Niki és Kornél új életet kezd

Négy bőrönd

BRÉKING: Behavazott Vancouver, éheznek a kolibrik

2020. január 15. - Négy bőrönd

Hatalmas érdeklődéssel övezve kezdte meg működését kedden az észak-vancouveri macskatévé. A kísérleti adást kitörő lelkesedés kísérte, a közönség a folytatást követeli. Az első műsor összefoglalóját az alábbi linken nézhetik vissza (magyar nyelvű feliratot keressenek a teletext 666. oldalán – na nem ehhez az adáshoz, csak úgy mondom):

Napok óta fagy nálunk, ez extrém időjárás a nyugati part Vancouver környéki szakaszán. Az utóbbi néhány évben a hó sem ritka a városban – igaz, telente egyszer-kétszer fordul csak elő. Az idén viszont máris megfejeltük az előző évek hóteljesítményét: néhány óra alatt több mint tíz centi esett le, és azóta is szállingózik.

Pénteken még az eső zuhogott - meg sem tudom már mondani, hányadik hete, szakadatlanul. Jobban mondva akkor éppen csak szitált. Kiléptem az erkélyre és kinyújtottam a kezem a tetőn túlra, hogy mintát vegyek öltözködési tanács gyanánt. A következő pillanatban meg úgy rándult össze a testem, mintha nyakonöntöttek volna az elmúlt hetek esővizével. Pedig csak egy jó nagy rovar nagyságú kolibri célozta be a túlméretezett prédáját. Ekkor futott át az agyamon (amin minden bizonnyal az imént a kolibri is szeretett volna), hogy ezek a kisujjam nagyságú apró madarak vajon mit ehetenek ebben az időben. Azt mondják, az Anna kolibrik néhány évtizeddel ezelőtt főleg Kaliforniában fordultak elő, Vancouver környékének benépesedése és a párhuzamosan növekedésnek indult kertesített területek nagysága vonzotta őket északabbra. A telet pedig az enyhe időjárás segít nekik átvészelni, amikor virágok hiányában apró rovarokra fanyalodnak. Na már most ha fagy, főleg tartósan, lőttek a rovaroknak még itt, a Szúnyog patak mellett is. Arra jutottam így okoskodva, hogy veszek egy etetőt. Már ez is abszurd jelenségnek tűnt a magyar fejemmel ("helló, kérek szépen egy kolibri etetőt"), arról nem is beszélve, ami ezután következett. A langyos, cukros vízzel teli, műanyag virágokkal kicsinosított palackra úgy jönnek a kis balett-táncosok, mint a legyek. (A legyek meg nem jönnek, két okból: 1. mert megfagytak, 2. mert légy- és darázsbiztos ez a menő cucc.) Mi meg Zsebivel lenyűgözve mozizunk. Csúcsélmény.

Rénszarvasokkal sétáltunk Alaszkában

Alaszkában, szűk völgy mélyén
lakik az én öreg néném,
vele élnek rénszarvasék,
tőlük tudom ezt a mesét.

1.jpg

(Niki) Például, hogy a rénszarvas nem őshonos Alaszkában. Ugye milyen furcsa? Amikor a havas északra gondolunk, a Mikulás után másodikként a legtöbben szerintem azonnal a rénszarvasra asszociálunk. Pedig a ma Észak-Amerikában szabadon élő karibuk és haszonállatként tartott rénszarvasok elődeit az 1800-as évek végén Szibériából importálták az alaszkaiak, hogy így enyhítsék az éhínséget az őslakosok körében. (Amit egyébként a bálnavadászok idéztek elő azzal, hogy megtizedelték a Bering-tenger emlős állományát.)

2.jpg

Némi félrement kísérletezés után, aminek nemcsak az első csordák, de néhány feháborodottan hazatelepülni kényszerülő orosz tenyésztő is áldozatául esett, úgy döntöttek az alaszkaiak, hogy inkább a skandinávoktól tanulják meg ezt a szép mesterséget. Akárhogy is, mi nagyon örülünk a vállalkozás sikerének, mert sokkal szomorúbb lett volna a fairbanksi utunk, ha nem ismerjük meg Jaspert, Buttercup-ot, Tobyt és a többieket. Ők aközé a nagyjából harmincezer rénszarvas közé tartoznak, akik ma Alaszkában tengetik az életüket. És azoknak is a szerencsésebbjei, mert nem lesz belőlük kolbász. Egy kislány álmát váltották valóra, és azóta turisták tucatjait vidították/lökték fel egy-egy tundrai kirándulás alkalmával. Jane rénszarvasfarmja és az ott töltött sétánk történetét az alábbi videóban láthatjátok. A kíváncsiságunknak exkluzív hajnali etetés és egy isteni sütirecept volt a jutalma.  

Jane tízéves lánya könyörögte ki az első pár rénszarvast a családi farmra. Évekig gyűjtötte a zsebpénzét, és maga próbálta lealkudni (egyébként sikerrel) az állatokat. Nem csoda, hiszen egy rénszarvas ára valahol ezer és kétezer dollár között mozog (zsebpénz, mi?!), egy éves tartása pedig akár kétszer ennyibe is kerülhet. Képzelem, mit élhettek át a szülők, amikor az első éjjel megszöktek a szarvasok. Napokkal később cowboyoknak sikerült befogniuk őket. Aztán ahogy ez lenni szokott, néhány év múlva a gyerek elköltözött otthonról, az állatok meg ott maradtak a szülőkre. (Igen anyu-apu, én is érzem, hogy a történet ujjal mutogat rám.) Az élelmes szülők meg pénzt csináltak a farmból. Az idén már jógacsoportokat is indítottak.

(Kornél) A forgatás miatt még pirkadat előtt megérkeztünk a farmra. Ez nem rám vall, szeretek sokáig aludni, így felettébb élveztem, hogy itt 11-kor pirkad. A havas kis faluban könnyen megtaláltuk Jane házát, valószínűleg az egyetlen attrakciót a közelben. A konyhában fogadott bennünket, ahol minden csoportnak süteményt süt - így kezdődik a napi rutin, minden nap. Nem egyedül dolgozik, a környékbeli kutyaszánhajtó lányok segítenek neki - úgy tűnik, hogy így megy ez: mindenki ismer mindenkit és nem sok munkalehetőség közül lehet válogatni errefelé.

bamba.jpg

(Niki) A rénszarvasok cukik - van néhány egészen érdekes szuperképességük -, engem mégis az emberi sztori ragadott meg leginkább az itt eltöltött napunk alatt. Hogy Jane-t az állattartással járó mindennapos elkerülhetetlen fizikai munka segítette ki az alaszkai sötét telek által okozott depressziójából. Vagy hogy mennyire közeli viszonyban van azokkal az állataival, akik nála születtek. Kornél kevésbé osztja a véleményemet, hogy a rénszarvasok olyan szarvasmarhák, amiknek jól sikerült a PR-ja. Ő ugyanis már az első pillanatokban valami megmagyarázhatatlan barátságot kötött Tobyval, a legfiatalabb, felemás agancsú borjúval. Hát jó-jó, ha megnézzük közelebbről, azoknak a szemeknek valóban nehéz ellenállni és még puha is a kis boci.

(Kornél) * a rénszarvasok cukik - kivéve Jasper. Jasper egy kis szemétláda. Mindenkit fel akar öklelni. De legalább könnyű megijeszteni, csak bohócot kell csinálnom magamból hozzá - a karommal agancsot formálok és határozottan elindulok felé. Egyből eliszkol. Ezt persze a kis görény már tudja, ezért tipikusan hátulról támad.

A teljes ellentéte a kis barátom, Toby. Talán zuzmó szagom lehetett, de mellém szegődött és végig együtt is maradtunk. Jó arc, türelmes hallgatóság.

toby2.jpg

(Niki) Ez a váratlan barátságra lelt Kornél-Toby páros együtt sétálta végig ezt a néhány kilométeres túrát, amit tucatmagunkkal tettünk meg, miközben Jane azokról a már említett szuperképességekről mesélt.

toby1.jpg

Ezek a prémes jószágok látványos hatékonysággal találják meg a hó alatt az ehető zuzmókat, mert látnak az ultraibolya tartományban is. Az elképesztően fagyálló patáikkal kaparják elő a kaját. (Arra nem emlékszem, mennyire, csak arra, hogy el-ké-pesz-tő-en fagyálló.) A levedlett agancsbőr - ami rendkívül puha és selymes egyébként -, nagyon jó fehérjeforrás, és bármilyen perverz szokásnak hangzik is, miután ledobták, megeszik. Fontos tudnivaló továbbá, hogy ha szembejön egy rénszarvas, ne nagyon tapogassuk az agancsát. Két okból se: amíg puha, addig fáj neki, miután megkeményedett meg nekünk fog fájni.

(Kornél) Matriarchális társadalomban élnek, mint Jane és a családja. Séta közben mindenki a főanyát követi, így csak őt kell terelgetni. Szánt nem kaptunk, emiatt csak négy csillag jár.

Éppen Alaszka

(Niki) Gyerekkoromban úgy néztem a BBC természetfilmjeit, mint egy titkos ablakot arra a színes világra, ami az én otthonomból nézve elérhetetlen messzeségben rejtőzik. Kiismerhetetlen mélységeiben elveszni a világ legizgalmasabb dolgának tűnt. Igyekeztem memorizálni, David Attenborough hol is találkozott azokkal az érdekesen udvarló, színes madarakkal, látott vadászó orkát vagy merészkedett közel karibuhoz. A Sziklás hegység vagy Alaszka havas csúcsainak látványa elvarázsolt, de meg sem fordult a fejemben, hogy mindezt valaha nemcsak két dimenzióban láthatom. Az a fajta kishitű magyar lélek vagyok, aki még a bakancslistájára se mer ilyesmit felírni. Akkor kezdi elhinni egyáltalán, hogy lehet ez másképp, amikor már bőven ropog a bakancsa alatt az északi hó és egy veszélyesen alulöltözött kutyaszán hajtó lány éppen azt magyarázza neki, hogyan viselkedjen, ha fel akarja öklelni egy rénszarvas. 

02_1.jpg

Valamikor 2018 őszének derekán jött rá Kornélra a mehetnék. Olyan mélyen ásta bele magát a tundrai hidegben való öltözködés mélységeibe, hogy bevallom, egy idő után engem elveszített. Sőt amikor meghozta a futár a fél előszobát elfoglaló küldeményt, amiben csakis gyapjúzokni volt, azt hittem, az esze is elment. (Ha bárki északi sarki expedícióra készül a jövőben, kérdezzen tőle bátran.) De le a kalappal előtte, mert be kell valljam, egyszer sem fagyott le semmim sem, és mindent a lehető legjobb ár-érték arányban szereztünk be, a kabátainkat például használtan vettük.

003_1.jpg

December elsején vágtunk neki az alaszkai utunknak, két bőröndnyi bundabugyival. (Ami annak fényében, hogy négy bőrönddel érkeztünk Kanadába, feltételezi, hogy megdupláztuk a ruhatárunkat, és nyomban ki is nőttük a kis lakást. Persze azóta is itt lakunk, mert inkább utazásra és dobozokra költünk, mint méregdrága vancouveri albérletre.) Szóval december elsején, egy nappal az Alaszka fővárosát, Anchorage-et megrázó 7,2-es erősségű földrengés után repültünk Fairbanksbe, ahol egy igazi mesebeli, erdő mélyi faházat sikerült kivennünk. Fairbanks annyival északabbra van a fővárostól, hogy alig érintette a földrengés, így itt még nem érzékeltük annak következményeit.

013.jpg

(Kornél) Fairbanks még a kevésbé elhagyatott települések közé tartozik Alaszkában, amit elsősorban a városban működő katonai bázisnak köszönhet, valamint annak, hogy az egyetlen északi út kapujában fekszik, így rajta keresztül látják el munkásokkal és minden egyébbel a röpke 800 km-re, a sarki óceán partján fekvő, festői olajtelepet, Deadhorse-t. Leszálltunk és átvettük a bérelt autónkat. Jó nagy platós jószág, kell is a hóba. Kihúztuk a konnektorból - szó szerint, mivel -40 foknál fagy az olaj, ami valós veszély 300 km-re az északi sarkkörtől. A szállásunkhoz vezető úton megtanultam jégen 120-szal vezetni, hogy ne tartsam fel a forgalmat.

062.jpg

(Niki) Három napot szántunk erre a környékre. Egészen enyhe időt fogtunk ki, -10-12 Celsius volt a decemberben inkább szokásos -30 fok helyett. Kornél bosszankodott is, hogy nem tudjuk meg, jó ruhákat sikerült-e beszereznünk. Az én arcomra is ráfagyott a mosoly, hogy nincs 20 fokkal hidegebb. 

f11.jpg

Mivel a nap télen csak néhány órára emelkedik a horizont fölé, 11 és kora délután közé időzítettük a kinti programokat. Ha most azt kérdezed, mégis mi a fenéért megy akkor az ember télen Alaszkába, akkor röviden válaszolok: mert nem akarja, hogy agyoncsípjék a jó időben Alaszkát ellepő rovarok. Arra a kérdésre, hogy ha Vancouverből a legtöbb magyar első körben az innen elérhető távolságba került helyek közül Hawaiit látogatja meg, mi miért éppen Alaszkát választottuk, már nehezebben válaszolnék. (Ja de, Kornél a horvát vérével kevésbé beachbody, mint amennyire viking.) Szóval először egy csodaszép tavat jártunk körbe, ami igazi romantikus karácsonyi ráhangolódás volt. 

f09.jpg

Ezek a fák olyanok, mint egy mesekönyv illusztrációi, amit a téli estéken a hugom kiságyába bekucorodva lapozgattunk elalvás előtt.

f02.jpg

A kirándulás után megnéztük a Fairbanksben fellelhető fedett téri két szórakozási lehetőség egyikét, az autómúzeumot. (A jégmúzeum bezárt.) Ha engem kérdeztek, azon a meglepettségen túl, hogy ki gondolná, hogy a világ végén valaki összegyűjt 70 olyan elképesztő autót, amin a technológiai fejlődés minden lépcsőfokát be lehet mutatni, egészen felejthető élmény a természet szépségéhez képest. Mégis lenyűgöző, irónia nélkül mondom. 

038.jpg

Fairbankst 30 ezren lakják, a lakosság közel 40%-át a hadsereg foglalkoztatja. 10%-uk a szegénységi küszöb alatti életszínvonalon él, a bűnözési ráta a duplája az USA átlagénak. Nem láttunk nyomort, és mindenki kedves volt, akivel szóba elegyedtünk. Na nem olyan módon, mint nálunk Vancouverben, felesleges szót nem ejtett ki senki a száján. Még kihűlnének, gondoltam, amíg fel nem tűnt a Walmartban hótaposóban vásárolgatva, hogy a hazaiak a -10 fokos hőségben tangapapucsban flangálnak. Mondom tangapapucsban. Némelyik rövidgatyában. És a legtöbben hatalmasra nőttek. De a 176 centimmel akkor éreztem csak igazán Brobdingnagban magam, amikor realizáltam, hogy egy meleg vizű forráshoz készülvén fürdőruhára is szükségem lesz. S-es bikinit találni Fairbanksben? Hahaha, nemcsak a bugyik kezdődtek XL-esnél, de még a tamponok is. Fülem-farkam bahúzva kotródtam Kornélhoz, hogy azt már meg sem merem kérdezni, gluténmentes kenyerük van-e. Ő még bátor volt. A boltos a vállára tette a kezét, és lenéző mosollyal csak annyit mondott: "Ez itt észak. Mások az igények." 

(Kornél) Ezután elindultunk kávézni, követtük a GPS-t egészen egy sorompóig, ahol felfegyverzett katonák érdeklődtek, hogy mégis hova tartunk. Mint kiderült, a kávézó egy katonai bázis belsejében található. Megesik az ilyesmi errefelé. Miután megúsztuk a figyelmezetető lövést a hátunkba, jó magyarként elindultunk termálfürdőzni. 100 km-re keletnek fekszik Chena Hot Springs. Az úton összesen két autóval és egy kis benzinkúttal találkoztunk, ahol ki volt írva, hogy nyugodtan menj be fegyverrel. A benzinkutas hölgy tájékoztatott minket, hogy a visszaúton már valószínűleg zárva lesz, megy jávorszarvasra vadászni. Tudnak szórakozni a vad északon.

059.jpg
A termálfürdőnél véget ér az út, szó szerint. Behajtasz a fürdő épületei, a kis hotel és az étterem közé és ott vége, utána már nincs semmi, csak a vadon. A fürdő természetes termálvíz, szabadtéri és forró. Elképesztően forró. Folyamatosan ömlik bele a hideg víz, kint van az északi mínuszokban és mégis éget. Sohasem gondoltam volna, hogy egyszer fürdőgatyában, csurom vizesen fogok ücsörögni egy havas alaszkai sziklán, mert melegem van. Azt meg végképp nem, hogy jégcsapok lógnak majd a szakállamról.

065.jpg

(Niki) És így lett Kornél mégis (alaszkai) beachbody. Egy rénszarvassal kötött örök barátságát pedig elmeséljük legközelebb.

Ezt nézd meg Vancouverben és környékén - 1. rész

Szubjektív szemezgetés következik azokból a helyekből, amit szerintünk Vancouverben és környékén megtekinteni ildomos.

Ha már egyszer lehetőséged van rá, hogy a világ másik felére utazz, azt ajánlom, legalább két hetet tölts el itt - igaz, vannak olyan barátaink is, akik egy hét alatt pipálták ki a gyönyörű látványosságok nagyját. A végére meg úgysem érsz sosem, legalább is nekünk az eddigi hét hónap arra volt elég, hogy menthetetlenül beleszeressünk a környékbe, és végeláthatatlan listát írjunk azokról a helyekről, ahová el szeretnénk jutni.

Fontos tanács, hogy április vége és szeptember vége közé időzítsd a nyaralást, vagy hozz csónakot, gumicsizmát és jó könyveket. (Kevesebbet sarkítok mint hinnéd, és tény, hogy a síléc vagy a hótalp jelentősen megdobja az elérhető szórakozási lehetőségek számát azidőtájt.)

Az alábbi listát a néhány nap múlva hozzánk látogató unkatesóméknak állítottam össze, és az eddigi, barátainkkal töltött tartalmas kirándulások ihlették. Az első részében az urbánusabb helyszíneket szedtem össze, a következőben főként túraajánlások lesznek. (A képek sajátok, kivéve ha jelölöm a forrást.)

BELVÁROS

Stanley Park

36729967_10216038144363666_5548996660081721344_n.jpg

400 hektáros park túraútvonalakkal, tavakkal, strandokkal, totemparkkal, akváriummal... Napokig el lehet itt bolyongani. Biciklibérlésre is van lehetőség, nagyjából 10 km körbetekerni a parkot, és egész használható bringákhoz lehet hozzájutni.


SP: Lost Lagoon

36697080_10216045162939126_459861323748999168_n.jpg

Körbesétálható tó a magasházak szomszédságában, gazdag élővilággal. Ha éppen olyan szerencséd van, hogy beetet egy helybéli (ami amúgy tilos), még az ételen marakodó mosómedvéket is láthatod.

  • kb. 1 óra
  • könnyű séta
  • nem zavaróan forgalmas

SP: Seawall

36708880_10216045178739521_7357544608890355712_n.jpg

Vancouverben van a világ leghosszabb, megszakítás nélküli vízparti sétánya. A 28 km-es út egyik leglátványosabb szakasza a Seawall.

  • szezonban forgalmas (na azért nem mint a Duna korzó, mondjuk inkább mint a Margit sziget ősszel)


SP: Aquarium

o-vancouver-aquarium-whales-570.jpg

Többezer óceáni faj otthona a Stanley Park szívében. Látványos és érdekes, nem csak gyerekeknek. (Elhittem, nem láttam, ezért nincs róla fotóm sem.)


SP: English Bay Beach

36711028_10216045200500065_1386750373288476672_n.jpg

A legnépszerűbb belvárosi partszakasz. Ha nem a tankereket figyeljük a horizonton, hanem a közelben fészkelő, és halászni leszálló szürkegémeket kémleljük, vagy merészen megmártóztatjuk a lábszárunkat a vízben, igazi jó tengerparti élmény.

  • szezonban forgalmas

Spanish Banks Beach

1 km hosszú homokos tengerpart. Sütögetésre, napozásra, strandolásra kiváló, strandröplabda pályákkal. (A macskára egyszer csak a jövőben lesz magyarázat, higgyetek nekem.)

  • szezonban forgalmas


Robson Street

Vancouver Váci utcája. 


Granville Island

20180311_150703.jpg

Kikötő, piac, rengeteg féle különlegességgel: gyulaival, salmon jerkyvel, kézzel készült bonbonokkal, galériákkal. Mindig nyüzsög az élet, utcazenészek, kiülős hely, fagyi teszi igazán hangulatossá. A belváros felől mini vizibusszal is elérhető. (Ennél a standnál gyulait vettünk.)

  • kb fél napos program
  • forgalmas


Chinatown és a Dr. Sun Yat-Sen Chinese Garden

36684819_10216038132003357_4785655837710352384_n.jpg

Kanada legnagyobb kínai negyede (hogy PC-k legyenek, International Village-nek hívják). A kinai kert kellemes és hangulatos egy kis sétára. Meglepően kicsi és szürreális a magasházakkal a háttérben, de az óránként induló idegenvezetéssel egész sok érdekes részletet is megtudhatsz a kertről. Utána ajánlok egy ebédet valamelyik helyi vendéglőben.

  • kb fél napos program
  • nem túl forgalmas


Vancouver Art Gallery

36670676_10216038142883629_1386007331061366784_n.jpg

Művészeti múzeum a központban. Gyakran hoznak világhírű kiállításokat, legutóbb pl. Murakamin voltunk.

  • forgalmas


Science World

o-science-world-vancouver-facebook_580x390.jpg

Nagyszabású tudományos és természeti kiállítás planetáriummal. (Kép forrása: Huffington Post)


CAPILANO

Capilano Suspension Bridge Park

30821849_10215550525973511_7818896036636453088_o.jpg

Gyönyörű függőhidak a Capilano folyó kanyonja fölött és a száz méter magas fákon. Igazi őserdő ízelítő, kiépített sétányokkal, infotáblákkal, Észak-Amerika legnagyobb magán őslakos totem-gyűjteményével.

  • 2-3 óra, nagyon könnyű túra
  • enyhe esőben is kiváló célpont
  • forgalmas


Cleveland Dam

32478968_10215664195935189_8821363286927736832_n_1.jpg

Szintén a Capilano River Parkban találod, néhány percnyire a Suspension Bridgetől. A mesterségesen felduzzasztott Capilano tó tárolja a környék ivóvízkészletét. A gáton közel 100 méter magasról zúdul alá a hatalmas víztömeg a fenyőkkel szegélyezett kanyonba.

  • rövid séta, piknikezésre alkalmas parkkal, rálátni a Grouse Mountain-re és a Lions (Two sisters) dupla csúcsára (a kedvenc hegycsúcsaimra, amik bárhová mész a környéken, minden mögül kikukucskálnak, majd egyszer a legendájukat is elmesélem)
  • szezonban viszonylag forgalmas


Grouse Mountain

36769731_10216038146843728_7068983060695351296_n.jpg

Gondola visz fel a hegyre, ahol télen sípályákat, korcsolyapályát és hótalpazásra alkalmas túraútvonalakat is találsz. Nyáron hótalp nélkül is túrázható. A gondolázást kiváltva gyalog is feljutsz, de elég meredek kaptató, (2 km-en 800-900 m szintemelkedés). Kedves látványosság a két mentett grízli medve.

  • egész évben jó célpont
  • forgalmas


Ambleside Beach

36747087_10216038132323365_7314991614814846976_n.jpg

Kellemes, homokos strand (West Vancouverben), ahol előfordul, hogy a kemény fából faragott kanadaiak a fókákkal együtt úszkálnak a vízben. 

  • hőségben forgalmas, de sosincs tömeg (hát kell ennél tökéletesebb hely?!)


NORTH VANCOUVER, LONSDALE

Waterfront Park

37000392_10216089736253431_1475692755077300224_n.jpg

Part menti füves park játszótérrel, a belvárossal szemben. Innen indul a Seabus, mellete piaccsarnok, McDonalds és Starbucks.


Seabus

A szebbik útvonal North Vanből a belvárosba (vagy vissza). Egyenesen a Waterfrontra visz, amit mindenképpen érdemes látni a belvárosban (ott szállnak le a menetrendszerinti hidroplánok). Negyed óránként jár, és 12 perc alatt visz át a túlpartra. Compass carddal (helyi bérlettel) igénybevehető.

  • jó időben forgalmas, de felférsz és kilátsz

A folytatást igyekszem a napokban kivitelezni, csodálatos helyek és hegyek vannak még hátra!

160 nap zanzája

blog01.jpg

Amikor elkezdtem ezt a bejegyzést, az volt a címe, hogy az első 110 napunk Kanadában. Azóta eltelt még vagy ötven. Rengeteg dolgot mesélhetnénk, de nem fogunk. (Akit bővebben érdekel, mi van velünk, hívjon fel, aki fel szokott, annak meg az a jutalma, hogy nem untatjuk újra hosszan.) Röviden: van helyi személyim! Ez a legkúlabb hivatalos irat, amit valaha láttam. Azért is, mert bemondásra írják rá, hogy hány kiló vagy, és egy kicsit a bal felső sarkán lévő felirat miatt is: "B.C., The Best Place on Earth". Szerénytelen, de eddig nem tudom cáfolni.

id2k.jpg

Na jó, Kornél lepipált azért. Szerzett valódi nyelvvizsgát (mert az otthoni Rigó utcásat itt körberöhögik), és itt is letette a jogsit (mert az otthoni csak három hónapig érvényes). Épp most honosíttatom a diplomáimat (ő ezen már túl van), hamarosan indul a vállalkozásom, és egy orvosi vizsgálatra vagyunk attól, hogy beadjuk az állandó letelepedési kérelmet.  

29632848_10215278758179486_948556230_o_1.jpg

Az esős tavaszvárás csöndes volt, berendeztük a lakást, beálltak a hétköznapok, dolgoztunk, feldolgoztunk, barátkoztunk, megnyugodtunk.

Aztán eljött végre a tavasz itt is, vettünk egy autót, és kinyílt a világ. Nincsenek megfelelő szavaim arra, hogy leírjam, milyen gyönyörű a környék, amit hétvégente nagy energiákkal fedezünk fel. Szerencsére van viszont egy jó kis telóm meg fotómasinám, úgyhogy inkább megmutatom.  

29391769_10215260000310551_531248333_o.jpg

Ez az Alouette Lake, még márciusban jártunk itt, és a jövő hétvégén vissza is megyünk kempingezni. (Na erről is kell írnom még, hogy mekkora kultúrája van itt a kempingezésnek, persze nincs ezen semmi meglepő.)

29693403_10215278757939480_56823973_o.jpg

Így örültünk a jó időnek, mert akkor még nem tudtuk, hogy ez csak beetetés, előttünk áll egy eső áztatta, sötét április. De szerencsére az első látogatókként érkező barátaink meghozták otthonról a napsütést.

31337804_10215536970634636_2265238886613516288_n.jpg

Itt épp egy helyi srác 30 éves vitorlásával szeljük a vizet az öbölben.

32474721_10215663775284673_7959091101233577984_n.jpg

Ez egy random talált, kedves tavunk, ahol rendszerint senkivel sem találkozunk. Akárcsak itt:

29250596_10215259999830539_525342963_o.jpg

Már augusztusban tudtam, hogy az egyik kedvenc helyem a Cleveland Dam lesz, ami itt van tíz percnyire.

32478968_10215664195935189_8821363286927736832_n.jpg

A gát mellett van a Capilano Suspension Bridge Park, ahová helyi lakos bérletünk van. Esőben a legszebb az esőerdő, és megunhatatlan ez a függőhíd rengeteg.

32684111_10215663771124569_6820557341931339776_n.jpg

Március végén még hótalpazni is tudtunk, amikor a tengerparton már pólóban hesszeltek a helyiek.

29513365_10215259999110521_975350064_o.jpg

Na jó, nyilván nem tudom egy posztban összefoglalni ezt a rengeteg élményt, és egész lényeges dolgokról még szót sem ejtettem: hogyan találkoztunk az első medveboccsal, vagy hogyan lettünk kutyások, szóval hamarosan újra jelentkezünk. Addig azért még megmutatom az új háziállatunkat.

32807826_10215688103932874_6874191403170136064_n.jpg

Kedves jószágnak tűnik, de a gyerekeket, kutyákat és macskákat azért nemigen lehet mostanában hosszú pórázon sétáltatni a ház környékén. Egyébként az itteni vadvilág tisztelete is megér még egy misét. Ígérem, mostantól újra gyakrabban jelentkezünk majd.

A legkedvesebb sziget, ami megúszta a cunamit

Az éjszakai 8-as erősségű földrengés miatt cunamiriadót adtak ki nemcsak Alaszka partjaira, de Britt Kolumbia nyugati részére is. Vancouver Island-en amúgy is napok óta tombol a vihar, lezárták a partokat az óriási hullámok miatt, már csak ez kellett a nyakukba. Nekem meg folyton azon a kis tenyérnyi, paradicsomi szigeten jár az agyam, amit még augusztusban látogattunk meg, a nagy sziget legnyugatabbi részéhez közel. Úgyhogy most megmutatom, milyen Lone Cone, amikor nincs se földrengés, se cunami. (Azóta egyébként lefújták a cunamiriadót, halleluja.)

b01.jpg

Először is úgy kezdődik a kaland, hogy Vancouverben autóba ülsz, az autót meg rávezeted egy jó nagy kompra, ami röpke két óra alatt átsuhan veled Nanaimoba, ahonnan immár helyváltoztató mozgással, szárazföldön - kondíciótól és az autóban fellelhető gyereksűrűségtől függően - 3-4 óra alatt eljutsz Tofinoba. És ott indul csak az igazi móka! Autó letesz, sátor, hálózsák, cucc, gyerek kipakol és fegyelmezetten vár... Amikor azon az augusztusi napon, a nyaralásunk kezdetén megjelent egy szakadt motorcsónak, benne buszüléssel meg egy kb Zsukkból kioperált műszerfallal, és azt mondta a '90-es évek popját csutka hangerőn hallgató indián figura, hogy dobáljuk be a cuccainkat, aztán kapaszkodjunk, éreztem, hogy jó helyen vagyunk.

b04.jpg

A pasas beletaposott, a hajó orra felemelkedett és hasítottuk a vizet (a víz meg az arcunkat...). Máig érthetetlen számomra, hogy a sűrű ködben hogyan tudta kikerülni azt a rengeteg vízből kiálló sziklát, de épségben megérkeztünk a túlpartra, ahol egy terepjáró mögé kötött szekérre pakoltak minket, hogy azt a 200 métert megtegyék velünk, ahol az összesen 30 sátorhelynyi kemping sűríti össze a szigeten fellelhető ideiglenes és állandó humánpopulációt. 

Levertük a sátrunkat az óceánpartra, a Lone Cone hegy lábához, és gyönyörködtünk ebben a paradicsomi helyben. 

b05.jpg

Földöntúli reggelekre ébredtünk, a felhők között. A kihalt óceánpart csak napi néhány órára derengett ki a ködből.

b13.jpg

A futóhomok rendkívül jó mulatságnak adott alapot.

b07.jpg

b08.jpg

b09.jpg

Úgy másfél kilométerre a sátrainktól van egy gyönyörű tó, a partján egy kenuval, amit bárki kedvére használhat, aki odatéved. Az evező úgy hasított bele a csöndbe, hogy szinte szégyelltük magunkat a zajért. (Elalvás előtt szoktam magam ilyen vizekre képzelni.)

b10.jpg

Többen emlegettek egy terepfutó fiút, aki rekordidő alatt felfutott a Lone Conra. Nem teljesen értettük, ez miért olyan nagy szám, hiszen csak két kilométer a csúcsig. Akkor még nem számoltuk ki, hogy azon a két kilométeren a 720 méteres szintemelkedés milyen meredekséget jelent. És hát a szakadék fölött fatörzsön átkelés sem tartozik a hétköznapi rutinjaim közé. De csak felmásztunk, itt a bizonyíték. 

b12.jpg

Miután a kempingbe visszaérve jézuskrisztusi pózban terültem ki a fűben, Scott, a texasi identitású, torontói hangmester szomszédunk (régi visszatérő vendég), aki egyébként rávett minket a túrára, úgy döntött, beváltja az ígéretét és kifogja a vacsorát. Kihajózott a kenuján, és néhány óra múlva egy jól megtermett lazaccal tért vissza. A halat aztán indián hagyományok szerint cédrusfára feszítve füstölte meg John, a kemping tulajdonosa. 

b14.jpg

Scott gitárjátéka és a közös éneklés igazi tábori hangulatot varázsolt az élménydús nap végére.

b15.jpg

Már talán csak azt nem meséltem el, hogy az öt nap alatt szépen lassan kiderült, hogy a második (sátor)szomszédunk, egy agysebész, a szüleivel '56-ban menekült Kanadába. Az ő szomszédja Jancsika, aki az ötvenhatos leszármazott anyukájával és francia apukájával jött nyaralni az isten háta mögé. És még ezt tetézte az az angol nő, aki egyszer csak tört magyarsággal szállt be a beszélgetésbe, és elmesélte, hogy évekig Dombóváron tanított. Szóval a világvégi kis szigeten, ahol összesen egy indián család él, a nagyjából harminc sátor közül ötben beszéltek magyarul. És ezeket az embereket épp Lone Cone hozta össze. Éljen, hogy nem vitte el a cunami!

Ritmus és változás - a költözés mellékzöngéi

Amikor gyerekként építkezést láttam, mindig sajnálkoztam kicsit, hogy milyen kár, hogy ez a város még nem készült el, pedig látszik, hogy egész pofás lesz. Nem értettem, Szolnok hogy épülhet egész gyerekkoromban. Úgy képzeltem, hogy egyszer minden elkészül, és akkor készen lesz. Működik, nem romlik el, minden a helyén lesz és egy tökéletes állapot állandósul. Abban a két és fél készülődős hónapban, amiről már többször írtuk, hogy milyen megfeszített tempóban csináltuk végig, valahogy tudattalanul is vártunk egy ilyen kész állapotra. 

sea1.jpg

November közepétől mindig eszembe jutott az a baromság, amit a Forbes-ban olvastam (biztos nem baromság, csak félreértettem), hogy amikor fáradt vagy, gondolj arra, hogy még csak a tartalékaid 40%-át használtad fel. Na, hát decemberben már nagyon nem tudtam elhitetni magammal, hogy az a 60% még mindig ott szunyókál. Abban a hontalan hónapban, amit a Kanadába érkezésünk után Csabi barátunk családjával töltöttünk, hiába volt bensőséges a hangulat, csak nem jött a megnyugvás. Kezdődtek a kinti papírmunkák, intézkedések, otthon után nézés. Minden éjjel ugyanazt álmodtam, csak más szimbólumokkal: biciklivel száguldok vékony pallókon, alattam szakadék és a tenger. Irtó jól megy, aztán egyszer csak lenézek és megtorpanok ("Kígyó, hiszen neked nincs is lábad"!...). Majrézni kezdek, aztán mondogatom magamnak, hogy eddig lendületből megcsináltam, nem torpanhatok meg most. Nem szabad megállni, nem szabad megállni...

kigyo.jpg

Kornélnak a múlt héten Seattle-ben volt bootcamp-je, "kiképzése". Megkérdezte, elmegyek-e vele. Én, aki egyszer képes voltam egy éjszaka alatt minden, laikus számára elsajátítható dolgot megtanulni a gőzturbinákról, hogy Innsbruckba repülhessek cikket írni róluk, ne kaptam volna az alkalmon? Nyilván mentem, és meg sem álltam. Zuhogott az eső, de Amerikában voltam, és még nem láttam a piacot, a tornyot, az első Starbucks-t... Jó pár tíz kilométert beletettem a lábamba a négy nap alatt. Aztán haza értünk a lakásba, amiből még nem sikerült teljesen kiköltöznie a tulajnak, mert épp le kell adnia a következő Tomb Raider filmet (de tényleg, még ez is, hogy véletlenül beköltözünk a hollywoodi vizuális effektek fenegyerekéhez!) Nekiestem a lakásnak, és bár olyan nagy tisztelettel sikáltam le a foltokat a falról, hogy közben arra gondoltam, meglehet, hogy némelyiket James Cameron hányta, egész gyorsan haladt a tiszta állapot felé.

sea2.jpg

Kitaláljátok, mi történt ma reggelre? Nem tudok járni. Nem vettem észre, hogy az egyébként néhány éve kettétört keresztcsontomat annyira megterheltem, hogy egyszer csak feladta. (Kígyó, neked tényleg nincs lábad.) Szóval most itt fekszem a majdnem kész lakásban, és miután gondosan kiválasztottam az interneten, hol vegyen nekem Kornél haza felé egy pár mankót, arra jutottam, hogy amíg a csípőm nem bír el újra, szisztematikusan elkezdem feldolgozni magamban az elmúlt fél évet: amiben menyasszony, aztán feleség lettem. Rátaláltam egy hivatásra, amit imádtam, aztán otthagytam. Eljöttem a világ másik felére a szerelmemmel élni, és fogalmam sincs, mit kezdek magammal. Amiben rájöttem, hogy a dolgok sosem lesznek készen. Én sem leszek készen.

niki2.jpg

Hogy fontos a ritmus. Hogy aludni kéne. Hogy a világ legjobb dolga úgy futni, ahogy csak bírsz: a Széchenyi utcán lefelé a járdán, Gyula bácsiék felé, nem féltve magadat, mindent beleadva száguldani. De aztán le kell ülni a seggedre kicsit. Mert ha nem ülsz le pihenni, majd már csak feküdni tudsz, és fekve rohadt nehéz gépelni. A férjemet keményebb fából faragták, mégis szüksége van most rám, és fel kell épülnöm gyorsan. Türelem, türelem... (Kígyó, baszki tényleg nincs lábad, de legalább tiéd a felismerés.)

A vancouveri vadon és a flegma rénszarvasok

Az ünnepek alatt elkezdtük felfedezni a túralehetőségeket Vancouverben. Ma a Cypress Parkban tettünk egy kiadós sétát. A vadon kifejezéssel nem túlzok - már tényleg csak Szimba hiányzott a sziklacsúcsról. 

003_2.jpg

A hegyi patak mentén lépten-nyomon vízeséseket látni. Ahol a sziklákra zúdul a víz, ilyen szépen törik meg a visszaverődő permetben a fény. Az útvonalon egyszer csak kerítés fogad minket, rajta egy tábla, hogy innentől az érintetlen vadonban vagy, csak saját felelősségedre lépj be. Szerencsére a macik ilyenkor alszanak, a puma meg csak kisemberekre vadászik. A hó itt csak nyomokban lelhető fel, az hőmérséklet ma 4 fok körül van. 

001_2_1.jpg

Vártam egy kicsit Tarzanra, de csak Thort találtam meg az egyik fa alatt. 

023.jpg

Bár az eső nem esik, folyamatosan szitál a nedvesség a fákról. Az előző napokban ugyanis végig zuhogott. Kicsit magasabban, a vancouveriek kedvenc hegyén, a Grouse Mountain-en ezért rengeteg friss hó esett, és karácsony másnapján, amikor mi is felmentünk, a szabad parkolóhelyekből és a felvonó előtt kígyózó sorból arra következtetek, hogy az egész város ott volt. Akárcsak a Cypress vízesések, a Grouse is kb. negyed órányira van autóval. Még egy felet rá kellett szánni a parkolásra, a másik felet meg a sorban állásra... Még szerencse, hogy odafent mindent lehet csinálni a síeléstől a seggen csúszásig (ami egyébként a mi fogadott lányaink kedvenc időtöltése), ezért eloszlik a tömeg. És meg is tudom mutatni, miért éri meg felmenni.

Igaz, itt mi már lefelé jöttünk, de csak ekkor jutott eszembe, hogy akár kamerázhatnék is (főleg, mert felfelé utazás közben összenyomott a büdi tömeg sílécekkel és snowboardokkal). Ezen a romantikus kis lanovkán:

012_2.jpg

021_2.jpg

A lényeg: gyönyörű, havas, kedves hegyecske ez itt, amit nagy becsben tartanak a vancouveriek. Rengeteg sípálya van, korcsolyapálya, gyönyörű kivilágítás, rénszarvas, minden, ami kell. Tényleg, unott rénszarvas is.

020_2.jpg

Kettő is van belőle, a másik is pont úgy lelkesedik, mint ez itt. Elfáradtak a karácsonyi szezonban. Mi Katával és Lillával koriztunk. Lilla már profi, Kata pedig sokat fejlődött, és erre nagyon büszke is vagyok.

010_2.jpg

Így kezdtük, de másfél órával később már úgy odatotyogott hozzám, hogy észre sem vette, hogy kori van a lábán. (Otthon van egy tenyérnyi korcsolyám, én sem voltam sokkal öregebb, amikor elkezdtem ezt a kemény sportot.)

Kornél elhatározta, hogy megtanul snowboardozni, Csabi most is kint van. 

018_2.jpg

Csodás túraútvonalak vannak a hegyen, rengetegen hótalpaznak. Az a terv, hogy holnap mi is kipróbáljuk.

Találtunk egy csodaszarvast. Ez az aranyszarvas olyan nagy, hogy mi nagyjából a térdéig érünk, ha mellé állunk. Szóval képzelhetitek, mekkorák ezek a fenyők.

019_2.jpg

Hát így tengetjük az év utolsó napjait itt Kanadában. Nálatok már szilveszter van. Legyetek nagyon boldogok az új évben! A kiscsajokkal búcsúzunk mára, zárul Niki mókatára.

014_2.jpg

 

Az első napok Amazóniában

Régóta adós vagyok az amazonos munkakezdésemre vonatkozó élménybeszámolóval, így most Niki remek posztjainak árnyékából pótolnám.

Mielőtt útnak indultunk, mindenki azt kérdezte tőlünk, hogy izgulunk-e. Ahogy Niki írta, ilyen érzések kialakulására nem volt időnk, az izgalomhoz idő kell, hogy fel tudd dolgozni azt, ami rád vár. Az első alkalmunk arra, hogy tényleg átéljük, ami velünk történik, a repülőn adódott és fájdalmas, kissé magányos érzés volt. Hiába, minket nem kergettek el az országból, önként távoztunk és viseljük ennek a döntésnek a következményeit és felelősségét.

Hasonló volt a munkakezdés. Miután kiértünk, a "Nem izgultok?" kérdést az "Izgulsz már a munkakezdés miatt?" kérdés váltotta fel és ismét nem volt rá időnk - a kinti ügyintézés, az albérletkeresés, a helyi különbségek tanulmányozása, tehát a beilleszkedés általános feladatai lefoglalták a figyelmemet. Amikor észbe kaptam, már a portán várakoztam a többiekkel, akik szintén aznap kezdtek. A következő turnus. Hiába, ha több ezer programozót veszel fel ilyen rövid idő alatt, a világ minden tájáról - amikor minden IT cég foggal-körömmel küzd a szakemberekért - hozzászokik mindenki, kialakul a folyamat. Mindenki, kivéve azok, akik aznap kezdenek. Ahogy felkapja az embert az olajozott gépezet barátságosnak tervezett, de mégis személytelen futószalagja. Kérik az útlevelem, igyak egy kávét, ha kérek, üljek le, visszaadják az útlevelem (huhh...), lefényképeznek, körbevezetnek a többiekkel együtt (játékszoba, alvószoba, imaszoba...), egy teremben átvesszük a kezdőcsomagot (laptop, táska, töltők, póló, belépőkártya - már rajta a 10 perce készült sztárfotómmal és az elmaradhatatlan Amazonos fémkulacs - katonai nevén csajka, amihez valami érthetetlen módon minden itt dolgozó ragaszkodik), jogi eligazítás, etikai eligazítás, cégismertető (mert hátha valaki nem tudja, hova vették fel) és persze az itt dolgozók bibliája, a Leadership Principals (Vezetői Alapvetések?) átbeszélése. Közben némi haverkodás a szomszédban ülő svéd sráccal, aki idáig Thaiföldön élt. Jópofa fickó, kár hogy a másik irodaházban dolgozik.

25577031_10214401809696322_971685837_o.jpg

Sajnos számos részletre nem térhetek ki, nyilván az érdekesebbekre - kénytelenek lesztek elhinni, hogy jó volt az előadássorozat. Azért kiemelnék pár olyan apróságot, ami talán nem ütközik a titoktartási nyilatkozatommal. Olyan apróságokat, amikkel próbálkoznak a modernebb utat kereső szoftverfejlesztő vállalatok, de valahogy végül mindig kissé röhejessé válnak - sehogy sem lehet komolyan venni.

Az egyik ilyen a Leadership Principals, vagy Core Values, vagy akárhogy is hívják máshol. Fel voltam vértezve az ilyesmi ellen, annyiszor láttam máglyán égni. Üres szavak frappánsan előadva. Mindenki egyetért, de senki sem tartja be. Senkit sem érdekel. De az Amazonnál igen. Már az előadáson érződött, hogy jé, ez az ember elhiszi. És azóta látom, hogy itt tényleg alapvetések, valóban hangsúlyosak és mindent áthatnak: a folyamatokat, az értékeléseket, a vitákat. Mondhatnám persze, hogy biztosan ott működik, ahol a befogadó közösség kevésbé cinikus, mint egy átlag magyar fejlesztőcsapat, de nem hangzana hitelesnek egy a világ minden nagyobb bokra mellől verbuvált, ezerféle embertömegre vonatkoztatva. 

A másik hasonló apróság az, hogy itt a többség büszke arra, hogy az Amazonnál dolgozik. Úgy tekintik, mintha egy állam lenne az államban. Úgy nevezik magukat, hogy Amazonians (Amazóniai?). Összetartó "nép", önképző köröket, bulikat, képzéseket, sporteseményeket szerveznek, megy a belső adok-veszek, számtalan levelező listájuk van szinte minden létező és nem létező témában (és ezek tényleg válaszolnak egymásnak - döbbenet!). Korlátozott tapasztalatom alapján barátságosak és segítőkészek a kollégák.

A harmadik apróság pedig, hogy a mérnök minden. Talán úgy tudnám legjobban megfogalmazni, hogy nem kezelnek minket gyerekként (még ha néha úgy is viselkedünk), sem az üzleti oldal lázálmainak eszközeként. Szokatlanul sok teret és ijesztően (és ez tényleg a megfelelő kifejezés) sok bizalmat kap a mérnökember.

25487485_10215157037828477_3317872266472516792_o.jpg

Ok, a lényeg: az irodában van sör. Bármikor fogyaszthatsz belőle, de ittasan nem dolgozhatsz. Fő a biztonság.

A liftek okosak és gyorsak. Úgy hívod, hogy beütöd az emeletet, ahova menni akarsz és megmondja melyikbe szállj be. Fülkén belül nincs is emelet gomb, úgyhogy jobb, ha nem csak úgy beugrasz az egyikbe. Viszont így többnyire nincs felesleges megálló, folyamatosan gyorsít, majd a végén lassít, pár másodperc 14 emelet.

Ahogy minden más nemzet is képviselteti magát, szerencsére magyar sorstársak is vagyunk páran. Jólesik magyar szót hallani néha.

Most a képzésem folyik, ami többnyire önképzés. Van egy listám, amit pipálgatok, minden meg van tervezve. Még jópár hét ismerkedés vár rám, mielőtt ténylegesen munkára fognának. Még nem vagyok itt elég régóta ahhoz, hogy véleményt tudjak formálni, de a benyomásaim jók. Jó a hangulat és egyre otthonosabbá válik számomra is. Egészen pozitívan várom a folytatást.

Karácsony reggel, karácsony este

Sose volt ennyi karácsonyunk. Reggel már csomagbontogatás ment online közvetítéssel. Az eddigi vidéki családi turnézásokat most egy helyből intéztük, csak anyu halászleve és az ölelések maradtak el. Hiányoztok. Ezért marhaságokkal foglaljuk el magunkat.

26062731_10214455895968445_701976115_o.jpg

Nagy mázlink van a két kiscsajjal, akik vidámmá teszik a perceinket. Nemcsak azért, mert elénekelték helyettünk mindenkinek a telefonba a Kiskarácsonyt, de a mézeskalács készítés is úgy ment velük, mint a karikacsapás. Én meggyúrtam a tésztát, a lányok szaggatták, Panna sütötte, Csabi kamerázott.

A családi hagyományunkat (ami abban gyökeredzik, hogy Kornél az első közös karácsonyunkon a pörköltjével kápráztatott el) most is tartottuk, és a Pannáék által hagyományosan sütött pulyka mellett a Kornél-féle pörkölt is sikert aratott. 

kornelfoz.jpg

 A fát ugye már december első felében feldíszítettük, de az otthoni díszek csak ma kerültek rá, amikor nálatok szenteste volt. Anyuéktól, anyóséktól, Ciliéktől (a révais pajtik nevében)... 

mukik.jpg

Kata (3) azt mondta, az anyukák nem sírnak. Bár anyuka még nem vagyok, de kicsit úgy érzem, erre a karácsonyra őket küldték az angyalok, hogy eltereljék a figyelmünket a szeretteink hiányáról, ezért szót fogadtam. Remélem, anyukáink otthon, ti is tudjátok, amit Kata.

Kornél jó fiú volt biztosan, mert a Jézus (Lilla így hívja) hozott neki egy birodalmi rohamosztagos sisakot, hogy egy kicsit rosszabbnak tűnjön. Még a gonosz kacaját is eltorzítja, de nem találta meg azokat a droidokat, akiket keresett. 

26101934_10214455448717264_566210846_o.jpg

A lányok annyi gyönyörű ajándékot kaptak, hogy egy óvodányi gyerek is boldogan eljátszana vele. Nekik öröm adni, a legapróbb ajándéktól is olyan boldogok, hogy örömtáncot járnak. Amikor Panna egy tudományos kísérletes játék már elhasznált, ázott golyócskáit ki akarta dobni, Lilla nem engedte: "Ki ne dobd, a Jézus azért pénzt adott!" - kiabálta. Még aludni is csak aztán mentek el, hogy Kornél segédletével az összes babát megfürdették az új babaház fürdőszobájában, és lefektették aludni. 

Nálatok reggeledik, mi lassan beugrunk az ágyba. May the force be with us all! Boldog karácsonyt!

süti beállítások módosítása