SCIENCEGURUK

Tehetségtámogató Program

2017. jún 01.

Folytatjuk a bemutatókat általános iskolákban

írta: fizikusmanó
Folytatjuk a bemutatókat általános iskolákban

2016/2017-es tanév

Ahogy azt az előző bejegyzésekben már leírtam többször is, a pályázatunk benyújásának a legfontosabb célja a fiatal korosztály érzékenyítése volt a természettudományok iránt. Ennek keretében történtek a ScienceGuruk programjai, a mentordiákok felkészítése az általános iskolai kísérleti bemutatókra, a szakmai látogatások, mint a paksi atomerőmű, a verseny-sorozat, a tudományos előadások, a mobilplanetárium helyszínre hozatala, a blogos támogatás és még rengeteg más programunk. Reményeink szerint, a programjainkon és a felületeinken többeket sikerült elérnünk, a visszajelzések pozitívak, a kerekek beindultak. Ennek a programhalmaznak egyik állomása volt a Tóthné Brassói Hilda fizikatanárnő által szervezett kísérleti ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás bemutató fizika tehetség érdekességek természettudomány vác boronkay kísérletek scienceguruk

2017. máj 29.

Mobilplanetárium érkezik hozzánk!

írta: fizikusmanó
Mobilplanetárium érkezik hozzánk!

2017 május 31

Mi is az a planetárium, és miért jó az nekünk, ha a ScienceGuruk Tehetségtámogató Alapítvány által elnyert Auchan támogatással Vácra tudjuk hozni legalább egy napra a Partiscum Mobilplanetáriumot és a programjaikat?

0_partiscum_mobil_planetarium.jpg

1. ábra 

http://partiscum.blogspot.com.es/2015/01/partiscum-mobil-planetarium.html [2017.05.28]

Nos, a Váchoz legközelebb eső Planetárium, a budapesti Népligetben található, és az elavult épületnek köszönhetően idén már valóban megérett egy teljes renoválásra. Pénzügyi, finanszírozási döntésre vár, de sajnos az épület már nem várhat tovább, mert beázik. Legutóbb már én is találkoztam modern technológiának éppen nem mondható vödrökkel az épületben, amik a lehulló esővizet voltak hivatottak felfogni. ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás ajánló verseny tudomány csillagászat tanárok auchan projektor fizika tehetség földrajz érdekességek természettudomány vác zeiss planetárium scienceguruk kulin györgy

2017. máj 24.

TowelDay - május 25 - ebben az évben is!

írta: fizikusmanó
TowelDay - május 25 - ebben az évben is!

avagy a válasz 42

mind-544404_1280.png

Az emberi agy rejtelmei!

forrás: pixabay.com [2017.05.17]

Mivel, ma, 2017 május 17-én, amikor írom ezt a bejegyzést, van a Nemzetközi újrahasznosítási nap (International Recycling Day), és nemsokára itt van május 25-e úgy gondoltam, részben újrahasznosítom egykori blogom idevágó bejegyzését. Jöjjön hát, minek jönnie kell:

Kedves Blog olvasók, ha valaki holnap, május 25-én, egy vagy több embert is törülközővel a nyakában lát, vagy a 42-es számot viselve, esetleg a kettő kombinációját, ne higgye azt, hogy megbolondult! Május 25-e minden évben a Douglas Adams rajongók napja. Ki ő? Olvass tovább, s te is csatlakozz köreinkhez!

Minden nagyobb világvárosban találhatsz olyanokat, akikhez csatlakozhatsz ezen a napon! Budapesten is ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás 42 könyv biológia auchan fizika tehetség univerzum galaxis természettudomány űrhajó boronkay scienceguruk

2017. máj 15.

Egy legenda nyomában!

írta: fizikusmanó
Egy legenda nyomában!

Vajon igaz, hogy légkondicionálja magát a sivatagi róka a füleivel?

  kis_herceg_mekoszk.gif

1. ábra Kis Herceg

forrás:  http://mek.oszk.hu/00300/00384/html/  [2017.05.11]

Mivel a tudományos érdeklődésű emberek nem mind feltétlenül a fizika szerelmesei, biztos vannak közöttetek is olyanok, akik inkább a biológia, a kémia, esetleg a földrajz iránt éreznek olthatatlan vonzalmat. Mivel nem lehetünk csak szakbarbárok - erről a témáról még majd lesz egyszer egy önálló bejegyzésem, ahol kifejtem bővebben a véleményemet - a mai bejegyzésben két kis sivatagi érdekességre szeretném pár szóban felhívni a figyelmeteket. Az egyik történelmi témájú, míg a másik biológiai.

Kezdjük a biológiával, mivel az ábécében a b (biológia) előrébb áll, mint a t (történelem).

Biztos sokaknak ismerős a sivatagi róka neve, ...

Tovább Szólj hozzá

tudomány biológia auchan biblia debreceni állatkert fizika hallás érdekességek sivatagi róka természettudomány pedagógia kürt boronkay jerikó scienceguruk térhallás akusztikus fegyver

2017. máj 11.

ScienceGuruk Tehetségtámogató Program Verseny 5. forduló

írta: fizikusmanó
ScienceGuruk Tehetségtámogató Program Verseny 5. forduló

A ScienceGuruk Tehetségtámogató Program Versenyének a 5. fordulója:

 

gondolkodas_pixabayoy-1867332_1920.jpg

gondolkodó kisfiú [forrás:pixabay.com]

 

ELMÉLETI KÉRDÉSEK:

E/10. Ismertesd az emberi vagy/és állati hallást. Hogyan is hallunk? Mi a különbség az ember és az állatok (pl. kutya, macska, denevér, lepkék, rovarok, elefántok, krokodilok, delfinek hallása között.)

Ki az a magyar tudós, aki a hallással kapcsolatos munkája elismeréseként egy nagyon híres díjban részesült? Mi ennek a díjnak a neve? Mikor kapta meg?

E/11. Számos filmben találkozhatunk különböző természeti katasztrófákkal ill. az ezek bekövetkezése, túlélése utáni világgal. De mi ebben a valóság? Mit mond erről a fizika ill. a többi tudomány.

Keress választ arra, hogy mi ...

Tovább Szólj hozzá

2017. máj 09.

Teljes Írás

írta: fizikusmanó
Teljes Írás

avagy mi is az a HOLOGRÁFIA

Ugye milyen érdekes, de egyben talán felesleges is lenne egy görög összetett szót magyarosítani?

Holográfia = holo + gráfia = Teljes Írás

vagyis egy olyan "fényképezési" módszer, ami az információ komplettebb leképezését és visszaadást teszi lehetővé. Ezt a lehetőséget egy magyar származású, de a felfedezését Angliában kidolgozó fizikusnak, Gábor Dénesnek köszönheti a világ. Ő 1947-ben tette ezt a világraszóló felfedezést, és 1971-ben megkapta érte a Nobel díjat. Egy újabb "magyar" Nobel-díj, amit sajnos megint csak nem magyar színekben vett át az adott tudós. Vajon mikor fogjuk tudni biztosítani a feltételeket egy második igazi magyar Nobel díjra?

Kvíz kérdés kedves olvasóim, kire céloztam, mint magyar Nobel-díjra e ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás tudomány kísérlet auchan fizika tehetség természettudomány lézer továbbtanulás boronkay holográfia scienceguruk

2017. ápr 20.

Beszámoló - Paks Atomerőmű Látogatás

írta: fizikusmanó
Beszámoló - Paks Atomerőmű Látogatás

A következő percekben a ScienceGuruk Tehetségtámogató Programba bekerült középiskolás diákok egy csoportjának a Paksi Atomerőműben tett látogatásáról írt diákbeszámolót olvashatjátok, és az ott készült fényképeket csodálhatjátok meg.

Mikecs Enikőnek, mint akkreditált helyszíni tudósítónknak ezúton is köszönjük!

 

egg_pixabay.png

Feltörtük az okostojásokat! és mit találtunk!

"Sugárzó mosollyal!

Paks. Atomerőmű. Ez a két szó mára már összefonódik az emberek fejében. Mindenki tudja, hogy hazánk egyetlen  atomenergia-szolgáltatása ezen a helyen van, de magát az erőművet már csak nagyon kevesen tudják elképzelni. Legalábbis eddig én így voltam vele. Ha egyetlen mondattal kéne összefoglalni az egész paksi ...

Tovább Szólj hozzá

2017. ápr 15.

A Fizika Mindenkié

írta: fizikusmanó
A Fizika Mindenkié

Programajánló

brain_pixabay.jpg

forrás: pixabay.com

A fizika mindenkié egy nagyon találó programnév, hiszen életünkkel, létünkkel bizonyítjuk ennek az igazát. Fizika nélkül nem léteznénk, a fizika  meghatározza a mindennapjainkat, a körülményeinket, a fejlődésünket. Igaz, nem csak a fizika, hanem az összes természettudomány, jobban mondva a Természet, aminek a vizsgálatára, megértésére "találták ki" a természettudományokat az emberek.

A mai bejegyzésben egy, a közeljövőben megrendezésre kerülő nagyon érdekesnek ígérkező (előző évben szuper volt!) programra szeretnénk azoknak a figyelmét felhívni, akik még nem tudják, hogy mit is csináljanak jövő héten pénteken és szombaton, vagyis 2017. április 21-22-én.

Mindenkit szeretettel várnak a ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás kutatás könyv programajánló tudomány kísérlet egyetem tanárok mérnök fizika természettudomány boronkay kísérletek scienceguruk

2017. ápr 15.

Katasztrofális vízhiány

írta: fizikusmanó
Katasztrofális vízhiány

Megszületett megoldás? A grafén és a víz viszonya.

 

earth-water-distribution-kids-screen_usga.png

1. ábra - Hol található a víz a Földön ?

forrás:   https://water.usgs.gov/edu/mwater.html [2017. április 08]

Szószedet az 1. ábrához:

...

 

angol

magyar

1

fresh water

édesvíz

2

other saline water

egyéb sós vizek

3

ocean’s water

tengervíz (=sós víz)

4

ground water

talajvíz

5

glaciers and ice caps

gleccserek és a sarki jégsapkák

6

surface/other freshwater

felszíni vagy egyéb ivóvizek

7

athmosphere

atmoszféra

8

living things

élő dolgok

9

Tovább Szólj hozzá

építészet gyémánt nanotechnológia víz fizika tehetség kémia érdekességek energetika természettudomány grafit szén vízhiány szárazság fullerén anyagtudomány boronkay grafén elemi-szén

2017. ápr 11.

Tervezett Programjaink

írta: fizikusmanó
Tervezett Programjaink

2017 Április

 Kedves Olvasóink!

teacher_pixabay.pngAz alábbiakban a 2017 április hónapra tervezett programjainkat láthatjátok naptárba rendezve. A programok nem mindegyike a mi szervezésünkben valósul meg, hanem azokat is beírtuk, amelyeken mint vendég kísérletezők, vagy mint résztvevők szeretnénk ott lenni. Ezért aztán minden egyes programnál beírtuk a résztvevőket és az előadókat is. Természetesen minden programnak külön bejegyzést is fogunk szentelni, a tervek szerint előkészületes és beszámolós formában, vegyesen. Mindenkinek kellemes és bolondos ÁPRILIST kívánunk! Ha kérdésetek van a programokkal kapcsolatosan, a scienceguruk@gmail.com email címen, vagy a kommentben feltehetitek. Az esetleges változások miatt kísérjétek figyelemmel a bejegyzéseket!

A ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás kutatás könyv programajánló tudomány kísérlet biológia csillagászat fizika tehetség kémia érdekességek természettudomány továbbtanulás szakmai nap hologram boronkay kísérletek Lányok Napja scienceguruk

2017. ápr 04.

Gravitációs Teadélután

írta: fizikusmanó
Gravitációs Teadélután

 

gravitacios_teadelutan_estt.jpg

1.ábra  Gravitációs Teadélután - az ETTE (Egyesület a Tudomány és Technológia Egységéért) szervezésében, a Wigner Fizikai Kutatóközpont támogatásával.

 

Az ETTE szervezésében és a Wigner Fizikai Kutatóközpont támogatásával szervezett Gravitációs teadélutánt ma,  2017 április 4-én tartották meg, nagyon érdekes témákról beszélgetve. A meghirdetett program a tervek szerint a következő volt:

 

13:30 - 14:00 Gyülekező
14:00 - 14:05 Köszöntő - Ván Péter - ETTE
14:05 - 14:35 Király Péter (Wigner)
A Fischbach-féle 5. erő hipotézis és annak magyar vonatkozásai
Elnököl:
Ván Péter
14:35 - 15:05 Szondy György (ETTE)
Az 1964-es, Dicke-féle Ekvivaencia-elv mérés ...
Tovább Szólj hozzá

oktatás ajánló kutatás könyv programajánló tudomány egyetem fizika gravitáció természettudomány

2017. ápr 04.

Debbie a gyönyörű és egyben borzalmas

írta: fizikusmanó
Debbie a gyönyörű és egyben borzalmas

Hurrikánok lélektana

Debbie a hurrikán (willy-willy) 2017 március 28-án Ausztrália mellett egy NASA felvételen: 

debbie_hurrikan_ausztralia_a2017086_0350_1km_nasa.jpg

1. ábra forrás: nasa.com [2017 március 28]

Nézzük csak mit is érdemes tudnunk ezekről a cseppet sem veszélytelen képződményekről. Azok az országok, amelyek érintettek hurrikán, tornádó, stb témában, általában rendelkeznek valamiféle megelőző illetve az elhaladás utáni eltakarító tervezettel, protokollal. A klímaváltozás okán Közép-Európa térségeiben is egyre gyakrabbá válnak az erősebb, nagyobb energiájú légmozgások, nagymértékű csapadékok, úgyhogy lassacskán nekünk is ki kell képeznünk magunkat! El kellene kezdeni az iskolákban, munkahelyeken, szociális intézményekben begyakoroltatni a vészhelyzeti protokollokat, hiszen a ...

Tovább Szólj hozzá

oktatás verseny tudomány mexikó eső auchan meteorológia fizika szél földrajz érdekességek éghajlat természettudomány hurrikán tájfun csapadék légkör légnyomás boronkay turbulens trópusi ciklon légkörfizika hurrikán szeme feláramlás Saffir-Simpson skála

süti beállítások módosítása