha el nem készülő, konteóktól és találgatásoktól terhelt eredeti regényfolyama, a sorozatverzió sokszor rétestésztakényt nyúló, westerosi Szomszédokra emlékeztetett. Ahol a készítők egyszerűen nem tudták olyan jól továbbgondolni az egyes történetszálakat (lásd Jaime és Bronn dorne-i kalandja), ahogy azt a lusta írózseni tehette volna, ha nem láblógatással töltötte volna az elmúlt éveket.

Ezen a héten sajnos utoljára beszéljük ki a rajongókkal a Trónok harca legfrissebb történéseit a Port.hun (a korábbi összefoglalók ittittittittittitt és itt olvashatók), de cserébe 10 hihetetlenül székbe szögezős jelenetet szedtünk össze az évadzáróból.

Vigyázat, innentől nagyon-nagyon-nagyon spoileresek leszünk!

meme.jpg

Pycelle nagymester kinyírása

Az öreg királyvári Mester halála már nagyon régen a levegőben lógott, hiszen a fingós Pycelle a sokszor kéretlen bölcselkedéseivel csak hátráltatta Cersei hatalmi törekvéseit. Ráadásul neki amúgy is volt már egy saját Mestere, a nekromanciába és más tiltott tanokba belekontárkodó Qyburn, aki Varys sietős távozása után az eunuch kémhálózatát is megörökölte.

A Kismadarak most is jó szolgálatot tettek, ők ölték meg sok-sok mini Brutusként Pycelle-t (akiről egyébként én nem is tudtam, hogy vénemberként is szeretett pucér szolgálólányokkal huncutkodni a tornyában).

Baelor templomának felgyújtása

Michael Bay agyatlan akciófilmjeiben sem volt olyan látványos robbantásos jelenet, mint amilyet a számító Cersei készített elő a saját kihallgatási ceremóniájára időzítve Baelor Nagy Szentélyében. A feketevízi csata és Tyrion trükkös győzelme óta tudjuk, milyen pusztító ereje van az alkimisták futótüzének, ami most is látványosan cafatokra tépett mindenkit, a naiv és elbizakodott Főverébtől kezdve a harcias szerzeteseken át Margarey, Loras és Mace Tyrellig.

Cersei előtt persze már más hatalommániás uralkodók is úgy gondoltak a futótüzes robbantgatásra, mint a végső megoldásra, amivel inkább lerombolják Királyvárat, csak hogy az ne lehessen az ellenségeiké. Legutóbb például pont Daenerys apja, az őrült Targaryen király, II. Aerys aknázta alá a zöld trutyival Baelor Szentélyét Roberték lázadása alatt. Cerseinek ez a tette így könnyen lehet, hogy beigazol egy régi rajongói konteót is: neki és Jamie-nek nem is Tywin az apja, hanem a Joanna Lannister bájait megkívánó Őrült Aerys...

Tommen öngyilkossága

A végletesen naiv Tommen Baratheonról simán bekajáltam, hogy elhitte a Főverébnek: az állam és az egyház szövetségre lépésével, a látszólag hitbuzgóvá lett Margarey-vel az oldalán a hatalomvágyó anyja nélkül is fel tudja virágoztatni a Hét Királyságot. Persze Martin perverz gyilkolásvágyát ismerve nemigen várhatta bárki is, hogy ez az idill sokáig fennmarad. 

Elsőre talán meglepő, hogy az HBO stábja egy kisfiút is gátlástalanul megöl, de ugye ezt a karakterhalált már réges-regén megírta Martin a könyvekben. Cerseinek anno gyerekkorában ugyanis megmondta egy boszorkány: tovább fog élni, mint a gyermekei, akik ráadásul nem is a törvényes király utódai lesznek (hiszen a testvérétől, Jaime-től születtek).

Arya Stark bosszúja

Ez az évadzáró biztosan be fog vonulni a tévésorozatok történelmébe azzal, hogy felállította az egyetlen epizódban megölt, fontos főszereplők világrekordját. A kis Ayra ugyanis brutális bosszút állt a Vörös Nászért Walder Frey-en és a családján: a vén családfőnek először a saját gyerekeiből sütött pitét tálalja fel egy bögyös-faros szolgálólány álcája mögé bújva, majd pont úgy vágja el az öreg torkát, ahogy azt a Frey-ek tették az anyjával, Catelyn Starkkal.

Az mondjuk nem teljesen világos, hogy a kis alakváltoztató Terminátor hogyan jutott át ilyen gyorsan Braavosból Westerosra, de a Trónok harcában a nagy távolságokat felölelő utazás már régen nem a fizika törvényszerűségei szerint működik.

Tyrion a Királynő Segítője

A sok gyilkolászda után nézzünk egy igazán szép jelenetet, Westeros véráztatta földje helyett Essos véráztatta földjén. Daenerys, valamint a sárkányai, a Greyjoy-flotta, a Makulátlanok és a tengertől már egyáltalán nem rettegő dothrakiak épp indulnak elfoglalni a Vastrónt (Daario meg hátramarad Meereenben afféle kormányzóként). Természetesen a félelmetes katonai haderő mellett egy okos tanácsadóra is szüksége van egy reménybeli bölcs uralkodónőnek.

Teljesült hát a rajongók régi vágya: az ezerszer megszívatott, porrá alázott, de a ravaszsága miatt újból és újból talpra álló Tyrion Lannisterből ismét Segítő lett, ezúttal viszont nem egy király, hanem egy királynő oldalán. Persze a hardcore fanok már most arról pusmognak, hogy Dany és Tyrion féltestvérek, és szerencsétlen törpének nem is Tywin volt az apja, hanem az őrült Aerys király, aki megerőszakolta Joanna Lannistert. Ezzel a fordulattal egyébként máris érthető lenne, miért gyűlölte annyira Tywin a torzszülött fiát, illetve arra is megkapnánk a magyarázatot, hogy a könyvben kifejezetten sárkányrajongó Tyriont miért nem süti ropogóssá Rhaegal, amikor leveszi róla és Viserionról a láncot (ahogy például a sorozatból kihagyott Quentin Martell-lel tette a könyvben).

Végre megtudtuk, mi a fenét akar Kisujj!!!

A Trónok harca, vagyis az első Martin-regény elolvasása óta töröm a fejem azon, mi a fenét akart Petyr Baelish ezzel a rengeteg szarkavarással? Miért ölette meg John Arrynt és rángatta bele Ned Starkot egy új háborúba? Miért kavarta a szart a tőr körül, amikor orgyilkos támadt Branra, és miért fogta rá Tyrionra, hogy a valyria penge az övé? Miért árulta el Nedet, miután kiderült, ki Cersei gyerekeinek az igazi apja? Miért paktált le a Lannsiterekkel és kérte cserébe Harrenhalt? Miért ölette meg a pöcsfej Joffrey királyt és szöktette el a leendő királynét, Sansát? Miért nyírta ki a Völgy úrnőjét, miután szerelmet vallott neki? Miért dobta oda az őrült Ramsay Boltonnak Sansát, akit állítólag szeret?

iron-throne-littlefinger.jpg

Most végre kiderült: azért, mert kezdettől fogva ő akart a Vastrónra ülni! Csak hát ugye az Ujjak sirályszaros partvidékének nincstelen uraként ez eléggé nehéz lett volna, így hazugságok, ármányok és gyilkosságok árán felküzdötte magát a legnagyobb westerosi intrikusok és a Völgy seregével a háta mögött a legbefolyásosabb nemesi házak közé.

Üdv, Jon Targaryen herceg!

Annyi homályos utalgatás után az HBO végre tiszta vizet öntött a pohárba: az egész életében esztelenségig becsületes és egyenes Eddard Stark sosem kúrt félre, és a kisfiú, akit Robert sikeres lázadása után a saját fattyaként vitt haza Deresbe, nem a harcok forgatagában bekövetkezett meggondolatlan légyott gyümölcse volt! Havas Jon anyja Ned testvére, Lyanna Stark volt, és lényegében a felbőszült Robert Baratheon azért hirdetett háborút a Targaryenek ellen, mert egy korábbi, Harrenhalban rendezett lovagi tornán Lyanna nem őt választotta, hanem (az ekkor már házas) Rhaegar hercegbe szeretett bele, aki viszonozva az érzelmeit elvágtatott a Stark-lánnyal az Öröm Tornyába. Robert és Ned ezt persze úgy értelmezték, hogy a gaz Rhaegar herceg elrabolta Lyannát, nekik pedig kötelességük kiszabadítani. Ám a toronyban Lyanna valójában sosem volt rab - viszont belehalt a kis Jon születésébe, Nednek pedig azért kellett eltitkolnia a kisfiú kilétét, és azt hazudnia, hogy a sajátja (a történetfolyam rendre visszatérő eleme az "Ígérd meg! Ígérd meg!" mondat, amin Ned mindig elmerengett) nehogy a Rhaegart párbajban megölő, dühös Robert a végén a gyűlölt herceg fiát, azaz Ned unokaöccsét is kivégezze.

Persze ezt a feketeöves Trónok harca rajongók már évek óta tudták, úgyhogy nem akkora meglepetés, hogy az HBO is igazolta a konteót Bran újabb időutazós jelenetével.

Üdv, Havas Jon, Észak Királya!

Bár Jon a Targaryenek örökösödési ranglistáján még Daeneryst is beelőzi (hiszen ő Rhaeghar herceg fia, Őrült Aerys király unokája, míg a sárkánylány "csak" a herceg húga volt), egyelőre még nem Westeros királya, csak Északé. Mert a kis Lyanna Mormont hatásos beszéde után a vadak, a Manderlyk és az összes Deres környéki várúr közfelkiáltással elfogadja őt vezérnek. Azért nem rossz ez egy balféknek elkönyvelt, Falra zavart fattyútól, na!

Ez az esemény (valamint Jon születése) egyébként számomra az összes eddigi epizód között is a legkatarktikusabb jelenetsor volt, mivel egy évadokon átívelő eseményre tette fel szó szerint a koronát. Naná, hogy nem lesz azért teljes az örömünk, mivel a zseniálisan megkomponált jelenet végén a kamera a szarkavaró Kisujjon időz el. És Sansán, aki ekkor már egyáltalán nem mosolyog olyan lelkesen a féltestvére sikerei miatt, mitha attól tartana, hogy a Vastrónra áhítozó, sértődött és épp az imént elutasított Lord Baelish az utolsó pillanatban majd jól bekavar valamit, ahogy szokta (és erre az előérzetre a jó ritmusban pont baljósra váltó zene is igencsak ráerősít).

Üdv, Cersei Lannister királynő, első ezen a néven!

Amikor már azt hinné az ember, hogy Havas Jon jeleneteit nem lehet überelni egy újabb ütős fordulattal, felbukkan a gyilkos mosolyú, magabiztos Cersei, és elfoglalja a Vastrónt! Aminek a megszerzéséért ugye évadokon át annyira epekedett, hogy a saját rokonait is képes volt feláldozni érte.

Nagyon beszédesek ennek a királyvári fejezetnek az utolsó másodpercei: a Zúgót frissen elfoglaló Jaime (aki ugye nagyon szép jellemfejlődésen ment keresztül, miután elcsapták a kezét, és Brienne-nel kellett kóborolnia) elég rosszallóan nézi őt. Vajon tényleg teljesül a boszorkány összes jóslata, és Cerseit valóban a saját testvére fogja megölni - csak épp nem a gyűlölt törpe kisöccs, hanem az imádott fivér, Jaime? 

Üdv, Daenerys Targaryen királynő, első ezen a néven!

A nagy fináléban Dany és a flottája a sárkányok kíséretében győzedelmesen elindulnak Westeros felé, hogy a hányattatott sorsú Targaryen-lányka végre visszafoglalja az őt megillető Vastrónt. Bitang erős lezárás - lehetett volna, ha az előző jelenetek nem teszik annyira magasra a lécet. Sajnos ez így már nem üt akkorát, mint Havas Jon és Cersei királlyá avatása, a rengeteg bénán megrajzolt CGI-gálya pedig még tovább halványítja a Team Targaryen dicsőséges D-napját.

Az mindenesetre újabb konspirációkra adhat okot, hogy a korábban Tyriontól látványosan elbúcsúzó Varys most miért feszít hirtelen ismét Daenerys mellett? Ráadásul rögtön azután, hogy egy dorne-i villámlátogatással maga mellé állította a királyukkal nemrég végző Homokkígyókat. A könyvben ugye a ravasz eunuch nem ment el Tyrionnal Essosra, hanem csak segített neki megszökni, aztán megölte a Királyvárban pöffeszkedő Kevan Lannsitert. Itt viszont nagyon beszédes volt a dorne-i belépője, amikor a Targaryenek jelmondatát idézte ("Fire and Blood!"). Ezzel ugyanis arra utalt, hogy most jött el az idő bosszút állni a Lannistereken és a szövetségeseiken azért, mert a királyölő Jaime megölte Aerys királyt, a Hegy pedig brutálisan kivégezte Rhaegar herceg feleségét, Elia Martell hercegnőt (Oberyn és Doran Martell húgát). Ezt akarta persze korábban Oberyn és a vadóc Homoki-lányok is, de Varys végig várni akart a bosszúval addig, amíg az utolsó élő Targaryen-örökös, Daenerys egy nagy sereggel vissza nem tér Westerosra - hiszen ugye a történet legelején Varys és Illyrio ezért adta feleségül Khal Drogóhoz a lányt. A testetosza, bénult Doran viszont Myrcella révén szövetséget akart kötni a Lannisterekkel - ezért ölték meg a revansvágytól fűtött Vipera-csajok.

És hogy Varys miért viseli a szívén ennyire a Targaryen-ház sorsát, mikor a Baratheon/Lannister-uralom idején is végig jó dolga volt konspirátor kémfőnökként? A rajongói konteók szerint azért, mert szegről-végről ő maga is Targaryen, helyesebben az oldalági leszármazottak közé tartozó Blackfyre. Persze némi kavarás itt is van: Varys és Illyrio az eredeti regényekben valójában nem Daenerys, hanem Rhaegar Targaryen és Elia Martell épségben megmenekült fiának, Aegon Targaryennek az Essosról Westerosra való visszatérését készítették elő, de az HBO kreátorai kihajították az idősebb és az ifjabb Griff cselekményszálát. 

Ha viszont olyan szemmel nézzük végig az utolsó néhány jelenetet, hogy lényegében egy rövid polgárháborús interregnum után a trónfosztott, megalázott és szerteszét szórt Targaryen-leszármazottak, Dany, Jon, Tyrion és Varys szövetségre lépve elindulnak visszahódítani a jogos jussukat, hogy végól majd Cersei-ék elpicsázása után a hírhedten kegyetlen és gonosz őseik hibáiból tanulva egy szebb és jobb Hét Királyságot építsenek fel, akkor már garantált a libabőr.

13528766_1028317230571144_3508698495997762906_n.jpg

Persze efféle happy endet semmiképp sem szabad várnunk G.R.R. Martintól, hiszen ahhoz túl sok közönségkedvenc karaktert nyírt már ki az elmúlt évtizedekben. A helyében én azzal fejezném be A tűz és jég dala-ciklust, hogy túl későn találtak egymásra a címbéli Jég (Starkok) és Tűz (Targaryenek) aspektus normális képviselői, és már nem igazán tehetnek semmit az ellen, hogy a Jég és a Tűz elvadult, kaotikus aspektusai, vagyis az embereket zombikká változtató Mások és a gyermekáldozatot követelő, kedve szerint életet adó és elvevő, sötét praktikákkal kufárkodó Azor Ahai követői végromlásba döntsék az egész világot.