2015. okt 24.

Észbontók - Igénytelen műsor keresi egyszerű nézőjét

írta: Dóczi Attila
Észbontók - Igénytelen műsor keresi egyszerű nézőjét

eszbontok55.jpg

„Gyújtsanak lámpát, támad a sötétség” jelmondattal indul a műsor, ami tökéletes jellemzése az egész produkciónak úgy mindenestül.

Már szeptember közepén láthatóak voltak az Észbontók második évadának reklámjai, és nagy szerencsémre a facebook ismerősök is posztolták a youtube-ra feltöltött promó videókat, nehogy véletlen lemaradjak róluk. Ezek alatt aztán kifejezték a jónépek a megbotránkozásukat, alámerültek a magyar oktatáspolitika mocsaras vizeibe, illetve levonták a sommás tanulságokat.

Ha nem látnám a Viasat 3 youtube csatornáján a közel 280 ezres nézettséget az egyik 41 másodperces promó videó alatt, akkor el sem hinném, hogy erre tényleg van igény.

Álnaivitás ez a részemről, hiszen a trash ...

Tovább Szólj hozzá

2015. okt 18.

Gondolj valamire! Az agyad megteremti

írta: Dóczi Attila
Gondolj valamire! Az agyad megteremti

kreativnost-vs-produktivnost.jpg
Nem, nem! Ez nem a titok könyvek – és ezer más könyv – által hangoztatott „gondolj rá és az univerzum megadja” témájú ezoterikus ízesítésű cikk lesz. Amúgy is, ha a bevonzás működne, akkor minden második ember Porsche-val járna, six-pack villanna a póló alatt (vagy C-kosaras dekoltázs), és Zimány Linda/Christiano Ronaldo feküdne a karib-tengeri nyaraló franciaágyán egy szál semmiben pezsgőt kortyolgatva. Vagy mindkettő.

Ez a cikk a neuroplaszticitással , vagyis agyunk azon képességével foglalkozik, hogy rendkívül rugalmasan képes magát újraszervezni, új idegi összeköttetéseket kialakítani, és csodaszámba menő javításokat végezni önmagán.

Norman Doidge Változó Agy című könyvében számol be hihetetlen ...

Tovább Szólj hozzá

neurológia agy pszichológia képzelet agykutatás mentális elképzelt kísérletek gyógyulások neuroplaszticitás megteremti lokalizácionizmus neuronok Silver Spring-i majmok

2015. sze 27.

Miért táplálunk érzelmeket fiktív karakterek iránt?

írta: Dóczi Attila
Miért táplálunk érzelmeket fiktív karakterek iránt?

book-page-hugging-woman2.jpg

A mai napig emlékszem, hogy remegtem, miközben a Harry Potter utolsó részének legvégén jártam. Harry éppen a biztos halálba tartott kezében a feltámadás kövével, közben pedig halott szeretteinek megidézett szellemei kísérték. A legkülönfélébb érzelmek kavarogtak bennem: féltettem Harry-t, de csodáltam is, ostobának és hősiesnek tartottam, az élő szeretteitől el nem búcsúzás és a halottakkal való újraegyesülés keserédes kavalkádját lassan megmérgezte az elkerülhetetlen vég közelgő látomása.

Azon azonban soha nem gondolkodtam el fiatalkoromban, hogy hogyan vagyok képes érzelmeket táplálni holmi betűkonstrukciók iránt, ahogy azon sem, hogy ez a fajta imaginációs utazás miként képes úgy felülírni a racionális ...

Tovább Szólj hozzá

2015. sze 19.

Miért töltjük az időnket kitalált világokban?

írta: Dóczi Attila
Miért töltjük az időnket kitalált világokban?

charming-girl-reading-book-with-teddy-_1.jpg

Verseket, novellákat, regényeket, képregényeket olvasunk, szappanoperákat, sorozatokat, filmeket, animációs filmeket nézünk, társasjátékozunk és fantáziálunk minden nap. Mi a közös ezekben a tevékenységekben? Mind fiktív világokba kalauzol el minket. Noha minden egyes műfajnak megvannak a realisztikusabb változatai – dokumentumfilmek, tudományos könyvek – ezek is alkalmazzák a történetmesélés eszköztárát, és a valósághű információ egyáltalán nem szükséges kritériuma a sikeres narratívának.

Nagy gondot okoz az evolúciós pszichológusoknak a fikció magyarázata, ugyanis látszólag érthetetlen, hogyan lehetett adaptív az ember számára képzelt világok létrehozása és befogadása. Annál is inkább, mivel olyan humán ...

Tovább Szólj hozzá

olvasás kommunikáció kultúra történet neurológia evolúció motiváció fikció pszichológia túlélés érzelmek elme narratíva kitalált világok motivációs és esztétikai preferenciarendszer elmefejlesztés

2015. sze 15.

A sikeres vlogger férfi és jóképű

írta: Dóczi Attila
A sikeres vlogger férfi és jóképű

07-pewdiepie-felix-kjellberg2.jpg

Legalábbis többnyire férfi és többnyire jóképű. Hazai és külföldi vloggereket szemlélve hirtelen összeállt a kép. Az átlagos néző a részletekben elveszve nem láthatta meg a genetikai szinten evolúciósan belénk kódolt konspirációs teóriát.

Dancsó Péter videóját nézve konstatáltam magamban, hogy a sikeréhez biztosan hozzájárult az is, hogy elég jóképű. Áttévedtem Szirmai Gergő -re, és gondolataimban az kavargott, hogy noha nem modell képű, de nem is csúnya éppen. Ekkor kacsázott be a facebook hírfolyamomba a hír, hogy PewDiePie elérte a világtörténelmi 10 milliárdos nézettséget youtube-on.

A csatornáján szemezgetve egyszerre megvilágosodtam, addig elszigetelt neuronok egy csoporttá kapcsolódtak össze az agyamban, ha ...

Tovább Szólj hozzá

kommunikáció youtube humor vlog férfi siker szép top 10 pszichológia játékok csatorna top10 gamer feliratkozó jóképű vlogger megtekintés Dancsó Szirmai PewDiePie

2015. sze 09.

Csúnya agyserkentő átverés terjed a facebookon - AlphaXYZ

írta: Dóczi Attila
Csúnya agyserkentő átverés terjed a facebookon - AlphaXYZ

screen-18_28_53_08_09.jpg

Memory Improved azaz felfejlesztett memória néven tolakodott be egy hirdetés az üzenőfalamra. Elérte a célját, ugyanis rákattintottam, de inkább a false információk lebuktatásából származó perverz élvezet, mintsem az agyam turbózásának lehetősége hajtott. Az agyam így is turbós, és ezt hű szerelmem és élettársam, a tejeskávé biztosítja.

A viccet és a reklámot félretéve a hirdetés átdob minket egy „átverés-stílusú” weboldalra, ahol csodálatosabbnál fantasztikusabb dolgokat ígérnek nekünk. A hirdetés alatt lévő 4 darab negatív kommentet az oldal véletlenül törölte. :)

screen-19_56_27_09_09_2015.jpeg

Olyan tévhitbonbonokkal kezdi, hogy csak agyunk 10%-át használjuk, de az AlphaXYZ a maradék 90%-ot is nyakonvágja és munkára fogja. Természetesen ...

Tovább Szólj hozzá

agy facebook átverés brain csodaszer Alpha agyserkentő Alpha XYZ XYZ memory improved brain turbo

2015. aug 31.

A statikus és a rugalmas gondolkodásmódú ember. Te melyik vagy?

írta: Dóczi Attila
A statikus és a rugalmas gondolkodásmódú ember. Te melyik vagy?

fokep.jpgTalálkoztál már olyan emberrel, aki képtelen elviselni a kritikát? És olyannal, aki nem tudja beismerni, ha hibázott? Aki meghátrál a kihívások elől, és kerül minden konfliktushelyzetet? Talán te is ilyen vagy?

Ez nem jelent óriási bajt, csupán azt mutatja, hogy statikus a gondolkodásmódod. Carol Dweck, a Standford egyetem kutatója szerint kétfajta gondolkodásmód szerint élhetjük az életünket: a statikus és a rugalmas szerint. Ez a két fajta hozzáállás nemcsak azt a képet befolyásolja, ahogy magunkról gondolkodunk, hanem életünk minden területén kifejti a hatását, legyen szó párkapcsolatról, barátokról, tanulásról vagy karrierről.

A rugalmas gondolkodásmód olyan hatékony világszemlélet, amit viszonylag könnyű elsajátítani, ...

Tovább Szólj hozzá

2015. aug 23.

Mutasd a #hashtaged, megmondom ki vagy!

írta: Dóczi Attila
Mutasd a #hashtaged, megmondom ki vagy!

hashtag-blog-image2.jpg

2007-ben egy nálunk fejlettebb civilizáció elküldte a #-et a földre, hogy az intergalaktikus háború előtt kémkedjen nekik. Küldetését sikeresen teljesítette, belopódzott az átlagember hétköznapjaiba, és azóta is megfigyel minket.

Emberek milliói használják nap mint nap, hogy leírják, kifejezzék, kategorizálják önmagukat és a világot, pont ezért a hashtag egyszerű csoportosító és kereső eszközből az önkifejezés egyik speciális jelenségévé transzformálódott. Ennek a metamorfózisnak köszönhetően a látszólag egyszerű információadás többrétegű másodlagos jelentésekkel töltődött fel valóságos identitáskifejezővé válva, amin keresztül egészen sokat tudhatunk meg az adott emberről.

Miért övezi egyszerre utálat ...

Tovább Szólj hozzá

2015. aug 16.

#dontjudgechallenge - A legszánalmasabb magamutogatás amit valaha láttál

írta: Dóczi Attila
#dontjudgechallenge - A legszánalmasabb magamutogatás amit valaha láttál

maxresdefault_retus_1.jpg

Mikor először találkoztam a következő videóval, naivan azt gondoltam, hogy jópofa. Persze a videó végén szánalmasan vonaglanak a hölgyek, és erőteljesen hangsúlyozzák a nőiességüket különféle non-verbális kommunikációs formákkal (kurválkodnak), mégis elképesztett, hogy az a két lány ugyanaz a két lány. Kitalálták, megcsinálták, az ötlet jó, ámen.

#dontjudgechallenge with my @di_melison 😜 #dontjudgerussian

@svetabilly által közzétett videó,

Később, mikor belefutottam egy ugyanilyen videóba, utánajártam, és az internet legsötétebb bugyrában találtam magam. A #dontjudgechallenge hashtagre több mint egymillió találatot ad az instagram, teli vonagló, csücsörítő, ...

Tovább Szólj hozzá

2015. aug 09.

Idézetes képek, képposztok, ilyen-olyan vagy tesztek - Az önreprezentáció csapdái

írta: Dóczi Attila
Idézetes képek, képposztok, ilyen-olyan vagy tesztek - Az önreprezentáció csapdái

  idezetkep.jpg

A képposztok, idézetes képek és az ilyen-olyan vagyok tesztek mindennapi ismerőseink a facebookon, bár ismerőseink napi posztolása nem mindennapi következménnyel járhat, ha emiatt töröljük őket.

Miért olyan népszerűek a képposztok és idézetes képek?

Miért írnak egyesek idézetet minden képhez, amit kitesznek magukról?

Miért ömlik a szánkba millióféle kérdőív kitöltésnek az eredménye?

 

"Mindenki annyi, amennyinek látják, tükörénjeink éppúgy fájnak, mint a valóságos”
 Babits Mihály
 

Az vagy, amit megeszel kiposztolsz

Tengernyi szakirodalom, cikk és publikáció foglalkozik annak vizsgálatával, hogyan menedzseljük online tevékenységeinket, és hogyan alakítjuk ki azt a képet magunkról, amit másoknak ...

Tovább Szólj hozzá

süti beállítások módosítása